Rozpočtový dupák
Bylo skutečně  zajímavé  pozorovat taneční figury, které u příležitosti rozpočtového dupáku provozovali  dámy  a pánové  v parlamentu! Tohle  jsou  vždycky  docela výživné taneční hodiny, ale tentokrát? No tahle trucovitá černá komedie,  kdyby  nebyla  za tak  šílené  peníze, by neměla  chybu! Pojďme ale k věci. Závěr  celého trdlování už je  znám. Rozpočet je  schválen. Díky  přímé  podpoře  sociální demokracie, lidovců, zelených a  nepřímé  podpoře  ODS, která  snížila  volební kvorum. Proti  ostentativně hlasovali správní strážci národních zájmů. Tak především pyromani z TOPless, nyní převlečení za  hasiče a tradiční „strážci  chudých“ s ochotou  rozdávat nalevo napravo, pardon – hlavně nalevo, aby  pak hlasovali proti  celku a tudíž u ničeho  nebyli, totiž  naši komouši.

Ve sněmovně  skutečně  během debaty padlo ledacos. Od různých více, či méně  /to hlavně / trefných podobenství až  k přímým  urážkám na  cti. Zejména při prohlasovávání návrhů levice. Řeč byla o  tom, že jejich přijetí nás  okamžitě  uvrhne  do   finanční dluhové pasti a  nezodpovědnost  byla tím nejslabším slovem, oceňující  počínání  vítězící parlamentní ad hoc  většiny.

Je  dobře  známo i  to, co vlastně  tato ad  hoc  většina prohlasovala nad rámec  původní  dohody  ohledně  tzv.  Janotova  balíčku  s výsledným  rozpočtovým  mínus  ve výši 163 miliard. Pro jistotu to  zopakuji:

Navíc  

  • 1,5 miliardy  pro  zemědělce  jako kompenzace
  • 7 miliard  na platy  státních zaměstnanců.
  • 3,5  miliardy  na  doplnění  finanční situace  sítě  ústavů  sociální  péče

Bod  poslední, tedy 3,5 miliardy  pro  ústavy  typu  Domovů  důchodců a  podobných bylo nesporných a bez  diskuse. Původní  vládní  návrh  rozpočtu, který jim o  tuto  částku  snížil státní příspěvek proti  loňskému roku,  byl prostě  evidentní  zmetek, který se musel opravit, jinak  bylo bez debat, že  tyto ústavy  prostě  nejsou  schopny zajistit financování  své činnosti v příštím  roce  a nejspíš  budou  muset  zavřít.  To nakonec připustila nejen  ODS  , ale  také  rozpočtový  táta  máma, v daném (a nejen  v tomhle) případě  spíš  macecha – ministr  Janota.  A Janota před závěrečným hlasováním  slíboval, že  hned  v lednu  uskuteční  v rozpočtu přesuny, kterými  ústavy  bude saturovat. Poslanci si nedali říci, spolehli se sami na  sebe a do rozpočtu tyhle peníze prostě  přidělili natvrdo.

Nicméně – z  tzv. 12miliard  nového  dluhu oněch  3,5 miliardy  klidně odečtěme, protože, jak bylo  řečeno  výše, ústavy  by  tuhle  částku byli stejně  dostali. Jen jinou formou.

Nová  sekyra  se nám tak redukuje na   přípěvek  zemědělcům a navýšení  platů  státních zaměstnanců. Nikoliv  12 miliard korun, ale  8,5.  Číslo bezesporu nemalé, ale už v jednociferném řádu.  Je však pravdivé?  Není!  Nebudu se pouštět do rozboru té 1,5 miliardy pro zemědělce. Nejsem obeznámen s detaily. Ale pokusím se  rozšifrovat  skutečně  vzniklou  novou velikost  dluhu  způsobenou uvolněním  částky  na platy  zaměstnanců  státu. Okolo  které  byly  ve sněmovně předváděny  nejlepší   taneční figury rozpočtového  dupáka a nyní, post mortem,  jsou předmětem největšího  mediálního řevu.  Kolik vlastně  dostanou  opravdu  vyplaceno  zaměstnanci v čisté mzdě a  tím se opravdu zvýší  zadlužení a kolik se státu naopak  vrátí na  daních a  pojistném a  tedy získá na dodatečných příjmech?  1,814 miliardy budou odvody  zaměstnavatelů za zaměstnance. 1,05 miliardy  bude  daň ze mzdy stržená přímo zaměstnancům. 0,622 miliardy zaplatí  zaměstnanci na  sociálním  a  zdravotním! Dohromady tyto položky  dělají 3,486 miliardy. Vyplacená čistá mzda je tedy 3,513 miliardy. Tedy  řádově  polovina z oněch miliard sedmi.  Zbytek se státu  vrátí  jako jeho příjem a  o  tuto  částku se nemusí zadlužovat. Buďme  velkorysí a  předpokládejme , že  ze zemědělské dotace se  státu na přímém  výběru nevrátí nic. Takže  dohromady  se zadlužení ve  skutečnosti  zvedne  o  1,5+3,5 miliardy. Tedy 5 miliard celkem… Při rozpočtu cca   1200 miliard  jde  o nějakých mizerných  0,42% z celkového  rozpočtu! Skutečně  kvůli  tomu musí být takový řev? Skutečně  Janota  musí  hrozit  demisí a ODS odvoláním svých ministrů z vlády a  vystoupit  veřejně  Klaus  a  rozpočet označovat  jako národní tragedii? O hysterii sdělovacích prostředků nemluvě?

Vtírá se logická odpověď  – NEMUSÍ. Jistě, že ne. Ať mi nikdo neříká  , že  ony  0,4%  se  v rozpočtu, při dobré  vůli, nedaly najít!  Jistě  že  ano.  Nicméně odpověď pravdivá a  pragmatická  zní MUSÍ! Proč musí?, Protože máme  před  volbami. Jde o  tzv. volební rozpočet a ten je  vždycky  iracionální. Už  ze  své podstaty. Jde  o  kupování, resp. ovlivňování  voličů a  voličských  skupin.  Samozřejmě,  že  sociální demokraté si kupovali voličské elektoráty. Speciálně učitele, požárníky, vojáky, úředníky policisty, také zemědělce a  další. A s nimi stejně lidovci a zelení a  také ve věčné opozici bez  zodpovědnosti –  komunisti. Nakupovali všichni. A že je  to na dluh a v krizi jim bylo úplně jedno.  Což je samozřejmě špatně. Nicméně,  chceme- li  soudit, musíme  se  podívat na  ty, kdo tančí  figury  ušlechtilých bojovníků proti zadlužení. A zde v roli  primabalerín  rozpočtového dupáka  vidíme  tři tváře – Janotu , Kalouska  a  řekněme  Topolánka, či  spíše  ODS.  ODS  je  specifická. Hrozí  rozpadem  vlády, odvoláním ministrů a kde čím. Nicméně, bez jejího odchodu ze  sálu by  rozpočet prostě nebyl prošel!  A punktum.  Proč tedy ODS hlasovala negativně pro?  No přece, aby zabránila rozpočtovému provizoriu! A tím se vlastně  dostáváme  k jádru pudla, neboli k situaci, kdy  vlastně  se začal letošní  rozpočtový  dupák tančit!

Ne, není  to s nástupem  Fischerovy  vlády. Nebo  snad  hned  po  letošním  01.01., tedy ještě  za Topolánka! Kdepak. Tenhle  podivný  tanec  začal  při sestavování loňského rozpočtu.  Kdy nejlepší ministr  financí  v galaxii, jeho premiér i  tehdy ještě ne  ministr, nýbrž  dlouholetý „mistr rozpočet“, předpokládali , že  letos  porosteme  v HDP o  skoro  5%. Nebrali na vědomí žádné  varovné  signály. Od  nikoho. Krize podle nich byla  chiméra. Jejich  heslem  bylo, že budeme  bohatnout  pomaleji – viz tento článek.

Tedy, když nás vůbec nějaká  krize  najde… A místo „válečného“ rozpočtu připravili  rozpočet rozhazovačný jako nikdy v historii. A nechali ho schválit parlamentem!  Tehdy  současný ministr  financí  se také  šťastně  usmíval, a  ani ho nenapadlo  hrozit nějakou demisí…  Jistě nejsem  sám, kdo  si tehdy  a  mnohokrát potom položil otázku:  skutečně  jsou Topolánek a zejména  Kalousek natolik retardovaní a neschopní,  že  jim unikal globální  vývoj, který byl  zcela  zřetelně signalizovaný a svými  budoucími dopady  pro naši  exportní ekonomiku  fatální, nebo prostě měli  nějaký zásadní  důvod pro  to  nesmyslné konání?

Soudím, že TEN důvod měli.  Loňský rok byl totiž ROKEM PŘEDVOLEBNÍM.  A  škrtit  rozpočet  a zejména sociální transfery  před  volbami??? Ale kdež. Opět vidím usměvavého Kalouska na billboardech lidovců  s heslem Maminky, splnili jsme  svůj  slib!  Z kampaně 2006. Kdy lidovci  iniciovali nesmyslné porodné. Bratru za 13 miliard korun. Stejné to bylo s rozpočtem na letošní  rok! Byl to chladný, naprosto ledový kalkul.  A vypadat mohl asi takhle:

Máme sice velmi křehkou většinu, ale  od  1.1.2009 má  ČR  předsednictví EU. To si nás nikdo  netroufne  jako  vládu  sestřelit.  A po předsednictví? Nejdříve jsou prázdniny. To se nestane nic. No pak jednak bude krize, jasná krize, kdy by byl každý blázen, kdyby  odvolával  vládu, nota bene  proč, když  předčasné  volby  by mohly  těm  řádným  předcházet  maximálně o  měsíc  či dva? Prostě  v pohodě dovládneme.

Máme těžký problém s popularitou, ta drtivě klesá. Kdybychom nasadili úsporný  rozpočet, jak situace vyžaduje,  zařízli  bychom sami  sebe  už nyní. A vlastně – proč  bychom to dělali? Když  teď, při sestavování  rozpočtu  krizi  budeme  ignorovat a bagatelizovat, nemusíme  naštvat nějakými  škrty  voliče. Deficit?  Jo, tak ten bude gigantický!  Fakt obrovský! Ale proč se  tím trápit? Vymluvíme  se na krizi. Evidentně je importovaná. To je objektivní skutečnost.  A my prostě,  až ten  titánský  schodkový průval  vyrobíme,  obviníme  krizi z toho, že  prostě byla  historicky  hluboká a nedalo se proti  ní nic  dělat. Voliči sice budou naštvaní a dost nám to spočítají, ale  nešť! Při našich současných preferencích  by  to  bylo  stejné i kdybychom se snažili a  nalili  voličům  čistého  vína…  Prostě  socani nás  převálcují. Takže  my  jim  zavaříme,    to po volbách  vezmou do ruky. Pod  heslem  krize sestavíme ještě  touhle  vládou teprve  na  2010 pořádný krizový rozpočet!. Budeme nekompromisní, budeme se prezentovat jako správní a odpovědní hospodáři! Ať si socan užije! Mezi  tím  rok ještě bude bene. Jak jsme  zvyklí. Byla  by  škoda nevyužít to, co jsme  tu tak  dobře  rozběhli….

Takže jsme  dostali  nadělený naprosto nesmyslný rozpočet. Nadělený těmi, kteří  dnes  tančí  nejkrásnější  figury zachránců financí republiky  při  českém  dupáku. Geniální exministr financí,  geniální  expremiér a  věčný  táta  máma  rozpočtu, který se tehdy  vůbec  nepohoršoval….

Tady bych mohl a možná  měl skončit. Jenže neskončím.  Ještě  bych  rád  rekapituloval  to, proč kdo o rozpočtu hlasoval , jak hlasoval a co  tím  sledoval, nebo koho  tím chtěl  získat.

O  ČSSD, lidovcích, zelených,  komunistech a jejich motivaci bylo pojednáno   v úvodu. Ti si prostě na úkor  rozpočtu  viditelně  kupovali  svoje  voliče.  Lidovci a zelení jsou jasní. Mají triviální motivaci – nějak se protáhnout do sněmovny. Komouši také – ti rozhazují peníze a vědí, že nebudou konfrontováni  s odpovědností. A pokud náhodou, levicovou většinou po volbách, ano, budou  rozhazovat  dál, a z odpovědnosti se  zase  vylžou. Nechají v ní vykoupat oranžové.  U ČSSD mi  vadí, že nedodržela slovo. Které dala hlasem pro Janotův balíček. A prostě se nepokusili s ODS najít nějakého společného jmenovatele, který by byl přijatelný pro obě strany.  Protože svou  separe  jízdou opět jen prohloubili příkop mezi oběma velkými stranami. Což znamená nesmiřitelnou konfrontaci po příštích volbách. Kdy už opravdu bude potřeba  najít , zejména u financí, nějaký  zásadní konsensus, protože  půjde z tlustých do tenkých.

Co ale získaly ODS a TOPless? 

Motivace těch nahoře bez je  opět  křišťálově  jednoduchá.  Kalousek pragmaticky  buduje  image  konzervativní strany. Strany vždycky odpovědné a odpovědně myslící. Jak je to v praxi, sice ukázal letošním rozpočtem, ale  je  dost  těch, kteří mu to žerou i s navijákem. Dost těch, kteří patřili  k ODS, ale  jsou jejími  skandály  znechucení. Jak vypadá takový typický volič? Dobře či velmi dobře  situovaný. Nečerpající sociální transfery.  Prostě člověk, který neřeší, zda má  zaplatit  složenku  za  teplo, vodu  nebo  koupit  dítěti  novou zimní bundu. Takže si mohou dovolit  přemýšlet o státních financích.  A ti samozřejmě  slyší  na  zásadní NE sebemenšímu  zvýšení deficitu. Aniž by  si už dali práci zkoumat, jestli  se deficit  vůbec  zvedl, či o kolik a  zda  náhodou nešlo v rozpočtu  ona  4 promile někde najít. Kupodivu je  dokonce  nenapadne  ani  to, že je divné, že  jejich  guru Kalousek  nepožaduje  zpřísnění  boje s korupcí, zprůhlednění  výběrových  řízení  na státní  zakázky a podobné věci, které  by  státní pokladně  nepochybně  přihrály  desítky  miliard korun, pokud by byly  uskutečněny  důkladně. Prostě Kalousek  rozumí  svým  Čechů – stačí  libě  okecávat a dělat gesta. Ale omezovat  korupci???

V jiné pozici je ODS. Ví, jak bude hlasovat  TOPless.  Vědí, že komunardi se  utekli do  skvělé pozice, kdy prosadili rozhazování, nicméně  následně si umyjí  ruce a  budou proti rozpočtu.   A vědí i  to, že  pokud  i oni řeknou ne, nastoupí  rozpočtové provizorium…  Normálně by to tak s gustem udělali. Nicméně, letos – letos  prostě  skočili Kalouskovi na  špek, a  odsouhlasili jeho šílený  rozpočtový nesmysl. A provizorium znamená to, že v roce  2010 by  se jelo podle  rozpočtu na letošní  rok. Což je dokonalé Sbohem  Janotově balíčku. Žádné škrtání  4% z platů státních zaměstnanců.  Žádné  krácení  rozpočtu  ústavům  sociální péče o 3,5 miliardy. Žádné krácení zemědělských  dotací. Navýšení investic  do infrastruktury,  atd.atd.  Prostě rozpočtová Sodoma  Gomora!  S deficitem takových  250 miliard… ODS  byla jednoduše v pasti! Mohla si jen  vybrat  ze  dvou velkých  zel. Vybrala  si  to, co  by  si  asi vybral na jejím místě každý.  Místo rozpočtového mravokárce, který nenese  ovšem  za výsledek  žádnou odpovědnost – obsadil bohužel Kalousek. Tudy cesta nevede. Takže hlasování nohama  pro  rozpočet.  A k tomu spousta řečí! Vyhrožování demisemi, rozpadem státních  financí – kvůli  pěti miliardám,  jak bylo  spočteno  výše. S tím, že si vykolíkovali pozici – my jsme  vám  to  říkali.  Ta  také není k zahození. Přitáhne některé, kterým nějak nevoní Kalousek.  A potichu si budou mnout ruce. Ze dvou  důvodů:

Pokud by náhodou  vyhráli  volby – nebude počáteční  rozpočet  „na  krev“. A  to se bude hodit.  Při odůvodňování  dramatických  škrtů v sociální sféře, při  vytváření  obrazu  nejodpovědnějších  z odpovědných. 

Aby mohli vyhrát volby, chce to získat  voliče. Proč  by  například  státní zaměstnance  měli  získat jen oranžády. Paroubek štve hodně lidí. Rath také. A jistě mezi státními bude řada  těch, kteří  by  hlasovali proti nám, kdybychom byli tvrdě  proti rozpočtu a prosadili  Janotův  balíček, protože by  se jim  snížili platy  o  4%…  Jejich peněženka by  hlasovala  proti nám. Takhle  si  alespoň někteří  uvědomí, že jsme  to byli  my, kdo  vlastně  schválil  rozpočet, který nepostihne  jejich kapsu, a  ti kteří opravdu nemají  rádi  Paroubkovu bradavici nebo  Rathovu  narcisní drzou klackovitost, hodí  lístek nám.  Zejména, když nám pomohou sdělovací prostředky.

Tak takhle vidím jednotlivé  taneční  figury letošního speciálního tanečku zvaného český  rozpočtový  dupák.

Ještě pár slov k ministru Janotovi. Vsadím boty, že zamíří do TOPless! Už jsem psal, že on sestavoval, (podle Kalouskových not) rozpočet 09. A nehnul brvou. Teď hraje figuru rozhořčeného, spravedlivého, podvedeného. Opět podle Kalouskových not.

Podle nich  je  i iniciativa  s kterou přišel tenhle  týden- totiž nápad, že ministerstvo  spočítá  předvolební stranické sliby. Ministerstvo, které se nemá míchat do předvolebního boje!  Samozřejmě, že našel oporu okamžitě v Kalouskovi. Proč nepřišel s touhle iniciativou  už minimálně při posledních volbách? Aby Kalouskovi tehdy spočítal jeho slib maminkám? Ten teď svým voličům nic  slibovat  nepotřebuje. Vyměnil totiž lidovecké  maminky  z nižší střední vrstvy  za ty, co  existenční starosti neřeší a  řešit nebudou.  Co mě osobně,  ale  velmi osobně na  Janotovi  vadí   nejvíce, je skutečně  fatální  podfinancování  těch , co  se nemohou bránit – klientů v  ústavech  sociální  péče.  Z domovů  důchodců, z různých zařízení pro postižené, odtud  se špatně protestuje. Sem novináři nezabloudí  ani omylem. Pokud nejde nějakou  hodně  morbidní  senzaci…. A volič  TOPless se tu  skutečně také nevyskytne. Leda tragickým omylem.

Pro mne hodně trapný separátní taneček tohoto pána. Který si byl dnes poplakat u prezidenta. Dříve  než definitivně  přesune  svou  tvář  na billboardy s číslem 09!  Bude dobré  si  při každém pohledu  na  takový  billboard  vzpomenout na  Janotův  rozpočet  pro tento rok! Hodně dobré. Až bude s Kalouskem všechny školit z finanční odpovědnosti.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments