Radar monitor (50/2009)

Z domova

Armáda nasadí příští rok v Afghánistánu první pandury. Vojáci už se „těší", raději by americký MRAP, než ten rakouský „křapáč."

Vláda odeslala 22 miliónů radarových úplatků (Czech govt approves 22 million crowns for Brdy municipalities)

Ze světa

Rozhovory mezi USA a Ruskem o jaderném odzbrojení prodlouženy ( Talks between Russia and US on nuclear pact extended)

NATO stále chce štít (NATO Still Wants Missile Shield). Generální tajemník NATO Anders Rasmussen v rozhovoru pro BBC potvrdil, že pořízení protiraketového štítu je prvořadou prioritou NATO.

Vylepšený radar v Gabale může být významným příspěvkem k americkému štítu (Upgraded version of Gabala radar could be important addition to U.S missile defense system: former Assistant Secretary of Defense Philip Coyle): „Známý odborník na raketovou obranu Philip Coyle říká, že vylepšený radar v Gabale či Armaviru by se mohl stát významnou součástí protiraketové obrany (…) Všechny čtyři zvažované varianty pokračování NMD vyžadují úzkou spolupráci s Ruskem, protože všechny předpokládají radarové stanice na ruském území, nebo velmi blízko něj.(…) Coyle dodal, že není pravda, že by USA odmítly vybudovat radarovou obranu v Evropě. Bushův plán byl bilaterální USA a Polsko, USA a ČR. Obamův plán počítá s celým NATO, ačkoliv s Polskem a ČR se stále počítá pro nové širší pojetí."

Maďarsko má za posily v Afghánistánu získat přístup k plynu: „Za vyslání dalších 200 vojáků do Afghánistánu a přijetí vězně z Guantánama dostalo Maďarsko od USA slib dodávek plynu z Iráku."ropný kontrakt století "urval" v Iráku Shell. To Češi jsou jinčí kabrňáci, ti za svojí angažovanost nic nechtějí, ještě ji sami ochotně zaplatí, to aby všichni viděli, že vědí, která strana barikády je ta pravá. Ovšem

Jemenští Húthijové porazili saúdské ozbrojené síly: „Zase jednou se ukázalo, že moderní armádu s nejlepší výzbrojí včetně pancéřování, nočního vidění, letecké převahy, fosforových bomb, počítačů a dalších zbraní, je možno porazit, pokouší-li se o vpád do cizí země. Spojené armády Saúdské Arábie a Jemenu utrpěly 27. listopadu t.r. těžké ztráty na životech a výzbroji v boji s ozbrojenou skupinou jemenských zajdovských šíitů zvanou Húthijové."

Dohoda mezi USA a Polskem podepsána (Poland signs deal to station US troops for new missile shield), do Polska zamíří američtí vojáci, po nich případně rakety Patriot.

USA s Ruskem jednají o válce v kyberprostoru: „Spojené státy zahájily s Ruskem jednání o útocích v kyberprostoru a bezpečnostních rizících spojených s virtuálním světem. (…) Podle NY Times narostl počet internetových útoků na počítačové systémy armády, vlády a správy na několik tisíc denně. (…) Zatímco se Rusové soustředí na dohodu, která by omezila vývoj zbraní, Američané doufají v posílení mezinárodní spolupráce proti zločinu na internetu."

Hillary Rodham Clintonová o Latinské Americe. Peskuje, poučuje, vyhrožuje a straší Íránem („Írán je hlavní podporovatel, promotér a vývozce terorismu v  dnešním světě"). Arogance a nekritičnost USA nadále roste nade všechny meze.

Afghánistán nebude mít nejméně 15 let peníze na armádu. Taková je realita „úspěšné obnovy", zároveň ale šikovná záminka pro pokračující okupaci.

Rusové víza do EU brzy nebudou potřebovat, řekl italský ministr. Jak se s tím smíří hystericky antiruská česká politika? Hádám, že označí Italy šmahem za komunisty.

Rusko nalije v krizi miliardy do zbrojařského průmyslu. Budou také zajišťovat odbyt? Taková rozumně dlouhá středně rozsáhlá válka…

Rusko úspěšně otestovalo Topol, test Bulavy selhal.

Rusko chce další izraelské bezpilotní letouny. Lotyšsko znepokojeno ruským plánem nakoupit francouzské letadlové lodě.

Analýzy a komentáře

Americká hra s muslimskou kartou v Rusku? „Děkovný dopis, který obdržel prezident republiky [ruské republiky Tatarstánu] Šamijev od Hillary Clintonové (…) významný příznak sympatií USA k jednomu z klíčových regionů Ruska. Pozornost k Tatarstánu ze strany USA zesílila po té, co Rusko uznalo nezávislost Abcházie a Jižní Osetie. Tehdy totiž někteří ideologové tatarského nacionalistického hnutí začali prohlašovat, že Tatarstán je blíže své nezávislosti než kdykoli v minulosti. Důvod byl prostý – Rusko, které uznalo nezávislost Jižní Osetie a Abcházie, otevřelo Pandořinu skříňku. Nyní totiž USA a také EU mohou ve stejném duchu uznat nezávislost regionů uvnitř samotného Ruska."

Porušil Západ své sliby vůči Rusku? A mínil je vůbec někdy dodržet, ptám se já?

Místo hegemona kondominium – svět efektního multilateralismu.

Vládne v USA prezident, nebo generálové?

Válka pro sklenici vody II (1. část)

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments