Pyrrhos hned, nebo Pyrrhos drtivý za čtyři roky?

K tomuhle příspěvku mne vyprovokoval Tribunův článek Levice v předčasných volbách. Napsal zajímavý koment současné české předvolební scény, z úhlu pohledu současné levice a jejích šancí. V krátké odpovědi jsem mu odepsal, že jej považuji za mylný téměř ve všech jeho závěrech. Leč bylo mi jasné, že důvody proč si to myslím, nemohu srovnat do pár řádek, takže volím formu samostatného článku.

 

Nejdříve v čem má Tribun určitě pravdu. Totiž v konstatování, že pád Topolánkovy vlády v březnu, uprostřed předsednictví, byl nešťastný! Nepochybně. Z packalů, neumětelů, šíbrů a tragédů všeho druhu se okamžitě stali mučedníci! Národu byli okamžitě odprezentováni nikoliv jako ti, kteří rozřebíčkovali republiku, předložili vylhaný rozpočet, oslovující spojence jako trapní devoti, nemající v české historii obdoby, ale jako čirá oběť zlovolné levice a rejdů Klause a Tlustého. Zapomenut byl neuvěřitelný rozpočet, který předznamenal letošní bankrot státních financí, zapomenut byl podzimní debakl skláren a porcelánek… Z těch všech neumětelů, packalů, šíbrů a tragédů všeho druhu se stali přes noc nadlidé se svatozáří!

 

Přesto si nemyslím, že z hlediska volební taktiky šlo o chybu fatální. Zkusme odhadnout situaci, jak by se vyvíjela, kdyby vláda nebyla v březnu padla. Volič je vrtkavá a plachá zvěř. Po drtivém příklonu k oranžové oposici, formou protestu, se do značné míry zalekl sám sebe. Taková jednoznačnost vyděsila řadu protestních voličů. Další z těch, kteří svými hlasy stáli za oranžovou tsunami najednou objevili usměvavého Topolánka na prvních stranách novin, jak si tu tiskne ruku s Merkelovou, tu s Putinem, tu zase s francouzským presidentem, tu zase krásně tančí na plesu špiček EU. Jindy jako že řídí nějaký summit a vůbec.. no prostě Mirek světák!

 

A Mirek světák, ten samý, který ještě před pár měsíci dalíkoval českou politickou scénu, měl najednou punc státníka. Vytvořeného elektronickou iluzoporodnicí.Takhle vypadá dosah české mediální pravostředé postmoderny! Pamatujeme ještě všichni, jak začaly nově zrozenému státníkovi růst od ledna preference? Soc dem neměla na výběr! Přešlap s Dalíkovou intervencí za Wolfa byl onou příslovečnou kapkou, kterou přetekl pohár trpělivosti dvou zelených poslankyň! A soc dem stála před volbou špatnou a ještě horší – odvolit vládu, nebo ji nechat dovládnout? Pokud jsou správné informace, které na Aktuálně prezentoval jeden z nepochybně seriozních diskutujících, takto člen sociální demokracie, na rozhodnutí o nedůvěře velmi tlačil Klaus, s tím, že pokud jej Paroubek nevyvolá, nemůže později počítat s tím, že by jej Hrad nominoval za premiera. Nevím, jestli to je pravda, může být, že ano. Za naprosto jisté ale pokládám, že si soc dem strategové bumerangového efektu svržení vlády museli být vědomi. Přesto do toho šli. Viděno zpětně, šel bych do toho na jejich místě také. Než začnu psát proč, konstatuji, že tím je zároveň vyčerpán počet bodů, kde souhlasím s Tribunem.

 

Zkusme si představit, že by sociální demokraté hlasování o důvěře nevyvolali či odložili až proevropském předsednictví. Topolánek by byl nepokrytě těžil z bodů, které by mu zbylé tři měsíce v záři reflektorů byly vynesly. Jako uražený svatý vyhrál Eurovolby. Najde se někdo, kdo je ochoten tvrdit, že v záři reflektorů a obklopen evropskými a světovými státníky by nedosáhnul nejméně stejného výsledku? A jak by situace vypadala teď? Tedy po Topolánkových vítězných eurovolbách? Jakýkoliv pokus o vyslovení nedůvěry by byl okamžitě torpedován větami typu: Uspěli jsme v Evropě, evropští a světoví leadeři si nás váží a oceňují a čeští nepřející zapšklíci nám chtějí vyslovit nedůvěru? Teď, když je krize? A je potřeba jí čelit? A do toho přišly povodně…

 

Do teď jsem nepochopil taktiku soc dem hejtmanů! Oni jsou ti, kdo organizují povodňové práce a pomoc, oni nesou hlavní nápor té tragedie po stránce nutné akceschopnosti. Kde to využívají k prospěchu svému, své strany? Nulová publicita, nulové echo v mediálním světě, nulové působení na voliče. Vidím, jak by povodní dokázala mediálně využít ODS. Noviny a televize všech druhů, stupňů a barev by byly plny obrázků. Tu Topolánka, zadržující vlastní hrudí příval vody někde v Horní Dolní, tu Nečase, jak rozdává své obnošené košile nešťastníkům, které velká voda vyplavila, tu Gandaloviče, jak hladí po hlavičce povodňového plaváčka… A takovou vládu, které zvládla Evropu, povodeň a útok ufonů, takovou chcete v parlamentu shodit? Ne, ať se na to dívám z kterékoliv strany, bylo odvolání vlády špatným tahem, ale její ponechání v úřadě tahem minimálně srovnatelně stejně špatným. Spíše horším.

 

Kde se Tribun mýlí velmi je poukazování na 6 dlouhých měsíců Fischerovy vlády. Prostě na méně měsíců nebylo možno žádnou vládu ustavit. Volby a jejich příprava mají svoje pravidla a lhůty! A i kdyby šlo ten čas zkrátit – volby v srpnu jsou evidentně nesmysl a září není logicky o mnoho lepší. Navíc – bez souhlasu ODS nebylo možno dohodnout datum. Takže? Ano termín blízko data Listopadu není rozhodně ani trochu šťastný.

 

Za daleko větší nonsens pokládám osobně, z hlediska levice, termín návštěvy papeže! Půjde doslova o každý hlas. Lidovci by normálně balancovali na ostří žiletky. Jenže na sv. Václava přijede Svatý otec… A lze odhadnout, že jeho návštěva jim prostě přinese hlasy zejména na Moravě. Na úkor levice! Naproti tomu – mediální masáž typu dvacet let od Listopadu se dere k moci rudé nebezpečí, bychom slyšeli stejně v říjnu 09 jako v červnu 10. I tady, podle mne tedy nemá Tribun pravdu. Jde o tzv.neutrální náklad. Nelze se mu vyhnout. Žádným datem.

 

Tribun dále tvrdí , že tyto volby budou klíčové a pro levici svým výsledkem fatálními. Nemyslím si to. Ani jedno ani druhé. Jakkoliv jsou pro mne volbami, kde levice dosáhne Pyrrhova vítězství. Ano v případě, že vyhraje ODS tak, aby mohla sestavit vládu bez soc dem nepochybně dojde k zásadnímu rozkradení státu! Zcela nepochybně bude rozkradeno veřejné zdravotní pojištění, bude zavedeno školné ve svém důsledku ve prospěch soukromých škol, pravděpodobně dojde i k dalšímu rozřebíčkování dopravy a LČR a zejména drastickému ořezání Zákoníku práce. Že bych odporoval sám sobě? Nikoliv! O tohle se bude hrát v každých dalších volbách, pokud soc dem tentokráte vyhraje! Jen se to termínově odsune!

 

Pokud nebudeme mít to štěstí, že se obě velké strany v rámci nutných reforem nakonec dohodnou na nějakém kompromisu, kde budou hlídat jedna druhou, ale tak, že onen reformní kompromis nepůjde později už sestřelit! Lze takový kompromis očekávat při vítězství soc dem? Sotva. ODS si v oposici klidně počká! Jediná možnost je situace, kdy ODS vyhraje, ale vládu sestaví jen s KSČM nebo soc dem. Takže fatálnost voleb z tohoto titulu, jak říká Tribun, nevidím. Proč se tedy ptám, zda Pyrrhos hned nebo za čtyři roky? Protože pokud sociální demokracie volby vyhraje, velmi se obávám, že skutečně půjde ve stopách krále, který se uvítězil k smrti.! Dejme tomu, že dokonce dosáhne naprosto optimálního výsledku – nějakých 88 křesel – čemuž osobně nevěřím. Že tedy v parlamentu bude silou, která bude schopna sestavit vládu s kterýmkoliv jiným parlamentním subjektem. A bude si moci vybírat, aniž by byla koalujícím doplňkem vydírána.

 

Podívejme se na situaci, v které by vládu přebrala: KRIZE! Všude kam se její vládní sestava podívá. Devastovaný, neváhám říci letos dokonale prožraný, rozpočet, který může vést jenom k dramatickým škrtům. Výhled na příští rok? Podle mne ještě větší hrůza. Veřejné finance budou dokonale otřesené. Bude potřeba je, díky Kalouskovu a Topolánkovu neumětelství nebo možná záměrnému packalství, tvrdě sanovat. Vedle toho je nutné skutečně nějak začít měnit zdravotnictví a nejspíše i důchodový systém. Nikdo neví, jak dlouho bude krize trvat. Osobně bych si vsadil na to, že celou příští volební periodu. Sečtu-li tedy své odhady – nutnost šetřit, nepopulární reformy, naprosto žádný finanční prostor pro vládní investice a plnění předvolebních slibů a trvající krize, vychází mi z toho všeho ve volbách 2013, pokud nebudou dříve, zdrcující porážka socialistů. A mezi tím nepřetržitá serie debaklů v obecních, senátních a krajských volbách. Skoro si myslím, že by bylo možná pro osud nekomunistické levice v téhle zemi lepší, kdyby příští volby nevyhrála… Jakkoliv si nic takového nepřeji.

 

Resp. – nepřeji si vítězství těch, kteří jsou schopni, tak, že jsou schopni úplně všeho. A to nemluvím o tom, že si vůbec nejsem jist tím, co eventuální vládní sestava socialistů je schopna předvést. Bačování Ratha jako hejtmana je katastrofa sama! Totéž, pokud se člověk soudně podívá na to, co předvádí Bendova squadra v Ústí. A přitom bez těchto dvou to evidentně v soc dem nemůže fungovat?!! Přidejme nově Vyšehradskou výzvu, za kterou stojí neuspokojení, zejména současní poslanci, jimž bylo při vyslovení nedůvěře vlády slíbeno vedením strany volitelné místo na kandidátkách, a kteří teď ostrouhali. Dosypme do toho koktejlu ještě tradiční vnitřní destrukci vítězné strany, kdy ti z vlivných členů, na které se dostatečně nedostane, stranu rozbíjejí – viz Špidlova domácí zabíjačka, viz Grossův pád, viz Tlustého rebelie, viz Kalouskův odchod, viz zelené, viz ODA,viz US…. Prostě tenhle rozpad vítězů je axiomem. A zcela jistě by postihl i na podzim vítězný Lidový dům. V míře netušené.

 

Může být, že někdo namítne – no ale odstavená ODS jednak bude odstřižena od penězovodů a rozkradení zdravotnictví a LČR, zbytku drážního majetku atd.atd. A nepochybně se na její vnitřní soudržnosti odchod do oposice podepíše. Takže zbytečně straším. Soudím, že to není tak tragické. ODS už osvědčila, že v oposici jednak umí čekat a jednak se semkne v monolit. Zda s Klausem jako nepřítelem nevím, ale myslím, že to opět dokáže. A bude více méně monoliticky čekat na příležitost, aby drtivě shrábla odložený jack pot. S o to větším gustem!

 

Jiný může namítat – jak to, že se tak bojím rozpadu soc dem a jejího debaklu v případě vítězství a nečekám totéž, pokud by vyhrála ODS a sestavila vládu. Ano i ODS by nejspíš prohrála, dokonce o dost, volby ve 2013. Ale nikoli s tak devastujícími důsledky. Stačí s podívat na rozložení voličského elektorátu! Na levici je několik stran – sociální demokracií počínaje, přes zelené až ke komunistům. Volič má prostě výběr. Kdyby byl Bursík opravdu velkým politikem, nikdy by nebyl šel do bývalé vládní koalice. Byl by nechal vytvořit koalici velkou. A nechal Lidový dům vařit se nyní ve vlastní šťávě voličova protestu. A byl hegemonem na levici s preferencemi někde kolem 30% hlasů a vidinou, že prostě převezme historickou roli moderní levice. Jenže Bursík není velký politik. Jen klasický český politikář, který chce své koryto hned. Naštěstí pro soc dem. Takže odliv voličů od socialistů má nalevo jasně použitelné alternativy.

 

Na pravici nic takového není. Tam si může pravicový elektorát vybrat jen mezi ODS a ODS. A tedy zůstane věrný modrým. Většinově. Ať vyvádějí cokoliv. Ostatně – přesně tohle ukázaly eurovolby. Že pravicový volič tvoří, bez možnosti výběru, daleko větší pevné jádro. Logicky je pravicových hlasů méně, ale jsou vždycky k disposici. Což u vlažné a do jisté míry značně protestní levice a středu nefunguje.

 

Vím, že už teď jsem tak dlouhý, že to není ke čtení. Nemohu si ovšem neodpustit ještě komentář dvou bodů, které považuji za důležité. Tvrdím, že Topolánek mohl být na hlavu poražen jen tehdy, pokud by dovládl úplně do konce. A krize gradovala příští rok na jaře. To by bezpečně přebilo fenomén českého předsednictví, které mu tak či onak zachránilo kůži. Pokud by s krize hospodářství někdy na přelomu roku zastavila a dále motala okolo dna, nejspíš by to pro něj bylo politi živou vodou a nikoliv ztracená pozice. I s třeba s deseti procenty nezaměstnaných. Tvrdil by totiž – my jsme to stabilizovali! A dosáhl v podstatě stejného efektu jako Paroubek, s před tím deklasovanou soc dem v 2006, kdy navzdory mediální masáži a Kubiceho volbě dokázal málem vyhrát. Neboť o tom, že ODS zachránila alespoň plichtu rozhodlo pouhých 400 hlasů Čechů, hlasujících v zahraničí, kteří měli speciální obvod v rámci Jihočeského kraje a kde ten jeden mandát o 400 hlasů dostali.

 

Další poznámku budu směřovat směrem ke zdravotnickým poplatkům. Resp. ke komentáři těch, kteří říkají, že se soc dem neměla snažit je rušit v krajích, nýbrž na centrální úrovni. Jsem názoru, že prostě neměla na vybranou a ten boj s poplatky na krajích prostě podstoupit musela. Jinak by ji voliči z krajských voleb měli za lháře. Za vydatného gaudia sdělovacích prostředků! Bylo to ústřední téma. Nemohli se jeho plnění vyhnout! Čemu se vyhnout naopak měli, za každou cenu, byl nejednotný postup kraj od kraje. Správné bylo ve všech krajích použít stejnou metodu. A třeba si ji nechat soudně zakázat. S tím, že do voleb by šli následně s heslem: Nedovolili nám splnit náš slib! Nedovolte jim, abychom teď neměli možnost splnit vaše výsostné přání!

 

Ať tak či tak zdá se mi, že v Lidovém domě je říše krále Pyrrha!


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments