USA a Rusko upevňují vojenskou spolupráci
Září 16, 2010

Ministři obrany USA a Ruska se poprvé po několika letech setkali ve Washingtonu.

Bylo to první oficiální setkání ruského a amerického ministra obrany za posledních šest let. Robert Gates a Anatolij Serďjukov podepsali memorandum o spolupráci, nahrazující dohodu z roku 1993 a plán formování společné pracovní skupiny zabývající se otázkami obrany, která se bude scházet jednou za rok. Přitom Robert Gates prohlásil:

„Spolupráce ve sféře obrany je důležitým prvkem upevnění americko-ruských vztahů v nejširším smyslu. Obzvláště dnes, kdy obě naše země stojí před množstvím podobných ohrožení a problémů týkajících se bezpečnosti.“

Gates i Serďjukov předpokládají, že jejich setkání pomůže oživit vztahy mezi Moskvou a Washingtonem, které se výrazně ochladiliv roce 2008 po ruském vpádu do Gruzie.

Návštěvu Anatolije Serďjukova v Pentagonu komentuje pro Radio Svoboda ředitel Centra pro politické a vojenské analýzy Hudsonského Institutu ve Washingtonu Richard Watts:

Pozoruhodné na tom je, že Anatolij Serďjukov je první civilní ministr obrany Ruska. I ve Washingtonu napjatě očekávají úspěch jeho pokusů učinit ruské ozbrojené síly kompaktnějšími, schopnými neutralizovat reálné hrozby současnosti, jako je například terorizmus.

Zajímavá shoda: Robert Gates nedávno rovněž vystoupil s návrhem reforem ministerstva obrany.

Jedná se o naprosto rozdílnou úroveň úkolů. U Gatese jsou daleko skromnější. Hodlá snížit některé náklady, zefektivnit práci Pentagonu tak, aby se uvolněné prostředky mohly dát na zařízení bojových částí pokročilých zbraní. Serďjukov doslova vyhlásil válku starým strukturám v ruském důstojnickém sboru. Úkolem Serďjukova je dokonale optimalizovat a modernizovat ruské ozbrojené síly. Má s tím zkušenosti ze své dřívější civilní práce. Přestože je administrativní reforma v ruské armádě v základě provedena, stát nemá dostatek prostředků na přeměnu vojenskoprůmyslového komplexu na výrobu novějších zbraní. Serďjukov rozhodně může převzít od Gatese některé myšlenky a zkušenosti při reformě ozbrojených sil. Avšak úkoly,které před ním stojí, jsou mnohem významnější a hlubší.

Ministři obrany Robert Gates a Anatolij Serďjukov rovněž posoudili otázky ruské podpory misím NATO v Afghánistánu a problém s jaderným programem Íránu.

Převzato z Fondsk.ru

Překlad: zajoch

Foto: zdroj

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments