Stovky zaměstnanců hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava (AMO) se rozhodly využít nabídky dobrovolného odchodu s odstupným ve výši 11 až 24 platů. Podle odhadů odborů KOVO je zájemců přes 700. Nabídku společnost vyhlásila 2. prosince, příjem žádostí ukončila 20. ledna.
Ředitel AMO pro personalistiku Jan Rafaj v prosinci řekl, že firma chce počet zaměstnanců snížit asi o 600, což je zhruba desetina současného stavu. Důvodem je ekonomická krize, kvůli níž se firma dostává do ztráty.
V AMO nyní probíhá takzvaný interní trh práce. Když si lidé požádají o odchod, je snaha jim to umožnit. Někdy se ale může jednat o pozice, které firma potřebuje, aby mohla i po odchodech fungovat. Pokud třeba zaměstnanec na pozici, která se bude rušit, nemá zájem odejít, je mu nabídnuto, aby se přesunul na pozici, kde zaměstnanec naopak odejít chce.
Odborový předák Vítězslav Prak řekl, že podle jeho informací požádalo o „zlatý padák“ více než 700 pracovníků. „Bude to problém pro ty, co tu zůstanou. Navíc to probíhá docela nekoordinovaně a v tom je ten největší problém. Upozorňovali jsme, že by to nemělo být živelné a mělo by se jednat přesně o každou pozici, to se bohužel ze začátku nedělo, a teď s tím jsou velké problémy,“ řekl Prak.
„Máme obavu, co bude dál. V drtivé většině případů odcházející lidé nemají být nahrazeni,“ řekl další odborový předák Leopold Laskovský. Doplnil, že odcházejí především zaměstnanci výrobních provozů a údržby. „Při takovém úbytku zaměstnanců pro ty, kteří zůstávají, i při nižší výrobě bude vyšší zátěž, bude to znamenat nárůst přesčasové práce, zřejmě i více agenturní práce,“ upozornil Laskovský.
Při maximální výši odstupného zaměstnanec může dostat až 750 000 korun.
AMO je největší hutní firma v Česku, patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal. Roční kapacita výroby je 3,6 milionu tun oceli. Polovinu produkce podnik vyváží do více než 50 zemí. Společnost se v roce 2010 po předchozí více než miliardové ztrátě vrátila do zisku, který dosáhl 758 milionů korun.
Zdroj: eSondy