Radar monitor (17/2010)
Z domova

Vláda po volbách předloží poslancům návrh na zvýšení počtu vojáků v Afghánistánu: „V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedli ministři obrany Martin Barták a zahraničí Jan Kohout.“ V době krize, vysokých deficitů a škrtů v sociálních výdajích skutečně velmi „mravný“ návrh. Ale přece v tom nenecháme páníčky samotné a vezmeme solidárně část toho průšvihu na sebe.


Afghánistán má zájem o školení policistů v ČR. Já bych spíše řekl, že jsme to dostali za úkol od USA, abychom se nějak odvděčili za výsadu bojovat v Afghánistánu. Takže když zde komunisté školili Palestince (nebo kdo to tenkrát byl), tak by bylo zcela v pořádku.

Také vám to přijde, že české angažmá v neúspěšné kampani se spíše stupňuje, navíc v době, kdy jde jednoznačně o luxus, který si nemůžeme dovolit?


Vláda schválila smlouvu o spolupráci s USA na obranném výzkumu: „Českým vědcům by měla dohoda umožnit exkluzivní přístup k americkým obranným projektům.“ K čemu nám to bude dobré? Samozřejmě k ničemu, to jen politici budou moci říkat: „Podívejte, co nám dovolili a my si to ani nezasloužíme. Musíme se jím něčím revanšovat: poslat vojáky, nabídnout území pro základnu, etc.“


Filip podmínil podporu vládě ČSSD. Žádá odchod z vojenské části NATO: „V případě velkého úspěchu levice ve volbách uvažuje šéf ČSSD Jiří Paroubek o možnosti jednobarevné menšinové vlády své strany s podporou KSČM. Ale šéf komunistů Vojtěch Filip, s nímž by při této variantě museli oranžoví jednat, zmínil tvrdou podmínku. ‚Je naším zájmem, aby Česká republika vystoupila z vojenské složky NATO.‘“  Tento plán má jedinou, ale zato podstatnou vadu: ČSSD nechce mít s KSČM nic společného a navíc to byla ona, kdo nás do NATO zatáhl (sama se tím pyšní), takže jde ze strany KSČM jen o bezzubou proklamaci.


Teroristé se nezastaví před ničím! Povstalecké rakety překazily koncert Daniela Landy v Afghánistánu. Ale všechno zlé je k něčemu dobrý a velký umělec tak získal možnost načerpat inspiraci pro nový marš.


Recenze z předpremiéry filmu „ČESKÝ MÍR“ v Trokavci.


Ze světa

Nebojíme se Íránských střel, říká polský ministr zahraničí (Polish foreign minister: We’re not actually worried about Iranian missile threat): „Raketová obrana je záležitost diplomatická, nikoliv vojenská.“ Neboli nebezpečí, kterým je zdůvodňována potřeba budování raketové obrany, není reálné.


Vražedný kontejner na prodej za deset milonů liber: „Nejnovější ruské protilodní či protizemní křižující střely krátkého doletu Club-K, odpalované z maskovaných standardních přepravních kontejnery na civilních lodích, nákladních autech a vlacích (…) je tento týden uváděn na veletrhu obranných služeb v Malajsii. (Podle výrobce) neexistuje vůbec žádná možnost, jak přítomnost systému zjistit, dokud není střela skutečně odpálena.“


Afghánská vláda hrozí zablokováním ofenzívy na Kandahár: „Afghánská vláda ústy prezidentova mluvčího Vahída Umara zopakovala svou hrozbu, že zablokuje ofenzívu NATO do Kandaháru, pokud aliance nezaručí, že bude při svých útocích chránit civilisty. Je ale jasné, že původní nadšení, které kolem tažení na Kandahár vládlo ve štábu NATO, pomalu vyprchává, a to hlavně kvůli výsledkům nadšeně medializované únorové ofenzívy proti rolnické komunitě v Mardžáhu. V Mardžáhu se totiž Američanům a NATO daří ještě méně, než si představovali i ti největší skeptici.“


USA začaly testovat hypersonickou zbraň: „Spojené státy zahájily testy nové generace tzv. hypersonických zbraní umožňujících do hodiny zasáhnout cíl kdekoli na Zemi zničující pohybovou energií bez použití jaderné hlavice.“ Jde o součást projektu PGS. Test ovšem nebyl tak docela úspěšný, neboť supertajná zbraň Pentagonu vyvinula rychlost 20 Mach a zmizela.


Tlouštíci ohrožují bezpečnost USA, varují generálové. Co čekali, když bojují proto, aby všichni lidé na světě mohli jíst hamburgery a pít kokakolu? (To jsem si nevymyslel, ale četl, že takto to říkali seržanti mužstvu na jednom americkém PŠM.)


Hizballáh má víc raket než většina světových vlád, tvrdí USA. Pokud vím, tak jsou to většinou okapové roury naplněné travexem bez valného vojenského významu, ale jako záložní casus belli je to jistě dobré, zejména podá-li se to takto: „(…) Robert Gates obvinil Sýrii a Írán z dodávek stále výkonnějších zbraní vojenskému křídlu hnutí.“


Írán údajně buduje základny v Jižní Americe: Elitní jednotky íránských revolučních gard si budují zázemí až v Jižní Americe, zejména ve Venezuele. Tvrdí to ministerstvo obrany Spojených států. Íránský režim tak prý chce mít základny po celém světě pro případ konfliktu s Američany.“ Tomu se říká „dvojitý úder“ – Írán i Venezuelu jednou ranou. I kdyby to byla pravda, nedělá Írán nic jiného, než co udělaly USA už dávno, takže nevím, co se jim na tom nelíbí. Samy takový postup legitimovaly.

Ruský systém včasného varování byl zredukován na tři satelity (Early warning system is down to three satellites).


Analýzy a komentáře

Smrt obrněného sboru. Z americké armády se vytrácí kompetence vést rozsáhlé vševojskové operace, v jejichž jádru jsou pancéřové sbory, ve prospěch vedení protipovstaleckého boje.


Pentagonu 100 tisíc vojáků v Afghánistánu nestačí. A stačit zdá se nebude, protože zdroje Pentagonu začínají být vyčerpány a neprohra je nedohlednu.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments