Obhajoba oranžových lotrů

Češi jsou zvláštní národ. Od nepaměti žijí v mírném pásu, kde k zimě neoddělitelně patří sníh, přesto jsou zas a znova zaskočeni tím, že v zimě sněží. A hledají někoho, komu by za tento zásah do svých osobnostních práv – zejména do základního lidského práva vozit se ve vlastním automobilu – náležitě vyčinili. Většinou jsou tím lotrem silničáři, kteří nesolí, nepluhují, neprohrnují a vůbec nezvládají.

Čechy přitom vůbec nezajímá, že když pluh projede, stačí deset minut intenzivního sněžení s větrem, a není to nikde poznat, že při nízkých teplotách sůl nepůsobí, ani že silničáři pracují běžně od čtyř od rána, ale často i celou noc, že technika prostě má své meze a kapacity jsou logicky omezené, protože mít k dispozici jeden pluh na jeden kilometr je nesmysl. Vždyť by se na těch silnicích ani neměly kde otočit, obzvláště jsou-li silnice zacpané auty v nesnázích.


Přece nečekají, že kvůli třem čtyřem krizovým dnům v roce bude k dispozici armáda pluhů s řidiči, kteří nebudou mít 360 dnů v roce do čeho píchnout a budou čekat na svých pět dní slávy, kdy v zimě zcela nepravděpodobně spadne větší než malé množství sněhu a oni zachrání svět?


Dovedete si představit, kolik by to stálo peněz? Vsadím se, že ti, kteří na silničáře nejvíce nadávají, by byli první, kteří by křičeli o penězích vyhozených ze státního rozpočtu za zbytečných x-tisíc náklaďáků. A mám i takové nejasné tušení, že ti největší křiklouni a bojovníci proti silničářskému šlendriánu by byli v první řadě těch, kteří by nejraději všechny silničáře vyházeli jako neschopné darmožrouty, kteří ujídají z jejich daní (když zrovna nesněží).


Nezaslouží si silničáři spíše uznání, než nadávky? Jejich práce v zimě není snadná a neukáznění řidiči jim ji rozhodně neulehčují.


To, že v zimě sněží, není ani sabotáž, ani neschopnost – je to zcela přirozené. Člověk by se s tím měl naučit žít, a když už výjimečně napadne víc, než je zvykem, měl by se umět přírodě přizpůsobit a smířit se s tím, že některé věci jsou dočasně jinak, a ne se vztekat, že se někomu jinému nedaří přizpůsobit přírodu jemu a jeho zaběhaným zvykům, které nezmění jenom proto, že nejdou dohromady s realitou.

 

Převzato z blogu Tribun

 

Foto: Zima v Rusku – jak asi na silničáře nadávají Rusové?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments