Rozšíří BRIC multipolární svět přistoupením Turecka?




Květen 29, 2010

V rámci souboje mezi Brazilíi a USA o Írán se může stát, že skupina BRIC zváží přijetí Turecka do svých řad.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová kritizovala zapojení Brazílie do diplomatických jednání s Íránem a Tureckem v prohlášení, které uvádí, že Spojené státy a Brazílie mají značné neshody, týkající se íránského jaderného programu.

Vyplývá to ze stále vzrušenější debaty kolem íránského jaderného programu a nedávného brazilského zprostředkovní íránsko-turecké snahy řešit problém výměnou jaderného paliva. Tato dohoda je téměř totožná s předchozími návrhy, které předložily USA a další západní státy. Tento obchod je považován mnohými v mezinárodních společenstvích jako opatření k vybudování důvěry – tedy pokrok ve věci Íránu a jeho jaderného programu.

Americký prezident Barack Obama zaslal 20. dubna brazilskému prezidentovi Lulovi de Silva dopis, ve kterém uvítal úsilí, s nímž Brazílie hledá dohodu mezi Tureckem a Íránem. Téměř okamžitě po dosažení dohody však Obamova vláda začala prosazovat nové sankce proti Íránu.    „Obama nejenom, že zradil sám sebe, ale současně podrazil své dva nejbližší spojence – Brazilii a Turecko,“ prohlásil Pepe Escobar, přední novinář z brazilského Sao Paula.   Zatímco se Obamova administrativa zameřila na další kolo sankcí proti Iránu, Brazile a Turecko pracovali na tom, aby zajistily úspěšné a nekonfrontační diplomatické řešení.

„Washingtonske elity samozřejmě nevidí rády dvě mocnosti střední velikosti, které se angažují jako čestní zprostředkovatelé na Středním východě a nakonec dosahnou kýžených výsledků. To je to, co máme na mysli novým multi-polárním světem, v němž panuje diplomacie a nikoliv konfrontace,“ řekl Escobar.

USA je nebezpečně blízko ke ztrátě důvěryhodnosti, řekl Escobar. Argumentoval tím, že pokud se Spojené státy budou snažit prosadit čtvrté kolo sankcí proti Íránu, Brazílie, Turecko, Rusko a Čína je budou kritizovat. (Sankce byly mezitím přes odpor Brazílie přijaty, aniž je Rusko a Čína vetovaly – pozn. překl.)

„Dejte nám čas, abychom se přesvědčili, jestli Irán bude plnit povinnosti uvedené v teheránském prohlášení. To znamená nejméně několik měsíců,  a teprve poté, když Irán poruší pravidla, která přijal, budeme moci hovořit o dalších sankcích,“ řekl Escobar.  

Nabídnout řešení, které bylo široce přijato jako cesta vpřed, uzavřít smlouvu a pak ihned volat po sankcích – to není správná cesta vpřed.

„To není diplomacie. To je zastrašování,“ řekl Escobar.

Spojené státy urazily světové regionální mocnosti, a to nejen Brazílii, svým naléháním, aby šly přímo v amerických šlépějích.

„G20 a země BRIC – Brazilie, Rusko, Indie, Čína – jsou novou protisílou k jednostranně zaměřené americké zahraniční politice. A brzy to bude BRICT, protože včera turecký předseda vlády Recep Tayyip Erdogan a brazilský prezident Lula jednali o tom, že Turecko se brzo stane pátým členem zemí BRIC,“ řekl Escobar.

Převzato z Russia Today

 

Překlad: Clair

 

Foto: zdroj

   

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments