Svět ruskýma očima 16

Britský lev ztrácí svou moc

Sergej Balmasov

Říjen 20, 2010

Spojené sáty jsou nespokojené s úmyslem Velké Britanie snížit vojenský rozpočet o třetinu v následujících čtyřech letech, který oznámil David Cameron. Má se snižovat ročně o 8%. Výsledkem bude, že v roce 2015 zůstane pouze 95,5 tisíce vojáků. Civilní personál bude obdobně snížen až na 25 tisíc osob. Cameron rovněž ujistil, že se tím nikterak nesníží obranyschopnost královských ozbrojených sil a náklady na obranu budou odpovídat standardům NATO. Je na ně vyčleněno 2% HDP. Spojené státy mají být uspokojeny tím, že nákady na afghánskou válku se krátit nebudou, naopak se technicky posílí válečné operace.

Přesto nakonec britský lev ztratí velkou část své slávy. Týká se to především britské chlouby – královského válečného námořnictva. Počet strážních lodí a torpédoborců se má do roku 2020 snížit z 23 na 19. Navíc bude, dříve než se počítalo, sešrotována jeho chlouba letadlová loď Arc Royal, která měla sloužit až do roku 2016. Ze dvou nově stavěných letadlových lodí bude dokončena jen jedna. Je možné, že na dlouhou dobu zůstane Velká Britanie bez námořního a palubního letectva. Arc Royal se podaří nahradit nejdříve v roce 2019. Britové také ukončili výrobu bitevníků s vertikálním vzletem. Kdy přijde náhrada za stíhačky páté generace F 35 v palubní verzi, není známo. A právě vojenské námořnictvo sehrálo hlavní roli při poražení Argentinců ve válce o Falklandy v roce 1982.

Letectvo bude ochuzeno o letadla Nimrod, která budou nahrazena levnějšími a vhodnými bezpilotníky. Objednávka Tajfunů byla snížena jedenapůlkrát. Počet tanků a dělostřelectva bude snížen na 40%. Sníží se i počet jaderných hlavic.

Za opatření byl ministerský předseda Cameron kritizován jak Clintonovou, tak Gatesem. Podle Clintonové je NATO nejúspěšnější vojenské seskupení v historii, a jako takové jej musejí podpoprovat všichni členové. Gates se nechal slyšet, že členské země, které šetří na NATO a způsobí výpadky, poškodí USA, které je musí vyplnit.

Podle mínění jednoho z ruských odborníků byla Britanie schopna rozhodovat záležitosti v libovolném konci světa pouze v 19. století. Nyní její bezpečnost zajišťuje NATO, především Spojené státy. Dnešní Britanie se nesnaží o řešení celosvětových záležitostí, ale hledí si udržet spojení s USA. Úspory v armádě jsou především důsledkem finanční krize. To, co se dnes děje v Britanii, se děje ve většině států aliance. Nižší podíl evropských sil v NATO zde posiluje úlohu USA.

Podle jiného ruského odborníka není Londýn v současné době schopen bez vnější podpory plnit úkoly, které plnil před 30. lety. Tuto nemohoucnost v podstatě přiznal Cameron tím, že přesouvá odpovědnost na Spojené státy. Dnes by Britanie těžko vyhrála válku o Falklandy. Vždyť stále více ztrácí svůj velmocenský význam. Dnes je britské námořnictvo mnohem slabší než v roce 1982, kdy došlo k válečnému konfliktu s Argentinou. Stanovisko Camerona vyjadřuje obecné tendence členů NATO. Přejí si, aby všechny záležitosti rozhodovaly Spojené státy.

Převzato z Pravda.ru

***

Proti komu se rozhodli bojovat Saúdové?

Ivan Tuljakov

Říjen 22, 2010

Washington prozradil, že počítá s prodejem několika typů vojenské výzbroje Saudské Arabii. Obchod má mít hodnotu 60 miliard dolarů. Zprávu uvedl The Guardien. Mezi prodávanou techniku patří nové modifikace vrtulníku Boeing AH-64 D Apache Longbow Block III a stíhačky F 15 SA  Strike Eagle. (pozn. překl.: BmW má zřejmě podrobnější zdroj než je ten zde uvedený, viz diskuse pod článkem Válka proti terorismu)

Pokud bude kontrakt schválen Kongresem, bude nejvýnosnějším v historii. Zajistí v USA 75 tisíc pracovních míst. Dodávky by měly být plněny po dobu patnácti až dvaceti let.

Asistent státního tajemníka USA sdělil, že tato výzbroj bude neutralizovat íránskou hrozbu i hrozbu teroristických útoků na saudskoarabská ropná zařízení a případné pohraniční konflikty (nedávno proniknuvší bojůvky z Jemenu). Podle něho žijí Saudští Arabové na velmi nebezpečném území a Spojené státy jim pomáhají k bezpečnosti.

Na konferenci o arabsko-amerických vztazích uvedla náměstkyně ministra obrany USA Hicksová, že je pro Ameriku mimořádně důležité pomáhat svým partnerům budovat adekvátní obrannou síť proti hrozbám směřujícím na nás na všechny.

Nepředpokládá se, že by tak důležitý obchod kongresmani neschválili i přes izraelskou lobby v Kongresu. Izraelská vláda může přesvědčit USA o nutnosti zachovat vojenskou převahu Izraelských obranných sil (IDF) nad armádami sousedních států. Izrael trvá na vyloučení některých nejmodernějších zbrojních systémů z kontraktu. Americká vláda konzultovala na vysoké úrovni záležitost s izraelskou vládou a Izrael jí akci schválil. Obchod má sloužit také k vyvrácení tvrzení, že americká vláda upřednostňuje ve vojenské spolupráci Izrael.

Američané počítají, že vyzbrojováním přátelských islamistických států v oblasti Perského zálivu se zbaví potřeby posílat tam svá vojska. Považují za výhodné vyzbrojit přátelské státy kompatibilní vojenskou technikou a vycvičit jejich armádu podle svých technik, neboť tak získají spojence, na které se mohu spolehnout v kritických situacích a ušetří své vlastní síly. Záležitost hodnotil velmi kladně i velvyslanec Saudské Arabie ve Spojených státech.

Převzato z Pravda.ru

Stanův komentář: 15 z 19 údajných únosců letadel z 11. září bylo občany Saúdské Arábie (dále 2 občané SAE, 1 Egypťan a 1 Libanonec).


***

Merkelová neschvaluje spěch ve sbližování Rusko – NATO

Říjen 22, 2010

Německá kancléřka se při rozhovoru s generálním tajemníkem NATO Rasmussenem vyslovila proti příliš rychlému sblížení NATO s Ruskem. Plánované setkání ruského prezidenta Medveděva při summitu NATO v Lisaboně je podle Merkelové dost velkým krokem vpřed. Teprve po důkladném rozboru pravděpodobných hrozeb je možno určit oblasti spolupráce.

Ještě v minulosti navrhl Rasmussen začlenit Rusko do jednotného systému protiraketové obrany plánovaného pro Evropu za aktivní účasti USA. Medveděv vyjádřil připravenost pro spolupráci s NATO. Bylo oznámeno, že k tomuto kroku jej na třístranné schůzce přesvědčili Merkelová se Sarkozym.


Převzato z Lenta.ru


***

Německé společnosti sponzorují volby do Kongresu USA

Říjen 22, 2010

Podle časopisu Die Welt sponzorují německé společnosti volby v USA prostřednictvím svých dceřiných společností, což je v USA legální. Různým kandidátům do kongresu převedly přibližně 1,7 milionu dolarů. Hlavním německým přispěvatelem je farmaceutický koncern Bayer, který věnoval na volební kampaň 341 tisíc dolarů. Die Welt prozradil, že podnikatelská sféra velkých subjektů darovala kandidátům do Kongresu přibližně 9 milionů euro. Největší částku, 2,4 milionů euro, dali britští podnikatelé, následováni švýcarskými s 2,1 milionu euro. Na třetím místě jsou Němci. Největší část zahraničních darů jde na účet demokratické strany USA. Republikáni, především aktivisté Tea Party, dostávají mnohem méně.

Převzato z Lenta.ru


***

Obžaloba žádá pro Michaila Chodorkovského 14 let

Říjen 22, 2010

Pro Michaila Chodorkovského a jeho obchodního společníka Platona Lebeděva žádala obžaloba 14 let vězení. Oba jsou obviněni z krádeže a praní špinavých peněz se škodou přesahující 27 miliard dolarů. Obhájce s navrhovaným trestem nesouhlasil.

Státní zástupci obvinili Chodorkovského a Lebeděva ze zpronevěry 218 milionů tun ropy z dceřiné společnosti Jukosu. Dříve uváděných 350 milionů tun se ukázalo být nepřesné. Oba souzení už odpykávají svůj první osmiletý trest z roku 2005 za podvody a daňové úniky.

Převzato z RussiaToday


***

Chodorkovského chtějí posadit do vězení ještě na dalších 6 let


Říjen 23, 2010

Ruský podnikatel musí pobýt ve vězení ještě dalších 6 let. Tak při druhém procesu požadovala generální prokuratura. Chodorkovskij sám všechna obvinění odmítá. Kritici tvrdí, že se jedná o politický akt, za nímž stojí ministerský předseda Putin.

Převzato z Inotv.rt

 

***

Auditoři USA zjistili finanční podvody v činnosti Timošenkové

Říjen 14, 2010

Nezávislý audit činnosti vlády Ukrajiny v období premierky Timošenkové odhalil finanční podvody za desítky milionů dolarů. Informoval o tom na tiskové konferenci spolupracovník společnosti Akin Gump Strauss Hauer & Feld Mark McDougall, když uvedl: „Lidé, kteří prováděli tyto operace, dobře věděli o offshoringových zónách. Výsledkem bylo, že ze státní kasy utekly desítky milionů dolarů.“

K britskému soudu je již podána žaloba proti společnosti Legal Business Consultants Ltd. kvůli podezření z nákupu 27 předražených sanitek. Další soudní žaloba byla v září poslána k federálnímu soudu v americkém Portlandu společností Ukrvakcina kvůli podvodu při nákupu léčiv.

Převzato z Gazeta.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments