Svět ruskýma očima 146

Španělsko se rozpadá před očima

Ljubov Ljulko

Srpen 01, 2012


Národnostní atmosféra ve Španělsku zachvátila Katalánsko, Andalusii, Asturii i Kanárské ostrovy. Tato autonomní společenství odmítla podpořit vládní záměr na snížení rozpočtového deficitu a dluhu. Katalánsko podniklo konkrétní kroky k sebeurčení. Rozhodně promluvily i Kanárské ostrovy. Nastala reálná hrozba rozpadu.


Ústřední vláda vládnoucí Lidové strany ministerského předsedy Mariano Rajoye se zavázala vyvést stát z krize, přitom je ale velmi nepopulární. Už jen kvůli neplnění předvolebních slibů a utajování tragických skutečností. Podle ekonomů potřebuje Španělsko pro svou záchranu do začátku nejméně 300 miliard eur, ale Rajoy slibuje omezení na už vyčleněných 123 miliard eur.


Nezaměstnanost mládeže ve čtvrté největší ekonomice eurozóny dosahuje 53 %. Situaci nezachraňuje ani turistika, jejíž aktéři nechtějí platit daně. Zavírají se stovky malých provozoven. Objevují se dlouhé řady lidí čekajících na ovoce a zeleninu zdarma a na církví rozdávané polévky. Stávkují horníci, hasiči, policisté, zdavotnický personál i úředníci.


V této situaci vláda oznámila snížení spotřební části rozpočtu za finanční podporu EU – do roku 2014 na 65 miliard eur. Autonomiím byly uloženy tvrdé podmínky: rozpočtový deficit pro rok 2013 snížit k 0,7 % z místního HDP, v roce 2014 docílit přebytek až 0,1 % a v roce 2015 0,2 %.


Z tohoto pohledu je zřejmé, že vláda rozvinutější katalánské autonomie nehodlá táhnout společné dluhové břemeno a přijímat nesplnitelné závazky. Nejprve požádali o vyhlášení bankrotu pro své banky a poté podnikli přímý krok k nezávislosti. Katalánský parlament schválil novou finanční smlouvu s centrální vládou o oddělení svého finančního a daňového úřadu. To dělá ve skutečnosti Katalánsko nezávislým státem, který tak dává přednost samofinancování před financováním ze státního rozpočtu.


Rajoy musel přistoupit na dohodu. Vyhandloval jakousi "solidaritu". Katalánsko přislíbilo převést určité prostředky do centra, ale s podmínkou, že se nesníží místní HDP na hlavu. V krizi to však není možné, a tak Rajoy od Katalánska nedostane nic. Ve Španělsku mají vlastní systémy financování a zdanění Baskicko a Navarra spolu s Madridem (všechny patří mezi čtyři nejrozvinutější autonomie Španělska). Katalánsko jako první nemá pevný odvod do centrálního rozpočtu.


Autonomii zmiňují i Kanárské ostrovy. Podle slov jejich prezidenta Rivery potřebují nový mocný nacionalismus a vysoké vlastní hodnocení. Centrální vláda prý k nim byla těžkopádná, hluchá a slepá, a regionální rozpočet nedostal z centra 800 milionů eur. Rivero řekl, že Kanárské ostrovy nemohou být závislé na rozhodnutích přijímaných dva tisíce kilometrů odtud. Dodal, že takové jednání Madridu mu dává právo převzít řízení přístavů a letišť, výdajů a zahraničního obchodu.


K protestům se připojily Andalusie a Asturie. Představitelé Andalusie a Katalánska opustili zasedání Rady fiskální a finanční politiky v Madridu. V jejich nepřítomnosti pak Asturie a Kanárské ostrovy hlasovaly proti snížení deficitu a dluhu, které navrhl ministr financí a státního řízení Montoro.


Mimochodem, i Baskové se vymezili. Předseda Baskické nacionalistické strany Urkuyu (třetí nejsilnější strany v místním parlamentě), navrhl zrušit horní komoru parlamentu, která podle něho neplní svou funkci integrování mezi jednotlivými španělskými regiony.


Kdyby se hypoteticky po třiceti sedmi letech vrátil Franco a dostal obrovské peníze z Bruselu, neztratil by je nafukováním bubliny nemovitostí, výstavbou nesmyslné infrastruktury prázdných silnic a letišť, nedovolil by bankám nekontrolované využívání úvěrů a peněz určených na důchody a ztracených v dluhových závazcích. Pravděpodobně by zemi rychle vyvedl z neúspěšného projektu EU a po překonání defaultu by vrátil Španělsko do střízlivého uspořádání.


Španělsko není Řecko. Má konkurenceschopnou výrobu, zejména v oblasti zemědělství a lehkého průmyslu. Montoro však lká, že ve státní pokladně nejsou peníze. Rajoy spolu s italským Montim se snaží dostat od ECB nové úvěry prosté drakonických hospodářských opatření. Jenomže politici nikdy nedokáží přesvědčit kapitalisty, aby obětovali svoje zisky na jejich dluhy.


Převzato z Pravda.ru



***


V Brazílii byl zahájen "proces století " ve věci korupce mezi politiky

Srpen 03, 2012

Ve čtvrtek byl v Brazílii zahájen soud ve věci korupce úředníků a politiků, jemuž tam říkají "proces století". Na lavici obžalovaných je 38 osob, účastníků skandálu, který v roce 2005 otřásl vládnoucími kruhy Brazílie a vládou prezidenta Luly da Silvy. Tehdy se ukázalo, že řada poslanců dostávala pravidelně po řadu měsíců úplatky za svou podporu návrhů vládních zákonů. Vzniklo podezření, že ani volební kampaň samotného Luly da Silvy nemusela být zcela průhledná.

Případ korupce vyvolává velký zájem brazilské společnosti. Nejedná se totiž jen o velký kriminální případ, ale zároveň o prověrku zralosti brazilského soudnictví a celého brazilského demokratického systému. Věc nebyla v parlamentě tak dlouho prošetřována bezdůvodně. Dotýká se zájmů špiček brazilské politické elity a pochopitelně budoucího rozložení figur na "šachovnici vlády". Vždyť obžalováni jsou tři bývalí ministři, včetně bývalého šéfa prezidentova aparátu. Podle prokuratury byl především on hlavou kriminální skupiny. Ta organizovala drzý a skandální systém korupce a krádeží z rozpočtu.

První den soudu se vyznačoval tím, že se například nepodařilo obhajobě přesvědčit Nejvyšší federální tribunál, aby rozdělil soudní proces na 38 oddělených případů. Tak nemohli advokáti rozbourat vynaloženou mnohaletou práci na obvinění celé skupiny korupčníků.

Převzato z news.mail.ru



***

USA vedou Írán na stezku války

Sergej Vasilenkov

Srpen 03, 2012


Americký Kongres nedávno schválil nejkrutější sankce na Írán za celou historii. Nejen že Írán ztrácí denně 133 milionů dolarů, ale ještě jsou zasaženy zájmy dalších zemí. Washingtonu je to jedno, straší svět Ahmadinežádovými jadernými zbraněmi.


V posledních červencových dnech stvrdil Obama přijetí nových opatření proti Íránu. Má být vydán výnos o omezení činnosti íránských společností ropně-chemického a energetického zaměření a má být uložena odpovědnost finančním institucím, které převádějí prostředky do bank jakkoliv napojených na Írán. S jadernými zbraněmi je tato země spojována už dávno, tak proč tak krutě tvrdá opatření přicházejí až nyní?


USA vykládají, že íránský "mírový atom" je ve skutečnosti atomová bomba připravená pro útok na Ameriku. Panetta už vyhrožoval vojenským zásahem v případě , že nebude jaderný program ukončen.


Připravený zákon, který schvaluje nové sankce, už přijaly obě komory Kongresu. Má kontrolovat další dosud nekontrolované oblasti, tj. společnosti spolupracující s íránskými energetickými, chemickými a ropu zpracovávajícími firmami. Rovněž organizace těžby uranu, dopravu ropy tankery a podniky zprostředkovávající služby a technologie pro íránskou vládu. Je předpoklad, že sankce postihnou i společnosti dodávající oděvy (mundůry), vybavení spojů, sledování, radarového průmyslu a rušiček. Je to zasahování do oblastí i mimo íránský jaderný program a do činnosti zahraničních společností kooperujících s íránskými firmami a jejich představitelů. Írán se tak ocitne v naprosté izolaci.


Zákon byl v Senátu přijat jednomyslně, v Kongresu se proti postavilo jen šest kongresmanů. Od této doby musí Írán všechny své aktivity v oblasti energetiky koordinovat s mezinárodním výborem. Republika ztratí právo na vlastní silové struktury.


Hlavní ranou pro tuto zemi, třetí ve vývozu ropy, je zákaz jejího exportu. Export byl takto snížen na 52 % a země ztrácí denně 133 milionů dolarů. Za rok to bude 48 miliard. Sankce poškozují i íránské klienty. Největším dovozcem této ropy je Čína. Byla potrestána omezením činnosti banky Kunlun, která prováděla bankovní operace s íránskými smluvními dodaveteli. Peking sdělil Washingtonu své výhrady s tím, že takové činy mohou způsobit značné komplikace v mezinárodních vztazích.


USA mají podporu Izraele a ponechaly svůj úmysl beze změny. Izrael netají, že se nehodlá zabývat diplomacií, a za jediný možný  postup považuje vojenský konflikt s režimem Ahmadinežáda. Nejlépe preventivní úder, přesto, že není jisté, zda Teherán skutečně jaderné zbraně má.


Mezi spojenci vznikly malé neshody: izraelský premiér ujistil Pentagon, že jaderné objekty Íránu rozbombarduje i bez pomoci USA. Ty se pokusily Izrael od radikálních opatření odradit především kvůli nesmyslnosti akce. Vždyť podle amerických analytiků Ahmadinežád nikdy a v žádném případě atomovou bombu nevytvoří.


Pochopitelně, že v Íránu toto všechno slyší a reagují. Koncem července svolal ajatolláh Chameneí "nejnovější předválečnou radu" s tím, že lze očekávat v nejbližší době zahájení bojových akcí. Ne-li v tomto týdnu, potom v dalším. Hlavním úkolem íránské armády je ochrana všech prvků jaderného programu, jakožto jedinečné síly, pomocí níž může země vynést svůj trumf na světové scéně. Američané tomu dobře rozumějí a připravují odpovídající prostředky – patnáctitunové bomby, které jsou schopny prorazit až 20 metrů oceli a betonu.


Tímto závody ve zbrojení nekončí. V tuto chvíli se především řeší otázka, kdo první preventivně udeří. Izrael úder proti Íránu plánuje, Írán to ale ví a nečeká uctivě, až bude napaden. Sám se připravuje k preventivnímu útoku na Izrael a USA. USA utahují hospodářské šrouby až na samou mez a je jim jasné, že tím vyostřují situaci. Přitom pateticky vykřikují, že jejich posláním je uchránit svět před íránskou jadernou bombou. Bude-li to pokračovat, potom se Chameneí ocitne v právu a válka vzplane už tento podzim.


Převzato z Pravda.ru



***

Ve Velké Británii bylo po loňských srpnových nepokojích odsouzeno již dva tisíce lidí

Srpen 05, 2012


Po nepokojích v srpnu loňského roku bylo ve Velké Británii zahájeno vyšetřování přes tři tisíce případů trestných činů a přestupků. Přibližně dva tisíce lidí již bylo odsouzeno a asi tisíc by jich ještě v nejbližší době mohlo přijít do vězení.


Před rokem, dne 4. srpna, se policie snažila zatknout Marca Duggana, podezřelého z držení zbraní. Ten byl při akci zastřelen policistou, což vyvolalo vlnu masových protestů, které přerostly v loupení a pogromy. Nepokoje zasáhly i Birmingham, Bristol, Liverpool, Manchester a další města. Tlupy agresivních mladíků rozbíjely okna, zapalovaly auta a na strážce pořádku házely kameny.


Podl analytiků byly hlavní příčinou událostí růst nezaměstnanosti a zvyšující se sociální nerovnost.


Převzato z Fondsk.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments