Radar monitor (20 + 21/2010)

Radar monitor (20/2010)

Ze světa

Experti varují: Přesnost nových raket USA je pouze 20 %: „Nové rakety SM-3, jež se mají stát základem budoucího protiraketového deštníku Spojených států, nejsou zvlášť přesné.(…) Aby byla nalétávající střela opravdu zneškodněna, musí jí SM-3 zasáhnout přímo do hlavice. To se podle fyziků Theodora Postola a George Lewise podařilo jen ve dvou z deseti případů. Pokud by byla nepřátelská raketa zasažena nepřesně, bude podle nich sice odchýlena od svého cíle, ale jaderná hrozba tím zažehnána nebude." 

Írán ustoupil tlaku. Obohacený uran pošle Turkům: Brazílie a Turecko vyjednaly (…) s Íránem dohodu, která by podle jejich mínění měla zmírnit obavy USA a Evropy z íránského jaderného programu a zároveň zmírnit nebo úplně odstranit sankce OSN proti Íránu. Dohoda podepsaná v Teheránu zástupci všech tří zemí předpokládá, že Írán vyveze do Turecka 1200 kilogramů uranu obohaceného na 3,5 procenta. Výměnou za to má dostat silněji obohacený uran a z něj vyrobené palivové tyče produkující izotopy pro léčbu onkologických onemocnění." Zní to nadějně, ale je to poslední, co USA potřebují, protože to oslabuje záminku k válce, nehledě k tomu, že podíl Brazílie, která uspěla tam, kde USA selhaly (nejde teď o to, co chtěly, ale o to, jak to vypadá), také určitě nejde USA dvakrát pod nos. Ostatně se hned ohradily, Bílému domu se dohoda o íránském uranu vůbec nelíbí: „Bílý dům hněvivě odmítl oznámení, podle něhož Írán přistoupil na plán Turecka a Brazílie, aby obohacoval svůj uran ve třetí zemi. (…) Někteří američtí činitelé dohodu označili za pouhou hrátku, další dodal, že je to ‚příliš málo a příliš pozdě‘, a to i přesto, že je nynější ujednání prakticky tímtéž, co po Íránu samy USA požadovaly posledního půl roku." Tím na oplátku Bílý dům naštval Brazílii i Turecko: „(…) brazilští činitelé už oznámili, že se diskusí o sankcích proti Íránu ani nezúčastní. (…) Turecký premiér Recep Erdogan k tomu navíc poznamenal, že postup USA vážně poškozuje důvěryhodnost Rady bezpečnosti OSN, obzvlášť vzhledem k tomu, že její stálí členové mají přetékající arzenály jaderných zbraní a chtějí trestat Írán za jaderný program mírový." 

Lavrov varoval USA před budováním raketového štítu (Lavrov warns US against missile shield), pokud budou v jeho budování pokračovat a Rusko usoudí, že je hrozbou jeho bezpečnosti, Rusko od nově uzavřené smlouvy START odstoupí. 

NATO se dočká nové strategie, bude v ní i protiraketový deštník: „Severoatlantická aliance (NATO) by měla čelit hrozbě představované íránským jaderným programem a dál rozšířit vztahy v Ruskem." 

Velmocenský trojlístek se shodl na nových sankcích vůči Íránu: „USA, Čína a Rusko se dohodly na návrhu nových sankcí vůči Íránu."

Analýzy a komentáře

Co s Evropou, NATO a Ruskem?: „Evropa a Spojené státy však možná stojí před další zásadní otázkou: nenazrává doba doplnit triangl o Rusko? Při střízlivém pohledu na mapu světa lze říci, že především Severní Ameriku, Evropu a Rusko spojují mnohé společné bezpečnostní zájmy – zajištění energetické bezpečnosti, boj proti terorismu, úsilí o nerozšiřování zbraní hromadného ničení, jaderné odzbrojování, a teď také vyřešení afghánského konfliktu ve kterém se rozhoduje o osudu NATO."

Radar monitor (21/2010)

Pravidelný komentovaný monitoring dění kolem protiraketové obrany, zbrojení, eskalaci napětí, územní expanzi NATO a USA, chřestění zbraněmi a válečnických hrátkách za týden od 24. do 30. května 2010.

Z domova

Za armádu čistší a krásnější  Policie otevřela armádě své databáze: „V rámci tažení proti pravicovým extremistům v armádě zpřístupnila policie podle zjištění Práva vojenským zpravodajcům některé své informační databáze."

 

Ze světa

KLDR vyhlásila bojovou pohotovost a odstoupila od dohody o předcházení konfliktů. I když to zprvu smrdělo válkou, v posledních dnech se situace poněkud uklidnila a znepokojující zprávy z Korejského poloostrova přestaly přicházet. Doufejme, že to není klid před bouří.

 

Japonský premiér Hatojama se omluvil národu za americké základny, které nedokázal ze země vykázat, a poté rezignoval, jediný „úspěch" je v tom, že se jedná o přesunu základny na Okinawě do odlehlejší oblasti (Japan PM in deal to keep US base on Okinawa).

 

USA nepožádaly Bulharsko, aby hostilo raketový štít (US Hasn’t Asked Bulgaria to Host Missile Shield Elements). Oč méně žádají, o to intenzivněji jednají.

 

Ukrajina zanechává snah vstoupit do NATO. Alespoň, že tak.

 

Americká armáda rozšíří tajné operace: „Spojené státy rozšíří tajné operace na Blízkém východě, ve střední Asii a v oblasti Afrického rohu (…) rozšíření tajných vojenských akcí za účelem narušení činnosti militantních organizací v Íránu, Saúdské Arábii, Somálsku, Jemenu a dalších zemích." Tajné operace USA v Íránu mají připravit eventuální invazi.

 

Průlomový plán schválen. Jaderných zbraní bude méně: „Signatáři Smlouvy o nešíření jaderných zbraní schválili plán na snížení počtu těchto zbraní ve světě. (…) Blízký východ se má stát zcela bezjadernou oblastí (…) Je to velký úspěch, k němuž přispělo několik kompromisních kroků – Spojené státy například zčásti ustoupily od své tradiční ochrany Izraele." Ovšem Izrael okamžitě účast na konferenci o Blízkém východě bez jaderných zbraní odmítl.

 

Rusko je znepokojeno jednostrannými sankcemi USA a EU proti Íránu.

 

Americká armáda chystá alternativy pro útok na Pákistán: „Velení amerických ozbrojených sil připravuje alternativy pro jednostranný vojenský úder proti Pákistánu, a to v případě, že by došlo k úspěšnému teroristickému útoku na území Spojených států, který by měl svůj původ právě v Pákistánu." Ale použití bude určitě všestrannější. Vyplácí se být americkým spojencem.

 

Izraelská železná kopule má chytat kaťuše z Gazy a Libanonu: „Zdrcující většinou 401 : 4 schválila americká Sněmovna reprezentantů návrh prezidenta USA Baracka Obamy poskytnout Izraeli mimořádnou finanční pomoc 205 miliónů dolarů pro urychlení výstavby izraelského protiraketového systému Iron Dome (Železná kopule). Železná kopule má sestřelovat rakety, nejčastěji typu kaťuše, odpalované z krátké vzdálenosti kolem 5-10 kilometrů z pásma Gazy a jižního Libanonu. Současné protiraketové prostředky je dokážou jen obtížně odhalovat."

 

Americké patrioty dorazily do Polska (US Patriots arrive in Poland).

 

Sněmovna USA povolila gayům sloužit v armádě. Možná je to příprava na válku v Arktidě, aby bylo v armádě tepleji.

 

Izrael nabízel JAR jaderné zbraně (Revealed: how Israel offered to sell South Africa nuclear weapons). V časech apartheidu. Zbraně, které „neexistují." Cool!


Hypersonická střela X-51A letěla rekordně dlouhou dobu: „Americké vojenské letectvo USAF oznámilo, že jeho experimentální letoun X-51A Waverider dosáhl ve středu rekordu v délce letu hypersonickou rychlostí, tedy rychlostí nejméně pětinásobně vyšší než zvuku. Let trval podle listu Los Angeles Times 200 sekund."

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments