Německo odsouhlasilo masivní podporu v plánu pomoci těm, kteří přežili holocaust
http://k-shoa.org/Eng/_Pics/logo.gifNěmecko začne příští měsíc převádět 110 milionů euro organizacím, jež poskytují sociální pomoc těm, kteří přežili holocaust.  První polovina peněz půjde do Izraele, druhá do zbytku světa.

Peníze mají být převedeny prostřednictvím Asociace pro požadavky (Claims Conference), která je bude převádět na Dobročinnou nadaci pro oběti holocaustu (Foundation for the Benefit of Holocaust Victims) v Izraeli. Nadace se běhěm posledních 16 let angažovala ve financování ošetřovatelské péče a dalších výdajů na zdravotní péči pro ty, kteří přežili holocaust. Očekává se, že její rozpočet, který je v současné době 400 milionů šekelů ročně, se značně zvýší.

To je dobrá zpráva pro nějakých 12 000 přeživších Izraelců, z nichž mnohým byly předchozí žádosti představitli této dobročinné nadace zamítnuty.  

Osmdesátiletý Meir Stolero, který obdrží na dávce pro přeživší od izraelského ministerstva zahraničí 1 800 šekelů měsíčně, má nárok na přidělení dalšího tzv. „osobního grantu“ od nadace. To je jednorázová úhrada až do výše 4 000 šekelů na léčebné výlohy za takové věci jako léky, brýle a naslouchadla.

Stolero před deseti měsíci předložil nadaci své účty, a výbor ho shledal oprávněným k úhradě. Peníze však nepřicházely a Stolerovi bylo nadací řečeno, že čekají, až na ně ministerstvo financí převede finanční prostředky.

Předpokládá se, že rozpočet nadace bude ze 60 procent financován prostřednictvím Claims Conference a zbylých 40 procent přijde ze státní pokladny. Rozpočet se zvýšil v posledních několika letech, zatímco počet těch, co přežili, se snižuje. Přesto je mnoho přeživších nadací stále odmítáno, a mnozí umírají dříve, než obdrží peníze, na něž mají nárok.

Haaretz včera přinesl příběh Peppi Steinbergové, která přežila holocaust. Požádala Dobročinnou nadaci o náhradu nákladů téměř před rokem.Steinbergová zemřela v srpnu, aniž by obdržela peníze. Její syn dostal minulý měsíc od nadace dopis vyjadřující smutek nad její ztrátou, který jej však také informoval, že peníze v důsledku její smrti nebudou vyplaceny.

http://www.ynetnews.com/PicServer2/04062007/1187027/YE0579684_a.jpgNoah Flug, předseda organizace, jež zastřešuje všechny Izraelce, kteří přežili holocaust, byl členem týmu, který vyjednával s Německem o novém přidělu. Je spokojen s tím, co bylo dosaženo.

„Kancléřka, prezident i německý ministr financí mi osobně řekli, že se nezříkají těch, kteří přežili holocaust,“ prohlásil Flug. „Ministr financí výslovně řekl, že za nás mají odpovědnost. Je všeobecně známo, že během posledních tří let života člověk v průměru spotřebuje více léků než za celý život. Je to poslední etapa. Stále méně přeživších je naživu, ale mají stále větší sociální a zdravotní problémy, a kvůli tomu jsme žádali Němce, aby s tím pomohli,“ řekl.

Flug říká, že si je dobře vědom nedostatků Dobročinné nadace i dlouhé doby, než se lidé dočkají proplacení. Řekl, že doufá, že další peníze by mohly urychlit proplácení dlužných peněz přeživším.

 

Převzato z Haaretz

 

Překlad: Aram

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments