Otevřený dopis Karlu Schwarzenbergovi

Vážený pane ministře,


byl jsem velmi potěšen, že ministerstvo zahraničí vyjádřilo oficiální nesouhlas s průběhem procesu a rozsudkem v případu Pussy Riot. Naplněn radostným očekáváním, že se Vámi vedené ministerstvo probudilo a začne se teď zajímat i o dodržování lidských práv ve světě, Vám píši tuto prosbu. Věřím, že jí vyhovíte, neboť Vám na dodržování lidských práv teď už opravdu, ale opravdu záleží.


Na prvním místě bych Vás požádal, abyste se podobně zastal vojína Bradleyho Manninga. Tento mladík se měl provinit tím, že zprostředkoval závažné a utajené informace serveru Wikileaks, který je uveřejnil.


Depeše poukazovaly na korupci v americké diplomacii, nebo zločiny americké armády v Afghánistánu a Iráku včetně zabíjení neozbrojených civilistů, žen a dětí. Obsahovaly například i video z Baghdádu, v němž posádky amerických vrtulníků bez důvodu a z vlastní iniciativy postřílely skupinu neozbrojených civilistů, z toho dva korespondenty Reuters.


Bradley Manning spolu s Julianem Assangem jsou zodpovědní za to, že si každý může válečné zločiny pod názvem „collateral murder“ najít na Youtube a poslouchat dialogy vojáků, kteří vykonanou práci hodnotí slovy „Nice“, nebo „Well, it’s their fault for bringing their kids into a battle.“


Asi Vám není známo (jinak si totiž neumím vysvětlit Vaše mlčení), že Bradley Manning je za tento údajně špionážní akt už více než 820 dní na samovazbě a hrozí mu doživotní trest. Jedná se přitom asi o největší whistleblowing, jaký byl kdy vykonán a který změnil náš pohled na americké zahraniční války.


Manning data neprodal cizí výzvědné službě, nýbrž předal je ve veřejném zájmu světové veřejnosti, ač věděl, že neobyčejně riskuje. Udělal to v zájmu humanity a spravedlnosti, neboť takovým zločinům nemohl jen přihlížet a mlčet. Není pochyb, že cílem je Bradleyho Manninga exemplárně potrestat, aby si příště podobný čin každý potenciální whistleblower raději rozmyslel.


Vážený pane Schwarzenbergu, Bradley Manning je hrdina, jemuž se americká vláda mstí: podstupuje dlouhodobou samovazbu, aniž by byl odsouzen, což je kritizováno lidskoprávními organizacemi jako Amnesty International.


Protest proti způsobu uvěznění (byl nucen spát nahý bez jakékoli pokrývky a osobních věcí, bylo mu znemožněno přes den spát, nebo jen ležet) podepsalo 295 amerických akademiků, z nichž většinu tvoří právní experti, podle nichž je takové zacházení v rozporu s americkou ústavou.


Prosím Vás také, abyste nezapomněl na Juliana Assange, zakladatele serveru Wikileaks. Ve Švédsku je obviněn ze sexuálních deliktů a nelze vyloučit, že je toto obvinění motivováno politicky. Cílem může být jak zbavit Assange sympatií veřejnosti, tak jej nakonec ze Švédska dostat do rukou americké „spravedlnosti“. Assangovi byl udělen azyl a pobývá nyní na ekvádorské ambasádě v Londýně. Britská vláda se však nechala slyšet, že se pokusí dopadnout Assange proniknutím na půdu ambasády.


Nemusím Vám jistě připomínat, že by se jednalo o flagrantní porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích. Její porušení se povedlo naposledy íránské vládě. Již vyhrožování něčím takovým naznačuje, že v případě Assange jde o víc, než o údajný sexuální delikt.


Poslední prosba se týká Abduhlhadi al-Khawaje a Nabeela Rajaba, dvou bahrajnských aktivistů. Oba jsou vězni svědomí, první odsouzen na doživotí a podstupující fyzické mučení, druhý je zatím odsouzen na 3 roky za příspěvek na Twitteru, který kritizoval nedemokratický režim podporovaný USA. Nepochybuji o tom, že jste o tom jenom nevěděl, neboť by Vás takové nespravedlnosti musely znepokojovat stejně tak jako osud punkerek Pussy Riot.


Vážený pane Schwarzenebrgu, věřím, že Vám na lidských právech opravdu záleží a jen neznalost, nebo krátkodobá únava Vám zabránily vyjádřit své znepokojení. Napravte to tedy prosím nyní. Vyjádřete svou solidaritu a podporu Manningovi, Assangovi, al-Khawajovi a Rajabovi tak, jako jste to učinil u punkerek Pussy Riot. Apelujte na americkou, britskou a bahrajnskou vládu a jako zástupce českého státu sdílejte naše obavy o dodržování lidských práv ve všech zemích bez rozdílu.


Váš spoluobčan


Milan Hanyš

 

Zdroj: Deník Referendum


Námět: Pavel Pazdera

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments