Radar monitor (39/2009)

Z domova

Petr Pokorný, který se proti radaru angažuje již od počátku, varuje Problém „radar – americká vojenská základna" stále nekončí: „Je jistě velice dobrou zprávou, že v Brdech americký radar stát prý nebude. Ale tato zpráva byla ihned doprovázena mnoha jinými. Především vystoupením amerického ministra obrana Gatese, který na setkání s novináři prohlásil, že systémy protiraketové obrany budou řešeny jinými způsoby a současně děkoval občanům v Polsku a ČR za zájem o systémy PRO, konkrétně v ČR za radar. Výsměch českým občanům. Následně, druhý den prohlásila ministrně zahraničních věcí USA Hillary Clintonová, že v ČR budou nejspíše umístěny pozemní rakety mobilního systému – opět o nás bez nás. (…) Do okamžiku, kdy nový Parlament ČR definitivně neodmítne obě smlouvy, je pro svobodu a demokracii hrozba cizí vojenské základny stále aktuální."


Kdosi (prý vojenská tajná služba) se údajně pokusil zdiskreditovat novináře MF Dnes Gazdíka. Prý je spícím agentem a jeho cíl má být podle udání jediný: znemožnit umístění radaru USA v Česku. Šel na to opravdu od lesa: psaním článků na podporu radaru.


Prezident Václav Klaus v americké televizi: Zrušení protiraketové obrany není důležité, mělo to být jen symbolické gesto. K tomu upřímný Robejšek: „Samozřejmě, že americkou základnu nepotřebujeme jako ochranu proti íránským nebo severokorejským raketám, nýbrž jako protiváhu ruského politickému tlaku…" A Jan Čulík kontruje: „Jenže Petr Robejšek si neuvědomuje, že vytvořením raketového štítu dojde k destabilizaci současného globálního systému odstrašení, a tedy k výraznému zvýšení pravděpodobnosti jaderné války."


Malinkatá poznámka k debatě o relevanci protestů pro rozhodování americké administrativy: „Tento plán by umístil radar a interceptory ve střední Evropě nejdříve v roce 2015. Zpoždění polského a českého ratifikačního procesu prodloužilo časový harmonogram nejméně o dva roky. To by, podle předchozího plánu znamenalo, že do roku 2017 by zde neexistoval protiraketový systém, který by poskytl ochranu proti íránských střelám – spíše by to bylo ještě později."

Ze světa

Obama: Na zrušení Bushova projektu protiraketové obrany nemělo vliv Rusko. Russian analyst: Radar scrapped due to Czechs, Obama not at fault: Byli to čeští politici, kteří rozhodli o zrušení plánů na vybudování radaru, když stáhli z parlamentu příslušné smlouvy, jejichž schválení bylo nejisté."


Revision of U.S. missile shield plans not "pro-Russian" – Medvedev: „Revize amerických plánů protiraketové obrany nebyla učiněna ve shodě s Ruskem, ale byla diktována zájmy Washingtonu."


Is the missile shield moving to Georgia?: „Zdá se, že revidované plány protiraketové obrany se intenzivně zaměří na oblast Kavkazu." No missile shield planned in Balkans -U.S. official: „Spojené státy nebudou přesouvat žádnou část protiraketové obrany na Balkán."


Romania and abandonment of anti-missile shield: „Vláda v Bukurešti neví, jestli se má ze zrušení štítu radovat, nebo si stěžovat." Bukurešť chce participovat na systému NATO, který se teď pravděpodobně bude rozvíjet namísto zrušeného.


Russia, US could deploy joint missile shield against Iran (Rusko a USA by mohly vybudovat společný štít na obranu před Íránem) říká bývalý ruský generál.


Rusko vůči Íránu chladne. Je to odměna USA za radar?


Irán otestoval rakety krátkého doletu, Írán otestoval rakety dlouhého doletu (tj. cca 2000 km, dost na zasažení Izraele, ale málo na zasažení Evropy, natožpak USA).


Pokud izraelské stíhačky zaútočí na Írán, USA by je měly zastavit: „Spojené státy by měly dát Izraeli jasně najevo, že pokud se pokusí zaútočit na íránská jaderná zařízení, americké letectvo je zastaví, prohlásil někdejší Carterův poradce pro otázky národní bezpečnosti Zbigniew Brzezinski."


Brazilský viceprezident a bývalý ministr obrany José Alencar: Brazílie by měla mít jaderné zbraně.


EU: Za válku v Jižní Osetii je zodpovědná Gruzie. To je hrozné, jak je ta EU ulhaná. Všichni slušní a normální lidé přeci vědí, že za válku může Rusko, protože Rusko je univerzální padouch a může vždy za všechno.


Slovensko zvažuje vyslání bojových jednotek do Afghánistánu. Írán slibuje spolupracovat s atomovými inspektory.


Analýzy a komentáře

Americká lekce Jiřího Diestbiera: „Lítostivou hysterii části politického spektra, novinářů a intelektuálů, kteří v posledních třech letech urputně prosazovali americký radar, lze pochopit. Obamovo rozhodnutí odhalilo nedostatky jejich koncepčního politického uvažování, případně intelektuální selhání těch, kteří propadli emocím a snům o zvláštních vztazích menší středoevropské země a světové velmoci. (…) Spojenectví se Spojenými státy patří k pilířům naší bezpečnosti. Může takovým pilířem však být jen tehdy, pochopíme-li, že partnerem světové velmoci můžeme být jen v rámci rovnoprávných vztahů všech členských států NATO a především jako aktivní prvek evropské integrace, v níž budeme přispívat k tomu, aby se stala silným hráčem na světovém poli. Jen fungující Evropská unie může být skutečným partnerem Washingtonu, Moskvy, Pekingu, Delhi, Brasilie a mnoha dalších regionálních hráčů."


Saša Vondra je tak hloupý, že ho Američané museli zneužívat. Sobotní bědování Saši Vondry [Původní link je nefunkční a hledat a špinit se tak se Sášenkou se mi nechtělo. Pozn. Tribun], že ho Američané údajně nechali na holičkách, a on je při tom tak miloval, je opravdu přelomový text.


Why Europe welcomes US missile defense shield decision: „Němečtí analytici říkají, že zrušení plánů na vybudování protiraketové obrany v Evropě poskytne USA a EU větší volnost při vyjednávání s Ruskem a Polsku umožní realizovat zdravější zahraniční politiku."

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments