Topolánkovo zmrtvýchvstání

Máme za sebou eurovolby… Jasným vítězem, bohužel, se stal Topolánek. Přežil svou smrt. Porazil sociální demokracii rozdílem třídy. Nedá se nic dělat, než tento fakt přiznat.. Viděno očima příznivce levé části spektra, hledají se pozitiva v konečném výsledku jen velmi těžko. Jistě – ČSSD má místo dvou mandátůsedm. Ale tím to také končí. Chmurný je i výsledek rozdělení mandátů celkově – ODS + KDU-ČSL 11  mandátů, ČSSD a KSČM také 11. Tohle prostě není dobrý výsledek. Umožňuje to totiž hrát ODS antikomunistickou kartu: zcela nepochybně to tak spolu s lidovci před parlamentními volbami postaví: demokratická alternativa proti návratu komoušů. Špatně,špatně… A ještě jednou špatně.

Tyhle volby totiž byly převážně záležitostí starší generace. Nechápu, čím mohla ODS a Topolánek osobně tuhle věkovou skupinu uhranout, leč stalo se. A soudím, že v žádné jiné věkové skupině by neměla mít sociální demokracie větší šance. Jistě, byl to souboj tvrdých jader. Ale skoro 10% rozdílu? Něco je prostě špatně. ODS může děkovat osudu, že byla odstavena od válu v době předsednictví. Může být, že by dnes, pokud by byla přestála hlasování o důvěře, byla eurovolby vyhrála ještě více. Usmívající se Topolánek vedle Obamy nebo Merkelové, tu zase tančící  s Hiillary  by měl svůj dopad. Jenže při vrcholící krizi o rok později by byl bez jakýchkoliv šancí. Takhle má bonus toho, jemuž ukřivdili. A vajíčková kampaň – terno z nebe  Ať ČSSD  udělala  co udělala, měla jen špatnou volbu. Na tohle rozhodně bude muset najít nějakou účinnou protizbraň. Protože proti ní bude použito i v podzimní kampani to, co se osvědčilo teď… A nebude to snadné – mediální obraz „spontánní reakce dětí“ vers. "papaláši" je hrozná zbraň. Ano, ten výsledek není dobrý. ODS vyhrála ve všech krajích, kromě Olomouckého.

Pojďme však hledat alespoň malé radosti na tomhle špatném výsledku. Tou největší je bezesporu fakt, že Bursíkova domácnost dostala na frak! Volič neměl žádný důvod volit béčko modrých fyzicky zosobněné touhle familií. A vypadá to, že by to tak mohlo zůstat! Další dobrou zprávou je, že se neprosadil žádný z obskurních politiků typu Bobošíková, i když tam to bylo skutečně jen o fous, a dá se říci, že tahle dámička odčerpala nepochybně hlasy levému spektru. Mimo, a zřejmě napořád, už jsou zombies typu Železný nebo Štětina. Nemluvě o tragikomických marionetách typu Mach, Tlustý. Osobně želím jedině bloku paní Hybáškové.  Nad těmi se zavřela voda.

Dobrou zprávou je i počet preferenčních hlasů pro Tošenovského, kdy dokonale roznesl Zahradila. Volič ocenil poctivost a fundovanost proti roztlemenosti a politické křeči. Což snad dává naději, že by se u ODS cosi mohlo někdy změnit k lepšímu. Propad euroskeptiků a drtivé vítězství Topolánka má i svou malou světlou stránku. Jsem zvědav, jestli teď Kubera a spol. skutečně potáhnou s Lisabonskou smlouvou před Ústavní soud. Skoro bych si vsadil, že nikoliv. Ono teď napadat pozici Topolánka není příliš taktické. Také by to mohlo znamenat nenominaci do příštích voleb. Hoši vidí, že fenomén Klaus nezabral. Pokud chtějí zůstat u svých misek, musí s Topolánkem.

Tím výčet světlých míst volebního výsledku pro mne osobně končí. Dost málo na to, abych šel v pondělí brzo ráno, kdy tohle píši, rád do práce. Nicméně – na závěr si nemohu odpustit jednu drobnou poznámku pro čtenáře Outsidermedia. Někteří z vás z různých důvodů volili malé strany. Tamáše a tak. Svůj hlas jste více méně věnovali ODS jako vítězi voleb. Jednak je to škoda, jednak to bylo zřejmé. Tohle nebyly volby o tom, zvolit toho nejlepšího. Tohle bylo o tom, neumožnit vítězství tomu nejhoršímu. Jsem všechno jiné než osobní příznivec Ratha nebo Paroubka. Ale tohle je rozhodování, zdali po podzimních volbách bude rozkradeno zdravotní pojištění či nikoliv. Také o školném se hlasuje. Dále o podobě Zákoníku práce. Hlasuje se i o daních a sociálních dávkách. A ještě o lecčems jiném. Váš hlas propadl ODS. Škoda každého ztraceného hlasu. Pravice si to uvědomila dokonale.

Píšu to ve spěchu, a proto konstatuji jen zřejmé věci. To nám ten týden pěkně začíná. Já osobně bych byl s gustem přispěl na věnec, který by oznamoval Topolánkovi poslední sbohem. Nezbývá, než počkat do října.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments