Pomáhat a chránit

Svému mottu: „Pomáhat a chránit“ dala dnes Policie ČR zlověstný význam, když v Litvínově zadržela studenty, kteří protestovali proti Dělnické straně. Ani ne tak tím, co udělala, jako tím co neudělala. Dříve tento týden totiž nechtěla či neuměla zasáhnout proti systematickému, kampaňovitému, a ve středu na Andělu až brutálnímu, rozbíjení shromáždění ČSSD, mítink DS však ochránila bravurně.
 
Házení vajec na řečníky a fyzické napadání účastníků má podle policie zřejmě s přestupkem proti shromažďovacímu zákonu společného mnohem méně, než postávání stranou s transparentem.
 
Podle zpráv tam ti studenti protestující proti DS totiž nejprve jen tak stáli, pak rozvinuli transparent. A pak zasáhla policie, která „setkání rozpustila ve chvíli, kdy roztáhli transparent. Důvodem byla skutečnost, že jejich shromáždění nebylo ohlášené. Mladíky policisté zadrželi, prohledali a nasadili jim pouta. Poté je převezli na služebnu k podání vysvětlení. Policisté nyní prověřují, zda se zadržení nedopustili přestupku proti shromažďovacímu zákonu, nebo přestupku proti veřejnému pořádku.“
 
Je skutečně „uklidňující“ vidět, jak „pečlivě a citlivě“ policie vyhodnocuje každou situaci zvlášť a poté „adekvátně“ zasahuje. Je jistě správné, že razantně zasáhla proti hrubému porušení práva shromažďovacího, jehož se dnes dopustili studenti v Litvínově, když postáváním v blízkosti shromáždění DS a rozvinutím transparentu naprosto znemožnili pokračování řádně ohlášeného a povoleného shromáždění Dělnické strany, zatímco středeční „happening s vajíčky“ v Praze na Andělu, kdy několik mladíků a mladic velmi rezervovaným a decentním způsobem vyjádřilo svůj nesouhlasný názor s politikou ČSSD, nechala pro jeho malichernost a naprostou nezpůsobilost jakkoliv narušit shromáždění ČSSD proběhnout až do konce, aniž by neadekvátním zásahem situaci vyhrotila a ohrozila tak pokojný průběh akce.
 
Opravdu si takto policie představuje pomoc a ochranu? Ono totiž nejde jen o to pomáhat a chránit, ono jde také o to, komu pomáhat a koho chránit, a možná že ještě více o to, komu nepomáhat a koho nechránit.
 
Rád bych se mýlil, ale bohužel se zdá, že policie v tom má jasno. Aniž bych se stěhoval, jako bych najednou žil v jiném státě, než ještě před dvěma třemi lety. Podzim bude možná opravdu teplejší, než by nám bylo libo, ale globálním oteplováním to nebude.
Převzato z blogu autora.
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments