Reforma zdravotnictví v USA




Vybrat si v USA zdravotní pojištění není jednoduché. Průměrná americká rodina dostává mnoho nabídek v různých brožurkách, ale s konkrétními detaily své pojistky se setkává mnohdy teprve tehdy, když potřebuje pojištění využít k nějakému lékařskému zákroku. Může se stát, že právě ten určitý léčebný postup není v pojistce zahrnut. Pojištěnec je potom "ve vzduchoprázdnu". Přitom každý krok, včetně nákupu léků i jejich dávkování, musí být schválen pojišťovací společností. Zvláštní komplikace jsou u oftalmologických a stomatologických zákroků. Nakonec majitelé pojistek ani nevědí, za co pojišťovně jmenovitě platí ne právě malé obnosy.

 

Když přišel Obama do Bílého domu v roce 2009, představil jako jednu z klíčových otázek doby reformu zdravotnictví. V podstatě program směřoval k vytvoření univerzálního systému lékařské péče, který zajistí její dostupnost pro veškeré obyvatelstvo. Dosud totiž mnoho milionů Američanů zdravotní pojištění nemělo. Reforma vyvolala značné spory mezi Republikány a Demokraty. V březnu 2010 byl zákon i s doplňky schválen Kongresem a presidentem podepsán. V lednu letošního roku kongresmani rozhodli o zrušení reformy.

 

Poslední zpráva z 20. 1. 2011: Sněmovna reprezentantů odmítla návrhem zákona již přijatou Obamovu reformu zdravotnictví. Ta byla rozpracována a protlačena pezidentem Obamou Kongresem. Nato se návrh zákona zasílá do Senátu, který jej téměř jistě zablokuje.

 

Zdravotní pojištění dosud nemá 32 milionů Američanů. Ti by podle reformy měli během deseti let pojištění získat. Náklady by měly přijít federální pokladnu přibližně na tři miliony dolarů.

 

Chronologie událostí týkajících se reformy zdravotnictví v USA

 

  • 7. 8. 2008: Debaty o reformě vedly ke rvačkám. Ve státech Florida a Missuri jsou na setkáních kongresmanů s voliči zaznamenány nepokoje.

 

  • 8. 12. 2009: Obama vyzývá  ve státě New Hampshire Američany ke klidu při posuzování reformy. Byla to reakce na několik incidentů, kdy zastánce reformy na několika místech vypískali, aniž by jim dali možnost se vyjádřit.

 

  • 4. 9. 2009: Ve sporu o reformu jistému Kaliforňanovi ukousli prst. Je to příklad toho, že ke rvačkám ve sporech o reformu dochází.

 

  • 9. 10. 2009: Obama vystoupil v Kongresu, aby vysvětlil podstatu reformy. Načrtl hlavní body a uvedl, že během deseti let do ní má být vloženo asi 900 miliard dolarů. Zároveň slíbil, že tyto výdaje nezpůsobí rozpočtový deficit.

 

  • 8. 11. 2009: Sněmovna reprezentantů reformu schválila. Je to jeden z klíčových dokumentů domácí politiky Obamy. Pro zákon hlasovalo 220 kongresmanů (nezbytných bylo 218), 215 jich bylo proti.

 

  • 10. 11. 2009 Důležitost reformy objasňoval senátorům expresident Clinton. Navštívil washingtonský Kapitol, aby projednal s demokratickými senátory návrh příslušného zákona. Zatím jej schválila jen Sněmovna reprezentantů, v horní komoře Kongresu prozatím dohody dosaženo nebylo.

 

  • 22. 11. 2009: Členové horní komory dali souhlas k debatě. Pro hlasovalo 60 senátorů, proti bylo 39.

 

  • 21. 12. 2009: V Senátu reforma předběžně prošla. Zdálo se, že bude do Vánoc schválena.

 

  • 24. 12. 2009: Senát zákon přijal.

 

  • 23. 2. 2010: Obama předložil vlastní verzi návrhu zákona. Je to zobecněná a dopracovaná verze dvou jiných návrhů zákona, dříve schválených oběma komorami Kongresu.

 

  • 3. 4. 2010: Obama požádal o schválení končné verze reformy během několika týdnů.

 

  • 15. 3. 2010: Odpůrci reformy utratili za 1 měsíc 11 milionů dolarů na přesvědčení váhajících čtyřiceti kongresmanů. Z nich v předešlém roce hlasovalo pro reformu 27 a 13 bylo proti. V příštím hlasování může být jejich stanovisko rozhodující.

 

  • 17. 3. 2010: Obama odmítl předvolební kampaň u váhajících kongresmanů. Pohrozil, že při listopadových volbách nepodpoří ty demokratické kongresmany, kteří reformu odmítnou. Nadále s nimi jedná.

 

  • 22. 3. 2010: Kongres USA reformu schválil. Toto znění reformy je kompromisním návrhem Obamy. Pro bylo 219 kongresmanů, proti 212. Nyní je potřeba už jen podpis prezidenta.

 

  • 22. 3. 2010: Stát Virginie napadl u soudu reformu z neústavnosti.

 

  • 23. 3. 2010: Ve třech státech USA byly vandaly napadeny kanceláře demokratů. Předpokládá se, že důvodem bylo jejich hlasování pro reformu.

 

  • 23. 3. 2010: Obama podepsal  zákon o reformě, jehož název byl Zákon o dostupné zdravotní péči v Americe. Řekl přitom: "Dokument, který podepisuji, povede k reformě, za kterou bojovala a trpěla celá pokolení Američanů."

 

  • 24. 3. 2010: Čtrnáct amerických států napadlo reformu u soudu. Žaloby se domáhaly uznání neplatnosti zákona z důvodu neústavnosti. Stalo se to několik minut po Obamově podpisu.

 

  • 24. 3. 2010: Američtí obyvatelé většinou reformy přivítali. Výsledky ukázal sociologický průzkum deníku USA Today a Gallupova ústavu. Z dotázaných více než tisíce respondentů 48 % jich považovalo reformu za dobrý první krok a 4 % ji nazvali hlavním a nezbytným opatřením. Za nepotřebnou nebo špatnou ji považovalo 39 % dotázaných. Přitom ještě před jejím schválením měli odpůrci převahu.

 

  • 25. 3. 2010: FBI vyšetřuje hrozby zastáncům reformy. Deset kongresmanů podalo žaloby.

 

  • 25. 3. 2010: Dochází ke zpoždění. Republikáni zbrzdili schválení změn reformy.

 

  • 25. 3. 2010: K domu Russe Carnahana, demokratického kongresmana hlasujícícho pro reformu, byla dotažena rakev. Serie hrozeb a urážek pokračuje. Kongres schválil změny v zákoně, přestože se je Republikáni snažili zablokovat.

 

  • 31. 3. 2010: Obama kompromisní zákon o změnách podepsal. Zákon zvyšuje dotaci na pojištění a snižuje zdanění u drahých pojistek. Navíc zavádí opatření v systému studentských půjček.

 

  • 14. 12. 2010: Soud ve Virginii prohlašuje část reformy za protiústavní. Obamova administrativa se proti tomu odvolává. Podle soudce překročili kongresmani svoje kompetence, neboť stanovili, že ten kdo novou pojistku odmítne, bude pokutován. Své odůvodnění opřel o svobodnou volbu občanů.

 

  • 20. 1. 2011: Obamovu zdravotní reformu Sněmovna reprezentantů zamítla. Nyní bude návrh zákona předán do Senátu, který jej s největší pravděpodobností zablokuje.

 

  • Reforma zdravotní péče se v USA stala předmětem vzrušených debat. Mnozí Obamu chválili, že řeší dlouholetý problém a jiní, především republikáni, reformu zatracovali jako příliš nákladnou a neefektivní.

 

 

Převzato z Lenta.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments