Radar monitor (49/2009)

Z domova
Radar nebude, lidé si oddychli, potvrdil průzkum: „Naznačují to alespoň čísla zjištěná agenturou CVVM, která v říjnu zpovídala 1071 občanů, zda jsou s rozhodnutím severoatlantické mocnosti spokojeni. Plných 80 procent kývlo že ano. (…) V zatím posledním zkoumání projevilo ale zklamání nad Obamovým verdiktem jen 12 procent dotázaných.“ Čísla jsou to více než výmluvná a jasně ukazují, kdo koho ve věci radaru znásilňoval; nepochybuji ovšem o tom, že radarhujeři si to opět vyloží po svém, totiž tak, většina jsou hlupáci a oni ti vyvolení, kteří znají Pravdu.
 
Menší akcí se připomněla Iniciativa NE základnám: „V sobotu 28.11.09 se nás sešlo 15 aktivistů k vlastnoruční výrobě piketů a jimi vyzdobeni jsme se vydali do pražských ulic.“
 
Iniciativa rovněž napsala otevřený dopis premiéru Fischerovi: „Jste si zajisté vědom dlouhodobého odmítavého postoje výrazné většiny českých občanů k tomuto záměru [vybudovat v ČR americkou základnu, pozn. red.] Jsme proto znepokojeni zprávami o dalších probíhajících i plánovaných jednáních (…)ani zamýšlená modifikovaná účast České republiky na navrhovaném systému ‚protiraketové obrany‘ nepřispěje ke zvýšení bezpečnosti obyvatel ČR a naopak může zatáhnout naši zemi do dalších vojenských dobrodružství.“aby vláda nevedla jednání vedoucí ke zvyšování počtu zbraní ve světě, nepodílela se na politice vytváření umělých hrozeb a zdržela se veškerého počínání, které v občanech budí obavy o tom, jaké zájmy vláda hájí. Dále v dopise požadují,
 
Lisabon ztíží uzavírání mezistátních smluv. Článek explicitně zmiňuje, že se to týká například smluv o ochraně investic a naopak netýká oblasti kultury či cestovního ruchu, má-li však LS nějaký dopad na uzavírání bilaterálních smluv v oblasti bezpečnosti a vojenství, jako je například SOFA či smlouvy o budování cizích vojenských základen, z článku nevysvítá.
 
Paroubek narazil na odpor v ČSSD kvůli Afghánistánu: „V otázce, zda posílit české jednotky v Afghánistánu, v sociální demokracii panují rozpory. Předseda ČSSD Jiří Paroubek už ve středu řekl, že ministr obrany Martin Barták nemůže počítat s hlasy sociálních demokratů pro posílení mise o sto vojáků. Paroubkův postoj ale někteří poslanci branného výboru za ČSSD odmítají a posílení by rádi podpořili.“ Že by se v ČSSD formovalo „konstruktivní křídlo“?
Ze světa
Vypršela smlouva START o kontrole jaderných zbraní uzavřená mezi USA a Ruskem. To mimo jiné znamená, že američtí inspektoři musejí po téměř 15 letech opustit hlavní ruskou továrnu na produkci balistických střel (US treaty inspections to end at Russia missile plant: report).
 
USA posílají do Afghánistánu dalších 30 000 vojáků (Obama to send 30,000 more US troops to Afghanistan), zbytek NATO přidá dalších 7 000 (Nato allies to send extra 7,000 troops to Afghanistan). Stovku vojáků chce poslat i ČR. Ti to samozřejmě nevytrhnou, mají být pouze manifestací loajality. Rozšíření kontingentu v Afghánistánu o další vojáky je svérázný Bartákův způsob, jak v době krize a těžce zkoušeného rozpočtu snižovat zbytné výdaje. Proč si odříct manifestační válečné dobrodružství, když můžeme vzít u huby učitele a hasiče, že pane ministře?
 
USA musí počítat s novými čínskými zbraněmi (Countering Beijing’s new weapon): „Admirál Robert F. Willard, velitel amerického námořnictva v Pacifiku: ‚V posledních dekádách Čína každoročně dalece překonává všechny naše odhady jejího vojenského potenciálu.‘ (…) Nikde to není vidět více než v tom, že Čína vyvinula protilodní balistické střely určené k ničení svazů amerických letadlových lodí.“
 
Ruský prezident Medvěděv zveřejnil návrh smlouvy o bezpečnosti v Evropě (European security treaty ‚to end Cold War legacy‘: Medvedev), která by podle jeho představ měla skoncovat s mentalitou studené války. Dohoda klade důraz na OSN a Radu bezpečnosti, jíž je Rusko stálý členem. Zatím se čeká na vyjádření NATO a EU.
 
Írán prý potřebuje 20 nových továren na obohacování uranu: „Írán tvrdí, že se nechystá odstoupit od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, přesto prý potřebuje 20 nových továren na obohacování uranu.“ Írán bude výrabět více obohacený uran: „Navzdory mezinárodnímu tlaku na Írán, aby ukončil svůj jaderný program, země své nukleární ambice stupňuje.“ Abych se přiznal, přestávám se v dění kolem íránského jaderného programu orientovat. Chtějí Íránci spolupracovat, nebo nechtějí? Ustoupí, nebo neustoupí? Mám stále silnější pocit, že reálná podstata íránského jaderného programu je stále více irelevantní.
 
Dánsko: kontrolujme cestující s pasem USA: „Dánové chtějí zpřísnit kontrolu amerických občanů – nejprve na svém území a později i na úrovni Evropské unie.Americký pas už v dnešním světě „války proti terorismu" není zárukou nedotknutelnosti jeho nositele. Tři dánské parlamentní politické strany začaly požadovat zpřísnění kontrol cestujících s pasy Spojených států, neboť se obávají, že se teroristé budou snažit získat americké pasy, které jim umožňují pohybovat se bez větších omezení po území Evropské unie.“
 
NATO pootevřelo dveře k členství Černé Hoře. NATO bude tak dlouho bobtnat a anektovat vše, co mu během jeho „drang nach osten“ přijde pod ruku, až se rozplizne v neurčitosti a buď zanikne (žádná škoda), nebo si najde Nepřítele a začne válku, aby zdůvodnilo svoji existenci (velké nebezpečí). Kdo bude tím nepřítelem je nabíledni.
 
Německo konečně splatí reparace za první světovou válku: „Už jen deset měsíců zbývá Německu, aby splatilo zatím největší poválečné reparace v dějinách, reparace, které jí byly přikázány Versailleskou smlouvu.“ Přeji jim to, již jenom proto, co jim uvalení likvidačních reparací způsobilo. Možná by nebylo od věci prostudovat detailně i český státní rozpočet, zda náhodou také ještě někomu neplatíme nějaké poplatky za „osvobození.“
 
Afghánský prezident chce vyjednávat s Tálibánem. Tak k čemu ta válka a okupace vůbec je? Kdo vlastně vyhrává?
 
 
Analýzy a komentáře
Válka pro sklenici vody je alarmující, ale realistická prognóza: „Zapomeňte na ideologie, zapomeňte na státy a národy, nevzhlížejte k náboženství, odhoďte všechny pakty a doktríny. Příští světová válka o takových malichernostech nebude. Lidé budou bojovat o holé přežití, o zbytky nerostných zdrojů, budou se zabíjet pro sklenici vody. Tak soudí ruský vojenský expert Konstantin Sivkov.“ Je otázka, zda v takové válce budou mít hi-tech zbraňové systémy jako jsou radary a rakety nějaký zásadnější význam. Pro boj samotný asi nikoliv, mohou však v těch, kteří je mají k dispozici, vyvolat klamný dojem, že mohou tu válku začít a vyhrát. Pánbůh s námi a zlé pryč. To říkám jako vyhlášený neznaboh.
 
Začíná se připravovat boj o Arktidu: „Na první pohled se toho zatím moc neděje. Nejrůznější podnikatelé už ale plánují, jak získat ze severního pólu zbaveného ledu co nejvíce peněz. Diplomaticky se mluví o silné, snad dokonce "bratrské" vzájemné spolupráci všech států kolem severního pólu, ale ve skutečnosti jde o to, kdo si zjistí nejvýhodnější postavení a obsadí je největším množstvím vojáků a nejmodernějších zbraní. Vždyť se možná bude jednat o přežití, začnou-li docházet zdroje jinde na světě!“
 
Vracejí se Američané k izolacionismu?: „Výsledky průzkumu veřejného mínění Pew Research Center mohou naznačovat počátek zásadní proměny náhledu americké veřejnosti na zahraniční politiku své země – Američané se totiž začali odklánět od globalistického intervencionismu k čemusi, co Pew nazývá ‚izolacionistickými náladami‘.“ Jako předzvěst uklidnění bych to však neviděl. Jednak vzhledem k americkým světovládným ambicím není vyloučeno, i „v izolaci“ budou chtít vše ovlivňovat a všechny si podřizovat, jednak jejich rychlé stažení „ze světa“ by vytvořilo mocenské vakuum, které by se pravděpodobně pokusili vyplnit různí lokální grázlové, místní loupeživí baroni a zbabělci, kteří si dříve netroufli, o to větší však mají ambice. Těžko tedy říct, zda je na místě si rychlý obrat k izolacionalismu nějak zvlášť přát.
 
Určují knihy afghánskou strategii?: „Rozhodnutí, jež v nejbližších týdnech hodlá učinit prezident Barack Obama o další americké strategii v Afghánistánu, závisí – tvrdí zasvěcenci – do velké míry na výsledku souboje dvou knih. Obě získaly nečekaně velkou oblibu u rozhodujících činitelů v Bílém domě a v Pentagonu. Obě vyvozují poučení z vietnamské války, ta se však od sebe podstatně liší.“
 
Zavést idiotské sankce proti Íránu je přímou cestou do války: „Podobně jako v Afghánistánu a v Iráku, i v případě Íránu se nyní zkrvavený Západ chystá padnout do téže pasti jako v předchozích dvou zemích, z nichž se nyní snaží stáhnout (…) V tuto chvíli sáhnou intervencionisté po svém oblíbeném biči – po tvrdších hospodářských sankcích. Dvě desetiletí sankcí nesvrhly Saddáma Husajna. Sankce vedly k jeho zbohatnutí, zlikvidovaly iráckou střední třídu, vyhnaly opozici do exilu a vytvořili ekonomiku obležení. Totéž se stalo s Talibanem v Afghánistánu. Sankce demokracii do Íránu nepřinesou. Sankce jsou diplomacií pro idioty. Je to poslední krok, než se rozjede vojenskoprůmyslový komplex, který zahájí válku.“
 
Do kategorie „přelož si sám“ spadá komentář v Čechách usedlého Američana Obamovy evropské plány s protiraketovou obranou.
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments