Již několik dnů trápí řadu občanů Evropské unie těžké a svízelné hemorragické průjmy, údajně vyvolané bakterií Escherichia coli 0104. Francouzský deník le Point dnes uvádí, že nemocných je 30 ve Švédsku, 13 v Dánsku, 6 ve Francii, 6 v Nizozemí, jeden ve Švýcarsku, 2 v Rakousku a prý jsou i tři případy úmrtí. Němci statistiku doplňují tvrzením o 15 úmrtích a 373 případech onemocnění, zatímco jiné údaje uvádějí pouze ony 3 oběti a 327 kontaminací (rozuměj nakažených a nemocných).
E. coli je všude kolem nás, nikoli ovšem v onom kultivačním provedení, které zabíjí. Čisté ruce a prostředí jsou základním prostředkem boje s infekcí. Čisté ruce by ale měl mít především "velkoobchodující" kapitál, a je propagující (nebo zamlčující) novináři, neboť se nabízí lapidární úvaha o konkurenčním boji, který mezi sebou mohou vést zeleninová "lobby". Jako například kdysi jiní s kojeneckými výživami..
New York Times dnes píše, že Španělsko exportuje denně 20 000 tun zeleniny, a "stop" stav pro některý druh, třeba z Andalusie, znamená denní ztrátu téměř 8 milionů USD. Pamatujeme si ostatně francouzské dělníky, vyklápějící kamiony se španělským zbožím. Proti zastavení španělského zeleninového prodeje se postavila tamní ministryně zemědělství Rosa Aguillarová, a Brusel, ústy své mluvčí Pii Ahrenkilde Hansen, připustil, že je skutečností, že ministři zdravotnictví se sejdou teprve zítra.
Německo pročesává 33 hygienických inspektorů s týmy hledajícími závadné okurky. Přitom dužinaté okurky nemusí být vůbec původcem nákazy a kontaminace. Zelinářka v sousedním městysi mi potvrdila, že prvními obětmi nákazy po pouhém otěru povrchu okurek by byli oni, drobní prodejci. Má pravdu. Odměnil jsem jí tržbou za prodej jedné okurky. Přirozeně, okurku si připravím.
Můj africký spolužák před pětadvaceti lety tepelně připravoval (opékal) i oloupané banány, protože to prostě v Africe bývá zvykem (zejména u nesladkých, zelených banánů). Ministr Heger tedy jako odborník dluží informaci, zda E. coli 0104 lze teplem či mikrovlnným zářením likvidovat, pokud poctivá octová zálivka s pepřem a solí nestačí. Okurky "opečované opečením" nebudou chutné, zůstanou ale dietní. Ostatně, kdyby "můj Afričan" pečený banán nenamáčel do chili omáčky, asi by ho nejedl.
Rád bych vyloučil variantu, která kdysi potkala nejmenovaný blízkovýchodní stát, importující od sousedů dužinatou zeleninu, upravenou "injektáží" špinavé vody. Nevylučuji, jen dodávám, že takto lze ošetřit vše, a nám by v uměle navozené hospodářské autarkii posléze nezbylo nic jiného, než jíst králíky z vlastního chovu, případně nesypat k pěstebním plochám zahrádky fosforečnan železitý, a pak hlemýždě, pěkně "po francouzsku", konzumovat. Jednotný trh má smysl jen tehdy, dokáže-li bojovat proti nebezpečí nejen evidenčně. Umlčenou pravdou sice nestraší, ale v boji s reálnými opatřeními trh bez přívlastků zaostal i za středověkými renesančními italskými městskými státy. Pravda, jejich vojenští velitelé, kondotiéři, o pos(t)ranném kapitalismu tehdy, možná ke své škodě "ještě" – neslyšeli. Na rozdíl od nás.
(Článek přináší vybraný informační přehled a rozhodně není zdravotně nezdravotním návodem k vytváření zdravých stanovisek.)