Německo vidí křeslo EU v OSN jako dlouhodobý cíl




Berlín – Ministr zahraničí Guido Westerwelle ve středu uvedl, že to, že země nově získala křeslo v Radě bezpečnosti OSN, byl prozatímní krok směrem k trvalému zastoupení Evropské unie v 15-členném sboru.

 

„Naším cílem zůstává společné evropské křeslo v Radě bezpečnosti, v rámci kompletní reformy Rady bezpečnosti OSN,“ řekl Westerwelle během tiskové konference.

 

„V mezidobí je Německo také připraveno vzít na sebe větší odpovědnost a přijmout stálé místo v Radě bezpečnosti,“ dodal ministr.

 

Komentáře vyšly v úterý po hlasování v němž Valné shromáždění OSN dalo Německu od ledna 2011 na dva roky křeslo v Radě bezpečnosti.

 

Westerwelle zdůraznil nutnost reformy Rady bezpečnosti OSN, která odráží stále mocenské poměry po druhé světové válce, ale řekl, že Německo by postupovalo „inteligentně, opatrně a bez požadavků,“ aby iniciovalo takovou změnu.

 

Je ovšem otázkou, zda Francie a Británie by byly připraveny vzdát se svých míst ve prospěch křesel společné evropské bezpečnostní rady.

 

K reformě OSN, která je německou prioritou během jeho dvouletého funkčního období v Radě bezpečnosti, patří globální ožehavé oblasti, jako jsou Afghánistán, Írán a jižní Súdán, kde je referendum o nezávislosti naplánováno na začátek roku 2011.

 

Westerwelle řekl, že využívání dětských vojáků bylo pro Německo klíčovým humanitárním znepokojením a zdůraznil otázky životního prostředí a nešíření jaderných zbraní jako další priority pro období let 2011-2012.

 

Ministr uvedl, že Rada bezpečnosti by ještě měla hrát důležitou roli vedle fór, jako je skupina 20 (G20), která je v čele průmyslu, vzhledem k šíři problémů řešených v OSN.Citoval íránský jaderný program jako příklad.

 

„Budeme hrát svou roli tak, aby Rada bezpečnosti reagovala zodpovědně na mezinárodních krize a konflikty,“ řekl Westerwelle.

 

Británie, Čína, Francie, Rusko a Spojené státy jsou jediní, kteří mají stálé členství v Radě. Zbývajících 10 křesel se střídá každé dva roky.

 

Vedle Německa budou mít na začátku příštího roku místo v radě také Portugalsko, Jižní Afrika, Indie a Kolumbie.

 

 

Přeložila Aram z anglického originálu Germany still sees EU seat at UN as long-term goal.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments