Americká zadluženost stoupla čtrnáctkrát …

Objem vládního dluhu USA a osobních dluhů amerických občanů dosáhl 41 bil. USD

Žijeme v největší úvěrové bublině za celou lidskou historii. Jestliže v roce 1980 úhrnná výše státního dluhu a osobního dluhu amerických domácností by o něco málo víc než 3 biliony dolarů, tak od zvolení Ronalda Reagana prezidentem země se do dneška toto číslo zvýšilo čtrnáctkrát! Těžko se hledají slova k popisu naprostého šílenství, které se s námi děje. Pomalu ale jistě pácháme národní sebevraždu, a většina Američanů o tom nemá ani tušení.

Podle 720 Global [1] leželo v roce 1980 na hřbetě každé americké rodiny 38 522 USD, což představovalo 79 % průměrného ročního příjmu americké domácnosti.

Dnes připadá na jednu domácnost dluh ve výši 321 961,34 USD, což téměř šestinásobně překračuje průměrný roční příjem domácnosti!

Pokud by chtěl někdo uvést přesvědčivé argumenty, které by dokazovaly, že jsme nevlezli do závažných dluhových nepříjemností, rád bych si ho poslechl.

Navíc netřeba zapomínat na to, že shora uvedená čísla nezahrnují korporátní dluhy, ale jen dluhy federální, dluhy států a měst, jakož i všechny formy dluhů osobních.

Jste připraveni zaplatit svůj podíl ve výši 329 961,34 dolarů?

Nikdo z těch, které znám, by nedokázal takový šek vystavit. Pravda je taková, že my, jako národ, jsme absolutními bankrotáři. Jediný způsob, jak pokračovat ve hře, kterou hrajeme, je půjčovat si nadále stále větší sumy peněz, což je ale do budoucna cesta nejistá.

Nakonec narazíme do zdi a naše hra skončí.

Naši politici utrácejí peníze za ty nejstupidnější věci, které si dovedeme představit, ale ať si stěžujeme, jak chceme, zdá se, že tento řád nikdo nezmění.

Ministerstvo obrany například utrácí každoročně 42 milionů USD za viagru.

Ano, čtete správně!

Podle informací Agentury pro zdravotnictví ozbrojených sil činily náklady na Viagru 41,6 mil.USD a celkem za léky na erektivní disfunkci bylo utraceno 84,24 milionů dolarů!

Od roku 2011 bylo na takové léky vynaloženo 294 mil.USD, což je cena čtyř vojenských letounů F-35.

Musí se skutečně v kapitole „národní obrana“ utrácet právě takovým způsobem? Dluhy naší vlády představují skoro 20 bilionů USD, ale my pokračujeme v utrácení, jako by nemělo být žádné zítra.

Nikdy mě nenapadlo, že naše úvěrová bublina může někdy vyrůst do takových rozměrů stejně, jako jsem nevěřil, že akciový trh může vyprodukovat tak gigantickou bublinu, kterou dnes vidíme. Níže je uvedena řada faktů, která publikoval web Zero Hedge…

  • Cyklicky upravený vztah ceny akcií z indexu S&P 500 k ziskům společností, které za těmito akciemi stojí (CAPE), byl vyšší jen jednou, a to koncem roku 1990. Nynější úrovně tohoto ukazatele odpovídají údajům zaznamenaným v předvečer Velké deprese.
  • Pokud výše uvedený ukazatel upravíme k trendu ekonomického růstu, pak se ukáže být daleko víc přeceněným, než koncem 20. a koncem 90.let minulého století.
  • Poměr ceny akcií společností z indexu S&P 500 k příjmu z nich (P/S) se nachází na rekordní výši.
  • Za posledních 5 let rostly úhrnné zisky amerických společností průměrným tempem 0,098% ročně. Předtím, od roku 2000 zisk ročně narůstal o 7,95% (včetně 2 recesí).
  • Posledních 10 společnosti z indexu S&P 500 má neprofinancované korporátní penzijní fondy ve výši 382 miliard USD. Společnost GR například vynaložila na zpětný odkup akcií 45 mld. USD, což je více než výše neprofinancovaného penzijního fondu (31 mld.).

