Radar monitor (10/2010)

Z domova

Českým létajícím hrochům pancéřovou kůži zatím neprostřelili. A to je dobře. Moc dobře. Mohou totiž někde za Kábulem střežit klidný spánek malých Američánků, takže z nich jejich patriotické matky mohou vychovat mladé hrdiny, kteří budou šířit slávu demokracie a prohánět barbary. Jsme pevnou součástí tábora míru a kapitalismu a tak to má být.


„Doku-komedie" o radaru a Češích jde do kin v květnu:  „V květnu vstupuje do kin snímek známých českých filmových provokatérů Víta Klusáka a Filipa Remundy Český mír, sledující společenský kvas po oznámení záměru postavit americký radar v Brdech." Přijde mi podezřelé, že pro tento počin bylo třeba vymyslet nový žánr, ale budiž. Mám však vážné obavy, že se satirické veledílo ponese v duchu mnoho povyku pro nic a sponzorsky vděčného zesměšňování odpůrců radaru.


Další požadavek NATO vůči Česku je až pro rok 2011, říká Barták. Ještě že tak. Máme čas si odpočinout, přezbrojit, koupit nové pandury a vypsat nové daně na podporu dobré věci, abychom mohli se ctít dostát svým povinnostem služebníčka se šavličkou.


„Evropa jako cíl?" – mýty a fakta. Dovětek k zprávě o konferenci hnutí Ne základnám v Parlamentu Konference ‚Evropa jako cíl?‘, aneb Kritika versus politika."


Ze světa

Evropský parlament posoudí americký raketový štít v Evropě (European Parliament to consider US missile shield in Europe).


KLDR hrozí zvětšením jaderného potenciálu: „Severní Korea v úterý oznámila, že vystupňuje svůj program jaderného zbrojení, protože americký prezident Barack Obama ignoruje výzvu KLDR k míru a ke snížení vojenské síly USA. Reaguje tak na společné vojenské cvičení Jižní Koreje a USA. Podle Soulu Pchjongjang také postavil divizi raket středního doletu, schopným napadnout americké základny v Japonsku a na Guamu." Kdyby býval byl radar v Brdech, byl by to býval zachránil.


Vojáci USA by mohli Afghánistán začít opouštět dříve. Kampak se asi přesunou, kterou zemi budou osvobozovat příště? Irán, nebo Venezuelu?


Lavrov: Rusko nepřijme americkou hrozbu svému odstrašujícímu jadernému potenciálu: „Rusko nepřipustí, aby americké plány na rozmístění prvků protiraketové obrany v Evropě ohrozily účinnost jeho jaderného odstrašujícího potenciálu, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Američtí představitelé nyní připouštějí, že protiraketový systém v Evropě může být v roce 2020 schopen zasáhnout ruské mezikontinentální balistické rakety, informovala agentura RIA Novosti. Jinak řečeno, Američané přiznávají, že zrušení Bushových plánů na výstavbu protiraketové obrany v Evropě skutečně neznamenalo konec ohrožení ruské národní bezpečnosti a že častokrát vyjádřené pokračující ruské obavy z nového Obamova projektu mají svůj věcný základ."


Jednání o strategických útočných zbraních – ďábel se skrývá v detailu (Rokovania o strategických útočných zbraniach – diabol číha v detailoch).


Mít Bush lepší data, neútočil by na Irák, tvrdí paměti. Jako kdyby se ten náboženský fanatik rozhodoval racionálně. Není to spíš tak, že mít Bush lepší data, tak by lépe lhal?


USA spojencům lhaly o zacházení se zajatci. No bodejť! Ostatní jsou slabí a neduživí a málo mučí a pak se nic nedozví a nespasí svět. Kdepak řeči, klacek – to je ten nejlepší argument. Zejména-je li pobyt hřeby, namočen v kyselině a zastrčen nepříteli do řitě. To vám pak takový barbar poví i to, co neví.


Bushův poradce: jsem pyšný na to, že waterboarding pomohl zlomit teroristy. Nikdo vás nepochválí? Pochvalte se sami. Je vidět, že osud svobody a demokracie je v dobrých rukou a o lidská práva je nejlepším možným způsobem. Nacisté byli jistě také pyšní na to, jak s konečnou platností vyřešili jednu zapeklitou otázku.


Indie koupí další ruské palubní stíhačky MiG-29K a 200 stíhaček páté generace.


Analýzy a komentáře

Komu záleží na tom, že afghánské bezpečnostní síly znásilňují děti?: „Zprávy z Kanady však naznačují, že Mezinárodní bezpečnostní podpůrné síly (ISAF) mají k tomu cíli nejen velmi daleko, ale naopak navíc zavírají oči před banditismem obou zmíněných afghánských organizací, jednak,  aby je neurazily, a za druhé, aby si je nepoštvaly proti sobě. Řeč je o zcela běžném znásilňování dětí, kterého se dopouštějí afghánští vojáci a policisté v Kanaďany spravované provincii Kandahár." Odpověď tak vypadá na obligátní nikomu, kdo by s tím měl a mohl něco dělat.


Petr Schnur: Gott ist tot, ať žije NATO! „A máme to černé na bílém. Co do dneška štěbetali vrabci na střechách škarohlídských internetových portálů, zaskřehotal před celým světem jestřáb z nejpovolanějších, generální tajemník Severoatlantického paktu Rassmusen." Zkrátka a dobře, NATO už není to NATO a není tak úplně jasné, na co je, ale zdá se, že na to ne.


Raketová obrana otravuje všechno (Missile defense poisons everything). Zejména dohody o jaderném odzbrojení.


Tváří v tvář Íránu: Co jsme se naučili od Iráckých raketových útoků v roce 1991 (Facing Iran: Lessons Learned Since Iraq’s 1991 Missile Attack on Israel)

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments