Zaměstnanci OSN zabiti během protestu v severním Afghánistánu

Duben 01, 2011

Paul Wood z BBC: „Ukazuje to, jak tato záležitost doslova rozněcuje vášně.“

Nejméně sedm zahraničních pracovníků OSN bylo zabito poté, co demonstranti zaútočili na areál OSN v afghánském městě Mazar-e Sharif, říkají představitelé. Areál byl zapálen poté, co stovky lidí protestovaly proti pálení Koránu v jedné americké církvi, ke kterému došlo minulý měsíc. Několik demonstrantů bylo zabito strážemi.

Svědci řekli, že protest sice začal poklidně, ale pak se náhle změnil v násilný. Mluvčí místní policie sdělil BBC, že město je nyní pod kontrolou a velký počet lidí byl zatčen.

Dan McNorton, mluvčí mise OSN v Afghánistánu, řekl: „Tři mezinárodní zaměstnanci UNAMA (Asistenční mise OSN v Afghánistánu) a čtyři členové mezinárodní ozbrojené bezpečnostní stráže byli zabiti.“ První zprávy však oznamovaly, že zemřelo osm zahraničních pracovníků OSN. Švédský ministr zahraničí Carl Bildt později potvrdil, že jedním z mrtvých byl Švéd, 27letý pracovník OSN Joakim Dungel. Norské ministerstvo obrany oznámilo, že další z těchto usmrcených podplukovnice Siri Skareová, 53letá pilotka. Další zahraniční oběti jsou údajně rumunský a čtyři nepálští strážci. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun to popsal jako „odporný a zbabělý útok“. Americký prezident Barack Obama také odsoudil útok v „nejdůraznějších možných termínech“, a řekl přitom, že práce OSN „má zásadní význam pro budování silnějšího Afghánistánu“.

Nejvyšší představitel OSN v Afghánistánu Staffan de Mistura odletěl do oblasti, se v této záležitosti angažoval.

Zbraně zabaveny

Svědci řekli, že dav několika set lidí uspořádal po pátečních modlitbách protest u Modré mešity ve městě. Dav se přesunul do blízkosti areálu OSN, kde se od něj odtrhly malé skupiny.

Munir Ahmad Farhad, mluvčí provincie Balch, řekl, že skupina zabavila zbraně strážcům a zahájila ostrou palbu před útokem na budovu. Místní policejní mluvčí Lal Mohammad Ahmadzai řekl BBC, že útočníci použili pušky a nože. Novinářům také řekl, že dva ze zabitých pracovníků OSN byli sťati. Policista Gen Abdul Rafu Tádž však prohlásil, že „podle prvních zpráv … žádný z nich nebyl sťat“. Řekl, že byli střeleni do hlavy. Několik podezřelých útočníků bylo zatčeno. Úředníci vyhlásili ve městě stav ohrožení – hlavní silnice dovnitř i ven byly zablokovány.

"Uloveni"

Kieran Dwyer, tiskový mluvčí mise OSN v Afghánistánu, řekl, že pracovníci OSN byli uvězněni uvnitř areálu a „uloveni“, což bylo na celé situaci „zdrcující“. „Jsou to civilní osoby, neozbrojení lidé, kteří zde dělají humanitární práci, pracují pro mír v Afghánistánu – nebyli na takovou situaci připraveni,“ řekl BBC Dwyer. Pan Dwyer dále řekl, že je příliš brzy na to, aby popsal, jak k útoku došlo, nebo proč bylo cílem OSN, ale že organizace by teď měla dbát na zvýšená bezpečnostní opatření. Ale dodal: „OSN zde zůstane. Jsme tady kvůli práci s lidmi, abychom jim pomohli dosáhnout míru a takovéhle věci jen zdůrazňují, jak důležité to je.“

Pastor Wayne Sapp nařídil 20. března, aby byl v kostele na Floridě zapálen výtisk koránu. Pálení se konalo pod dohledem Terry Jonese, dalšího amerického pastora, který byl v loňském roce veřejností odsouzen za později zrušený plán spálit výtisky Koránu u příležitosti výročí útoků 11. září.

Afghánský TV kanál Núr oznámil, že protesty, které byly demonstranty v Herátu nazvány „dnem hněvu“, se v pátek konaly v několika dalších afghánských městech. Zpravodaj BBC v Kábulu Paul Wood říká, že o Mazar-e Sharif je známo, že je to relativně klidná část země, ale že floridský incident nastolil otázku, zda město bude moci přejít v průběhu tohoto roku ze zahraniční na afghánskou bezpečnostní kontrolu.

Náš korespondent říká, že v hluboce nábožensky konzervativní zemi, jako je Afghánistán, má tento čin sílu roznítit vášně i v jinak klidné oblasti.

Reverend Jones řekl BBC, že není za akce protestujících zodpovědný.

Převzato z BBC

Překlad: Aram

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments