Svět ruskýma očima 13
Volby v Bělorusku: Polsko opět ve hře

Vladislav Gulevič (Ukrajina)

Říjen 5, 2010

Prosincové volby v Bělorusku přiměly Varšavu k účelovým kontaktům s běloruskou opoziční stranou Běloruská lidová fronta. Šéf BNF Janukevič podepsal s šéfem polské strany Právo a spravedlnost Kaczyńskim dohodu o spolupráci. Mládežnické křídlo BNF podepsalo před dvěma lety pětiletou dohodu s hnutím Mladé demokratické strany Občanské platformy Donalda Tuska. Obě polské strany jsou připraveny pomoci úspěchu běloruské opozice.

BNF je členem Mezinárodní demokratické unie, ve které je rovněž strana Saakašviliho Jednotné národní hnutí, pravicové strany pobaltských států, maďarská Fides a další. Společným znakem všech je rusofobie.

Změny na nejvyšších patrech polského státu nepřinesly zlepšení polsko-ruských vztahů. Pouze administrativa B. Komorowského nevystupuje na adresu Moskvy s tak ostrými invektivami, jako tomu bylo za Lecha Kaczyńského.

Převzato z Fondsk.ru

***

Afghánské tajnosti aneb východní vychytralost

Světlana Bolotnikova

Říjen 8, 2010

Amazing Kabul Comparison  1994 and 2010Rozhovory mezi vládou Afghánistánu a Talibánem se podle vyjádření obou stran nekonaly. Prezident Karzáí stále chová naději, že se s Talibánem dohodne. Poprvé v tyto dny shromáždil v Kábulu Nejvyšší mírovou radu. Ani to však pravděpodobně nepřesvědčí Talibánce zříci se ultimata na odchod vojsk ISAF. Na světlo boží se nyní dostala Karzáího akce, jíž je tajné vyjednávání s Talibánem. Podle novinářů je již připraven dokument, v němž jsou seznamy ministrů a v němž se počítá s odchodem koaličních vojsk NATO. Rozhovory vede skupina Kvéta Šura, která však ztrácí autoritu.

Pokud by k dohodě došlo, mohla by být ukončena krvavá mise vojsk 43 států, které se jí účastní (ISAF). Avšak mluvčí Talibů Zabihullah Mudžahid odmítá už jenom myšlenku na možnost jednání s Karzáím. Afghánští radikálové sdělili: „Jak mohou představitelé Talibánu začít tajné kontakty s loutkovou vládou, jestliže již odmítly požadavky vedoucí na slepou kolej a návrhy na zahájení rozhovorů se slabou kábulskou správou. Prohlášení obsahuje ubohá propagandistická tvrzení okupantů a jejich loutek s cílem zakrýt ponižující pád z rukou hrdé afghánské národnosti a chrabrého národa, který při všech nepříznivých okolnostech dostal na kolena ty, kteří se dříve považovali za supervelmoc ve světě.“

Tiskový mluvčí afghánského prezidenta připustil kontakty s Talibánem, avšak nemá jít o plnohodnotné rozhovory. Neprozradil ani osoby, které kontakt navázaly. Situace stále více tlačí Afghánce do řad radikálů. Mezinárodní síly mají více a více ztrát, mezi civilisty dochází trvale k obětem a ve státě se mnohonásobně zvyšuje produkce heroinu. To podrývá důvěru k účastníkům mise nejen v Afghánistánu, ale i po celém světě.

Na konferenci v Londýně dali představitelé ISAF najevo chuť odejít. Jenomže v tom případě by Karzáí nedokázal sedět na své židli. Už i sami Američané, takto iniciátoři války, by rádi, s ohledem na ohromné ztráty a na ohromné náklady na válku, Afghánistán opustili. Geografická poloha této země je však výhodná pro ty, kteří potřebují kontrolovat energetické toky. Záminka k agresi v Afghánistánu – 11. září –  je brána mnohými jako smyšlená a zinscenovaná. Není tajemstvím, že Usáma Bin Ládin a samotný Talibán byli vytvořeni nejprve proti SSSR při jeho vpádu do této země. Úloha Karzáího nyní spočívá v tom, aby pomocí falešných slibů zlákal Talibánce opustit těžko přístupné hory. Spadá do toho i slíbená amnestie pro ty, kteří odevzdají zbraně.

8. října se v Kábulu sešla Nejvyšší mírová rada složená z 68 osob. Karzáí v ní shromáždil delegáty všech krajů i politických frakcí. Část afghánské veřejnosti, která nechápe smysl vládních intrik, se vyslovuje proti rozhovorům s Talibánem. V době jejich vlády si totiž od nich museli mnoho vytrpět.

Podle politologa Kásima Ahgara tkví jedna z hlavních příčin obav z tajného vyjednávání ve strachu Afghánců, že s příchodem Talibánu do vlády bude ztraceno všechno čeho bylo dosaženo s velkými oběťmi a za velkého strádání. Především se to týká afghánských žen. Ahgar je přesvědčen, že Talibán není samostatná politická síla. Je veden pákistánskou rozvědkou ISI. Vzhledem k tomu, že islamistické hnutí mohlo pomoci k nepřátelství proti Indii, bylo posilováno ISI a CIA. Deník The New York Times vyjádřil vztah pákistánské a americké rozvědky výstižnými slovy: „Je to obdobné špatnému manželství, kde druh druhu nedůvěřují, ale o rozchodu neuvažují, neboť jeden na druhém silně závisí.“ Američanům byla dávno známa podpora Talibánu ze strany jimi podporované ISI. Cynicky vyjádřeno, se ISI dělí s Talibánem o americké peníze, za které potom islamisté zabíjejí americké vojáky.

Jeden z bývalých spolupracovníků afghánského ministerstva zahraničí považuje naopak rozhovory za nezbytné a užitečné. Podle něho dojde k míru teprve po odchodu Američanů. Jenže ti nechtějí odejít s prohrou. Ovšem jestli skutečně odejdou, nebude to vůbec znamenat, že si Afghánci budou sami vládnout a přijde blahobyt. Soužití demokratů s Talibánem může být mírové, ale supervelmoc najde způsob jak vtlačit své zájmy do vnitřních rozbrojů v příslušných zemích, v nichž má své zájmy.

Převzato z Pravda.ru

 

***

Obama žádá příznivce, aby se skládali na volby po třech dolarech

Říjen 9, 2010

http://1.bp.blogspot.com/_vKGnWnWtNEc/SMZ6H7RpUTI/AAAAAAAABOo/RqRAzt3wkVQ/s320/obama3centfront.jpgS žádostí se obrátil prostřednictvím internetu proto, aby mohl být shromážděn finanční obnos lidí proti miliardářům. V dopise se praví: „Náklady na tyto volby jsou velmi velké. Prosím, obětuj 3 dolary  … Dolar k dolaru, podpoř nás, jak můžeš.“

Volby v USA, které se budou konat 2. listopadu, nazývají analytici referendem důvěry Obamovi. Soupeření mezi demokraty a republikány je všude, od bitvy za federální stát, přes guvernérská křesla, až po kontrolu místních zákonodárných orgánů v mnohých státech. Odborníci jsou znepokojeni tím, že nejkonzervativnější politické křídlo Tea Party získává politické body na vlně protestní nálady mezi voliči.

V Obamově dopise se dále praví: „V cestě našim změnám jsou opravdu velké zájmy, a jejich představitelé chtějí, aby konzervativci převzali kontrolu nad Senátem. Využívají se k tomu miliardáři a zainteresované korporace.“

Podle amerických medií financují Tea Party naftoví magnáti bratři Kochové (odpůrci Obamy – pozn. překl.), nespokojení s moratoriem v pobřežním šelfu, které Obama vyhlásil po havárii ropné plošiny BP. Patří mezi desítku nejbohatších Američanů s celkovým kapitálem 35 miliard dolarů.

Obamův tým aktivně využívá ke koordinaci svých příznivců internet a mobilní prostředky. Rovněž Michelle Obamová rozesílá dopisy svým příznivcům. Aktivní je i Sarah Palinová s ambicemi na prezidentský úřad v roce 2012.

Převzato z Rian.ru

 
***

V souvislosti se zrušením vojensko-technické spolupráce s Íránem může Rusko přijít až o 13 miliard dolarů

Říjen 7, 2010

Přesněji mezi 11 a 13 miliardami dolarů, jak sdělil ředitel Centra analýz světového obchodu se zbraněmi. Naproti tomu ředitel firmy Rostěchnologia oznámil, že ruská strana dluží Íránu pouze zálohu za komplexy S-300, žádné kompenzace za zrušení kontraktu se nepředpokládají. Upřesnil, že Ruská federace v souladu s kontraktem dostala zálohu 166,8 milionů dolarů a nyní je povinna ji vrátit. Zmiňovaných 11 až 13 miliard  představuje podle něj dodávky podle podepsaných kontraktů i ztracený zisk ze zrušení dodávek dalších perspektivních projektů.

K připomenutí: Podle kontraktu mělo Rusko dodat Íránu 5 komplexů protivzdušného raketového systému S-300 PMU-1. Zákaz dodávek se týká těchto komplexů, obrněné techniky, bojových letadel, vrtulníků a lodí.

Převzato z Rian.ru

***

Turecko se rozhodlo nahradit  Izrael Čínou

Říjen 9, 2010

Letectvo Turecka a Číny uskutečnilo 8. října společné vojenské cvičení. Ministerstvo obrany USA konstatovalo, že poprvé v historii se účastní takové akce Peking a člen NATO. Turecko ubezpečilo Spojené státy, že cvičení proběhlo s „maximální opatrností“, aby zachovalo vojenská tajemství Pentagonu a NATO. Američané zjistili, že stíhačky F-16 nebyly při cvičení použity. Někteří američtí odborníci ze situace odvodili, že Čína je schopna operovat i mimo své území.

Je jasné, že Turecko hledá nové spojence mimo Izrael. Nyní zrušilo řádné společné cvičení s Izraelem. Cvičení s Čínou se rovněž jeví velmi zajímavě v souvislosti se sbližováním Turecka a Íránu. Izrael se zatím nevyjádřil.

Převzato z Fondsk.ru

***
Liverpool si památníkem připomenul Johna Lennona

Říjen 9, 2010

Liverpoolská plastika k poctě Johna LennonaMonument odhalený k 70. výročí narození muzikantské legendy ze skupiny Beatles je kompozicí koule a různobarevných ozdob symbolizujících hudbu a hnutí pacifistů. Slavnostnímu odhalení byl přítomen syn z prvního manželství Julian a bývalá žena Cynthie.

Převzato z Lenta.ru

Přejít do diskuze k článku