Westinghouse dal před Čechy přednost Bulharům: Evropské centrum pro reaktory AP 1000 otevře nakonec v Sofii

Westinghouse hodlá otevřít své Evropské centrum kompetencí pro vývoj systémů řízení v jaderné energetice ve výrazně rozšířené kanceláři společnosti v bulharské metropoli.Westinghouse své plány změnil poté, co získal bez výběrového řízení kontrakt na dostavbu 7. bloku bulharské jaderné elektrárny Kozloduj.


Centrum má podle viceprezidenta společnosti a jejího výkonného ředitele pro jižní Evropu Javiera Gonzalese zajišťovat technickou podporu při realizaci klíčových evropských projektů modernizace systém řízení (I&C Systems) a výstavbě nových jaderných objektů. Zprávu o nečekaném kroku společnosti Westinghouse přinesla včera bulharská média, která japonsko-americký energetický koncern označují za „kontroverzně vnímaný“. Nedávné rozhodnutí o výběru Westinghouse z prosince loňského roku vyvolalo totiž v Bulharsku vlnu kritiky a podezření z korupce, protože bylo přijato v rozporu se zvyklostmi a současnou praxí v jaderné energetice, bez veřejné a odborné diskuze a bez srovnání projektu Westinghouse s konkurenčními projekty, které mohly být podle kritiků pro zemi výhodnější.


Westinghouse přitom loni v září slíbil, že zmíněné centrum, které bude koordinovat realizaci výstavby reaktorů AP 1000 pro celou Evropu, založí v České republice, navíc s významnou účastí českých firem a vytvořením tisíců nových pracovních míst. Podmínil to ovšem tím, že bude vybrán v tendru na dostavbu JE Temelín. Nyní je už jisté, že evropské centrum Westinghouse v ČR nebude. S lákavým příslibem zřízení evropského centra, kde by se kompletovaly reaktory AP 1000 pro zakázky firmy Westinghouse ve všech zemích Evropy, poprvé vyrukoval loni v září výkonný ředitel české pobočky japonsko-americké společnosti Pavel Janík. Hovořil o nových možnostech pro český průmysl, tisících pracovních míst navíc a zakázkách pro české firmy I&C Energo a ZAT, které se zabývají modernizací kontrolních a řídících systémů. Ty mají mimochodem i bez americké pomoci velmi dobré renomé v mnoha zemích v Evropě i mimo ni. Společnost ZAT například kromě zakázek na Slovensko a na Ukrajině nedávno získala kontrakt na modernizaci osmi jaderných elektráren ve Francii.


Westinghouse je jedním ze dvou účastníků tendru na dostavbu JE Temelín, jeho konkurentem je česko-ruské konsorcium MIR 1200, které nabízí pro 3. a 4. blok Temelína bloky s reaktory VVER, každý z nich o výkonu 1 200 MW.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments