Svět ruskýma očima 2
Prezidenti zemí OSKB projednávají v Jerevanu situaci v Kyrgyzstánu

Srpen 16, 2010

Prezidenti zemí Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, RF, Tádžikistán a Uzbekistán) budou v Jerevanu 20. až 21. srpna projednávat otázku stabilizace situace v Kyrgyzstánu, kde v Oši a Džalal-Abádu došlo začátkem června k národnostním střetnutím, při nichž zahynuly a zmizely stovky lidí a mnohé obytné i správní budovy byly vypáleny. Rusko i další země Společenství nezávislých států a OSKB poskytují Kyrgyzstánu humanitární pomoc.

zdroj: Pravda.ru


***


Likvidace irácké státnosti se blíží k vyvrcholení

Srpen 16, 2010

Američané odejdou z Iráku stejně jako přišli – bez pozvání, bez sankcí OSN a dnes ještě bez ohledu na protesty irácké armády. Ta nedokáže kontrolovat zemi, po jejíž okupaci se rozhořela občanská válka. USA chce své vojáky nikoliv stáhnout, ale přemístit do Afghánistánu. Že byl důvod k napadení Iráku lživý, je zjevné. Žádné ZHN nebyly. Americké organizace, které se situací zabývaly, uvedly, že od září 2001 do září 2003 dalo vedení USA 935 lživých prohlášení o Iráku. Ze všeho nejvíc lhal Bush – v 260 případech, z nichž 232 se týkalo lží o Saddámově držení ZHN a 28 o spojení Iráku s Al-Káidou.

Pentagon stojí válka v Iráku měsíčně 5,5 miliardy dolarů. Rok 2010 bude stát americké daňové poplatníky 66 miliard. K tomu je třeba připočíst bilion iráckých dolarů. Toto jsou peníze. Ještě lidé. Do 9. srpna 2010 měly Spojené státy ztráty na vojácích 4 417 mrtvých a 31 902 raněných. Spojenci USA ztratili 317 vojáků, z toho Britové 179.

Ztráty Iráčanů: Hodnocení "Opinion Research Business" uvádí k srpnu 2007 od 733 158 do 1 446 063 mrtvých civilistů. Později v lednu 2008 byly údaje opraveny – od 946 000 do 1 120 000. Hodnocení jiných organizací se liší v absolutních hodnotách, nikoliv však v řádech. Ke všemu je třeba připočíst ještě neznámý počet nezvěstných.

Podle plánu má v Iráku být od září 6 brigád americké armády s počtem asi 50 000 vojáků, namísto původních 114 000. Údajně mají plnit nebojové úkoly – spolupracovat při bezpečnosti a cvičit irácké vojáky a policisty. Ve skutečnosti je nyní v Iráku bezvládí, země je rozdělena na sektory, v nichž převažují buď šiíté nebo sunnité, a občanská válka je velmi pravděpodobná. Tím je dán předpoklad k dokončení likvidace irácké státnosti.

Jelena Pustovojtova

zdroj: Fondsk.ru


***


Zůstane Turecko bez amerických zbraní?

Srpen 17, 2010

pravděpodobný design bezpilotního letadla Vulture (foto DARPA)

Obama prohlásil, že v poslední době Turecko stále častěji nejedná jako spojenec. Vysvětlil to sblížením Ankary s Teheránem a rovněž konfliktem spojeným s cestou "Flotily svobody" do Gazy. Proto Obama varoval Erdogana, že bude velmi složité přesvědčit Kongres ke splnění řady žádostí Turecka, například o dodání zbraní pro boj s kurdskými separatisty. Hlavně jde o dodávky amerických bezpilotních bojových letadel MQ-9 Reaper. Je to už druhé Obamovo varování. První bylo v červnu, po hlasování Turecka proti sankcím na Írán. Jednání Turecka vyvolává nespokojenost jak Izraele, tak USA. Konfliktních záležitostí je více. Kromě podpory Teheránu, "Flotily svobody" je to i otázka násilí v Palestině a věc s Kurdy v Iráku, jejichž organizace se Turci snaží potlačit. K tomu potřebují americká bezpilotní letadla, k průzkumu a k úderům na pozice Kurdů v Iráku. Jenže bezpilotní letadla nejsou vyráběna jenom v USA a Izraeli. Vyrábí je i Německo a Francie – Barracuda a Sperwer-B. Proto z celého případu může vytěžit evropský trh, hlavně Německo. Že by Spojené státy v tomto případě ostrouhaly?

Sergej Balmasov

Zdroj: Pravda.ru


***


Bývalý velitel NATO bude vyučovat studenty na Yaleově univerzitě

Srpen 17, 2010

Penzionovaný generál Stanley McChystal, bývalý šéf vojsk NATO v Afghánistánu, bude od podzimu vyučovat na Jacksonově Institutu mezinárodních záležitostí Yaleovy univerzity. Povede seminář o mezinárodních vztazích. Kariéra McChrystala je typická pro úředníky administrativy Spojených států a vojenské činitele. I mnozí další přecházejí na dráhu vyučujících nebo vědeckých pracovníků.

Denis Vorošilov

zdroj: Pravda.ru (po určité době ze stránek tato informace zmizela)


***


Pentagon se chystá k laserové válce

Červenec 27, 2010

Na leteckém salonu ve Farnborough v Britanii předvedly USA překvapení. Laserové dělo, schopné sestřelovat letadla.Zdroj: Pravda.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments