Spekulanti vydělávají na zapomenutých pohledávkách

Reklama


V poslední době značně narostl obchod s lidským strachem z exekucí, jehož využívají skupin podnikavců, cizopasících na občanech. Tito výtečníci skupují balíky pohledávek, často starých drobných dluhů, od velkých společností a vydělávají na „nákladech právního zastoupení“. A tak čím dál více narůstají počty lidí, kteří dostávají od soudů v obálkách se zeleným pruhem platební rozkaz ve výši několika tisíců korun, přičemž důvodem byly mnohdy staré, promlčené pohledávky v řádech desítek korun.

„Myslíte si, že nikomu nic nedlužíte a přesto najednou obdržíte od soudu obálku s platebním rozkazem. Překvapeně čtete, že jste před mnoha lety vypověděl a nedoplatil pojistku, či dodávku energie, neuhradil platbu operátorovi, nebo jiný poplatek, o kterém jste dlouhá léta vůbec nevěděli,“ popisuje obvyklou situaci s platebními rozkazy právník Rostislav Kovář. „Celková částka k zaplacení se od doby i s náklady na soudní řízení vyšplhala k několika tisícům, až desetitisícům, přitom vy o tom nic nevíte a neviděli jste ani jednu upomínku.“

Matematika tohoto vydírání je jednoduchá. Vymáhací firma nakoupí od pojišťovny nebo energetické společnosti doslova za pár korun balík promlčených pohledávek, které posléze žaluje. Tyto firmy si udělaly velmi lukrativní byznys z neznalostí lidí. Stačí totiž vědět, že pohledávky vzniklé z občanskoprávních vztahů se po třech letech promlčují. Jedinou obranou je do patnácti dnů ode dne převzetí obálky podat u soudu tzv. odpor proti platebnímu rozkazu, čímž platební rozkaz zaniká a soud později nařídí klasické soudní jednání, jestliže žalobce hodlá v žalobě pokračovat, což však v případě promlčených pohledávek neudělá.

Zdroj: e-Sondy

Přejít do diskuze k článku