Připomínka březnového pogromu na Kosovu a Metohiji

Březen 20, 2010

kosovo-chram-pogromSrbsko si v těchto dnech připomíná šesté výročí březnového pogromu na Kosovu a Metohiji, při kterém Albánci za dva dny z domovů vyhnali více než 4000 Srbů, etnicky vyčistili 6 měst a 9 srbských vesnic a zničili 35 kostelů a klášterů.


Ve všech chrámech Srbské pravoslavné církve v zemi i po celém světě bude sloužena mše za všechny zavražděné oběti albánských útoků od 17. do 19. března 2004, ale i za všechny další oběti albánského teroru a války na Kosovu a Metohiji.


V bělehradské katedrále bude mši sloužit srbský patriarcha Irinej. Přítomen bude vedle dalších osobností i státní tajemník Ministerstva pro Kosovo a Metohiji Oliver Ivanović. Penzionovaný biskup zahumsko-hercegovský Anastasije, administrátor Biskupství raško-prizrenského a kosovsko-metohijského vykonají vzpomínkový obřad v chrámu Sv. Nikoly v Kosově polji. Představitelé Srbů ze severu Kosova položí, jako každý rok, květiny na „Památník pravdy" v severní části Kosovské Mitrovice.


U příležitosti šestého výročí srbského utrpení pod přívalem albánského násilí bude v Domě Sv. Sávy (Svetosavski dom) při chrámu Sv. Sávy na Vračaru (bělehradská čtvrť, resp. vrch)otevřená výstava kopií a replik fresek z Kosova a Metohije. Na výstavě pod názvem „Aby se nezapomnělo" promluví patriarcha srbský Irinej, přítomen bude ministr pro KaM Goran Bogdanović. První výstavu pod tímto názvem otvíral r. 2005 v bělehradské Galerii fresek blaze zesnulý patriarcha srbský Pavle.Nyní budou práce diplomovaných malířů, restaurátorů a studentů Akademie umění a restaurování Srbské pravoslavné církve vystaveny také ve městech Bijeljina, Kraljevo, Istočno Sarajevo, Čajetina a Han pjesak.


Další výstava je uspořádána na znamení vzpomínky na den, kdy hořela slavná freska Bohorodičky s Kristem živitelem Prizrenským, čímž byla vážně ohrožena perla srbského kulturního dědictví, kostel Bohorodičky Ljeviške, informovala Informační služba Srbské pravoslavné církve.


Při březnovém pogromu na Kosovu a Metohiji Albánci za necelých 72 hodin zavraždili 8 Srbů, 2 jsou dosud vedeni jako nezvěstní. 11 Albánců přišlo o život při střetech s příslušníky KFOR, kteří se pokoušeli chránit Srby. Těžká a lehčí poranění utrpělo 954 osob, z nichž 143 bylo srbské národnosti a několik desítek zraněných bylo příslušníky mezinárodních sil. Zničeno bylo 72 vozidel OSN. Po celém území jižního Srbska bylo zničeno, zapáleno nebo těžce poškozeno 935 srbských domů a 10 veřejných objektů – školy, zdravotnická zařízení, pošty a dále 35 objektů Srbské pravoslavné církve – kláštery, kostely a daší církevní objekty, mezi nimi 18 kulturních památníků.

 

Převzato z Kosovoonline.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments