Vilém Heckel: Tragedie před čtyřiceti lety
Heckel VilémVzpomínky na význačné hudebníky mě přivedly na myšlenku vzpomenout také na jednoho vynikajícího umělce, nikoliv však muzikanta, ale na fotografa a horolezce – Viléma Heckela. V letošním roce by se dožil 92 let. Nespravedlivý osud mu však přidělil jenom 52 let a 10 dní života. Jeho světská pouť skončila před takřka čtyřiceti lety, 31. května 1970 pod horou Huascarán. Tehdy otřáslo horou zemětřesení trvající 40 vteřin s magnitudou 7,7.

Zemětřesení nastalo přímo pod nejvyšší horou této části And Huascaránem. Z vrcholu se utrhla část ledovce, ta začala tát, a jak se řítila dolů, strhávala cestou z úbočí hory suť. Níže se přidala další mocná porce suti a vše se valilo nakonec rychlostí odhadem 400 km za hodinu. Lavina se převalila nejprve přes dvě města a pokračovala dále až do osídleného údolí, kde se zbrzdila, a nakonec smísena s vodou řeky zastavila. V oblasti se právě nacházela horolezecká expedice, jejímž členem byl i Vilém Heckel. Při katastrofě bylo zničeno území o ploše 100 tisíc km2 a 60 tisíc lidí přišlo o život. Lavina, jejíž objem byl asi 100 milionů m3, zahubila kolem 18 tisíc lidí (jinde uvedeno 21 tisíc) a zničila území o rozloze 21,5 km2.

Naše horolezecká expedice si dala název Expedice Peru 1970 a čítala 15 členů. V době pádu laviny z kamení a bláta se nacházela v základním táboře pod horou ve výšce 3850 metrů u jezera Llanganuco. Tam také všichni členové ukončili svůj život. Z celé expedice se našel jenom Vilémem Heckelem odsnímaný materiál z cesty ze senegalského Dakaru do základního tábora. Vilém Heckel nebyl původně horolezec. Byl portrétní fotograf, který měl rád přírodu a speciálně vysoké hory. Aby mohl získávat z vysokohorského prostředí snímky, začal se věnovat turistice a horolezeckému sportu. Tak se mu dařilo přinášet snímky z míst, ze kterých dosud žádné nikdo nepřinesl. S fotoaparátem pokořil tři šestitisícovky. Výsledky své práce představil na mnoha výstavách, ale především v sedmi nádherných publikacích. Jeho posledních 27 snímků bylo uveřejněno v kolekci až po jeho smrti. Expedice Peru měla, kromě sportovního cíle, také představit v Peru kulturu tehdejšího Československa prostřednictvím výstavy v Limě, a domů měla dovézt materiál pro publikaci o této zemi. Vilém Heckel byl výjimečný umělecký fotograf. Jeho snímky okouzlují krásou záběru i náladou. Mají v sobě jak dramatičnost, tak romantiku. Podle svědectví jeho sportovních druhů byl dobrosrdečný a pohodový. K takovým lidem jako byl Vilém Heckel, by osud neměl být tak očividně nespravedlivý.

Na Viléma Heckela jsem si vzpomněla v souvislosti se zemětřesením na Haiti, které je v posledních týdnech aktuální. Informace jsem čerpala z publikace Zdeňka Kukala Přírodní katastrofy, a z průvodního slova ke kolekci 27. fotografií vydaných pod názvem Poselství z jiného světa po smrti jejich autora.

 

Foto: World WebPhoto Gallery

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments