Ronald Lauder: Jsou Spojené státy garantem izraelské bezpečnosti?
Prezident Světového židovského kongresu Ronald Lauder v dopise, který údajně navrhoval se souhlasem svého blízkého přítele, izraelského premiéra Benjamina Netanjahu, veřejně zpochybnil oddanost amerického presidenta Baracka Obamy vůči bezpečnosti Izraele.

„Naše skvělá země a titěrný izraelský stát spolu již dlouho sdílejí základní hodnoty svobody a demokracie,“ napsal Lauder v dopise, který zveřejnil ve čtvrtek jako inzerát v listech Washington Post a Wall Street Journal.

„Je to pouto, kterého si izraelský lid velmi cení. V tomto duchu a ve vší úctě uznávám, že nastal čas ukončit naši veřejnou rozmíšku s Izraelem a zabývat se skutečnými výzvami, kterými společně čelíme,“ napsal Lauder.

Lauder se v tomto dopise táže, proč Obamova vláda zaujala tak kritickou pozici k Izraeli uprostřed jeho úsilí k oživení stagunujících mírových rozhovorů na Blízkém východě.

„Proč to vypadá, že ostny blízkovýchodní rétoriky této vlády svalují vinu za zastavení pokroku v mírových rozhovorech na Izrael? Jsou to ostatně Palestinci, a ne Izrael, kdo odmítá vyjednávání,“ napsal Lauder.

 „Nebo je snad pravda, že Spojené státy již nemají zájem o takovou konečnou podobu dohody, která poskytne Izraeli hájitelné hranice? Je to nový kurs, který byl nastaven, a jež by mohl vést k Izraeli s nehájitelnými hranicem, které vybízely k invazi před rokem 1967?“

Podle New York Times Lauder „řekl, že obsah dopisu konzultovatl s panem Netanjahu a získal jeho podporu před tím, než zveřejnil tento inzerát.“

Lauder je považován za jednoho z židovských vůdců, kteří mají blízko k Netanjahuovi – pokud vůbec není tím, který mu je nejblíže. Je jedním z nejbohatších židů na světě, a byl také hlavním volebním sponzorem Netanjahua v posledních letech.

Během prvního volebního období Benjamina Netanjahu v pozdních 90. letech, jmenoval Netanjahu Laudera – tehdy soukromého podnikatele – svým vyslancem pro vyjednávání se Sýrií. V této funkci pendloval Lauder mezi Damaškem a Jeruzalémem s depešemi izraelského premiéra a syrského prezidenta Háfize Asada.

 

Převzato z Haaretz


Překlad: Stan


Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments