Tiskové prohlášení izraelského velvyslanectví: Izrael se nezaměřuje na civilní obyvatelstvo

6. 1. 2009: „Před třemi lety se Izrael jednostranně stáhl z pásma Gazy – odvolal své jednotky a vyklidil civilní osady. Palestinci v Gaze tak pozbyli důvod k podněcování nepřátelských akcí vůči sousedním izraelským městům a vesnicím.

V červnu 2007 hnutí Hamas, radikální islamistická organizace podporovaná Íránem, vypovědělo administrativu legitimně zvoleného prezidenta Palestinské autonomie Mahmúda Abbáse a zmocnilo se v Gaze vlády násilným převratem. Legitimní zastoupení Palestinské autonomie, Izrael a umírněné arabské země jeho vládu neuznávají.

Hamas a další radikální islamistické skupiny, jako je Islámský džihád, neustále odpalovaly rakety a minometné střely na města a vesnice poblíž hranic s pásmem Gazy. V posledních měsících se útoky stupňovaly – v jediném dnu dopadalo na území Izraele až 60 raket.

Přesto Izrael ve snaze zabránit humanitární krizi nezastavil dodávky potravin, léků, topné nafty a benzínu do pásma Gazy. Opakované varování Izraele, že takové útoky nebude tolerovat a zamezí jim i za cenu vojenského zásahu, bylo zbytečné. To vše předcházelo vojenské operaci Lité olovo.

Izraelskými cíly jsou velitelství Hamasu, výcvikové tábory, výrobny raket, odpalovací zařízení a tunely na hranici mezi Sinají a Gazou, které slouží k pašování zbraní a výbušnin.

Izrael se v žádném případě nezaměřuje civilní obyvatelstvo, ale výše zmíněné cíle jsou Hamasem záměrně umísťovány do blízkosti civilních obydlí a Palestinci jsou tak zneužíváni jako živé štíty – jsou ve skutečnosti rukojmími Hamásu.

Židovský stát se zavázal, že zabrání humanitární krizi a udělá vše pro to, aby bylo co nejméně ublíženo civilistům. Samozřejmě bude i nadále usnadňovat práci mezinárodních a humanitárních organizací.

Izraelské jednání je v souladu s právem každého národa na sebeobranu tak, jak je ustanoveno v Chartě OSN a v mezinárodním právu. Izrael proto věří, že mezinárodní společenství bude mít pochopení pro pohnutky, které jej vedly k nesnadnému rozhodnutí o zahájení útoku na cíle Hamasu.

Mezinárodní podpora, jaké se Izraeli doposud dostalo, je pro nás velice podstatná. Například egyptský ministr zahraničí na tiskové konferenci v Káhiře dne 27. prosince řekl, že Egypt opakovaně varoval před eskalací situace a ten, kdo těchto výzev nedbal (tedy Hamás), by se měl zodpovídat a neobviňovat jiné.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás zase v Káhiře 28. prosince prohlásil, že Hamás mohl vojenskému zásahu předejít, kdyby neukončil příměří.

Navzdory současné vojenské operaci proti teroristickým základnám v Gaze je Izrael stále přesvědčen, že řešení konfliktu v podobě dvou států – židovského a palestinského – žijících vedle sebe v míru je jediné správné.

Před necelými dvěma týdny Izrael přivítal rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která podpořila bilaterální vyjednávání navazující na Annapolis a ve které Rada bezpečnosti přijala tři principy Kvartetu jako základ pro uznání a podporu jakékoliv palestinské vlády, která odmítne terorismus.

Oslabení Hamasu, který vystupuje proti annapoliskému procesu, by mohlo zesílit šance na vytvoření dvou států. Až současné nepřátelské akce v Gaze skončí, bude snad možné obnovit vyjednávání s prezidentem Palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem a konečně dosáhnout řešení, které bude důstojné pro obě strany.”

Zita Adamová, Head of Ambassador’s Office

Embassy of Israel, Badeniho 2, 170 06 Prague 7

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments