Leden 01, 2011
Kde bude Západ za 20, 50 let? Chybějící vize oslabuje Západ ve srovnání třeba s Čínou, kde je vize mezinárodního úspěchu a budoucí prosperity hnacím motorem jednotlivců, společnosti i celé ekonomiky.
Bez vize chybí vůle i směr. K vítězstvím ve válkách, k vytvoření stabilních státních celků, odstranění rasismu, zavedení rovnoprávnosti žen nebo k podpoře vědeckého pokroku vždy přispívala vize. Vize sjednocovala národy a poskytovala smysl za hranice života jednotlivce.
Jaká je současná vize Západu?
Ideologické střety se odehrávají na úrovni otázek dne, ne na úrovni ideálů nebo dlouhodobých cílů. Jejich smysl je omezen hranicemi volebního období.
V USA se hovoří o návratu k principům, které byly svázány s ekonomickým vzestupem Ameriky v minulém století. Touha napodobit minulost (v rychle se měnících globálních ekonomických a společenských podmínkách, které jsou od minulosti naprosto odlišné) je ale v podstatě hlavně projevem toho, že vize chybí.
Nedostatek vize politků komplikuje řešení současné evropské krize a oslabuje základy pro budoucí růst a prosperitu. Snižování rozpočtových schodků a veřejných dluhů je sice důležitým úkolem ale ne vizí. Nedostatek vize vede k plošným škrtům a ke škrtům investic pro budoucnost. Investice do vědy, vzdělání a infrastruktury stejně tak jako mezinárodní solidarita, které jsou nutné pro budoucí prosperitu, se bohužel dostávají na okraj zájmu. Investice do vědění a nových techologií zatím rychle rostou v Brazílii, Číně, Indii a dalších nových centrech rychlého hospodářského růstu.
Třeba bychom se mohli při svém novoročním zamyšlení zeptat každý sám sebe: Jaká by měla být naše vize? A co pro ni můžeme udělat?
Přeji vám nádherný nový rok a dobré základy do let budoucích.
Ke svému přání připojuji Nohavicovu Kometu.
Převzato z blogu autorky na Aktuálně