Naše finanční trhy jsou teď výrazně zralejší ke krachu než v roce 2008.

Nynější situaci lze srovnat s koncem dvacátých let minulého století v předvečer krachu, nebo s koncem let devadesátých – bezprostředně předtím, než praskla bublina Dot-comu [2].

Mnozí lidé jsou stále přesvědčeni, že se teď všecko vyřeší nějak jinak. Zdá se jim, že zákony ekonomiky přestaly fungovat a že my nikdy nebudeme platit ohromnou cenu za desetiletí hloupých rozhodnutí.

Dnes představuje velikost globálního dluhu 217 bilionů USD. Před nějakým časem řekl Bill Gross [3], že „náš finanční systém připomíná náklaďák naložený nitroglycerinem, jedoucí po mizerné cestě“, a v tom naprosto souhlasím.

Není šance na to, že se nahromaděné problémy vyřeší bezbolestně. Jistě, centrální banky se svými manipulacemi mohou dosáhnout toho, aby se náš večírek ještě trochu protáhl. Ale nakonec se vše začne hroutit a zvěstovat nástup katastrofy bezpříkladných rozměrů.

Michael Snyder [4]

Zdroje:

Finview.ru
The Economic Collapse

[1] 720 Global – investiční poradenská firma v oblasti globálních investic, oceňování a řízení rizik.
[2] Dot-com bubble (česky „tečka-com horečka“) – internetová bublina. Typický dot-com se nesnažil generovat zisk, nýbrž získávat trh a zákazníky na dobu, až bude Internet rozšířen jako masmédium. Na růst firmy se použily peníze od investorů s cílem prodat firmu na burze dříve, než dojdou investice. Odhaduje se, že v letech 1998 až 2000 se do internetových projektů investovaly 2 miliardy dolarů ročně. Během února a března roku 2001 dramaticky poklesly ceny prakticky všech akcií technologických webových firem. Pouze část společností dokázala přežít až dodnes. Příkladem firmy, která funguje dodnes, je Yahoo, jejíž akcie klesly z hodnoty 200 dolarů (prosinec 1999) na hodnotu 12 dolarů (březen 2001)
[3] Bill Gross (1944) – známý americký investor, zakladatel fondu PIMCO (270 mld.USD) a filantrop, autor knih o investování.
[4] Michael Snyder – mladý americký republikánský kandidát do Kongresu, autor několika knih – poslední se jmenuje „Začátek konce“

Překlad: g.hrošík

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zedd
zedd
3. 8. 2017 8:30

Snyder je dost alarmista, často pasuje aktuální události do hototých schémat.

Bublin je nafouknutých spousta a každá z nich je schopná spustit finanční krizi. V roce 2008 se to finančním mágům podařilo ustát do té míry, že dolarová matka všech bublin nepraskla. Rusku a Číně se zatím nehodilo (nebyli připraveni) užít nukleární variantu. Situace se ale změnila a vůbec bych se nedivil, kdyby se Východ rozhodnul dolar podříznout. Zatím ty krize spouštěli insideři typu JPM (bez pochyby po důkladných konzultací s kolegy z ostatních významných domů) … co když tenhle podzim převezme iniciativu Kreml s Pekingem?

Admirál
Admirál
3. 8. 2017 9:51

zedd – „co když tenhle podzim převezme iniciativu Kreml s Pekingem?“

To by mohl být ten pomyslný signál k odstartování „pokračování politiky jinými prostředky“.

Admirál
Admirál
3. 8. 2017 9:53

Admirál napsal

zedd – „co když tenhle podzim převezme iniciativu Kreml s Pekingem?“

To by mohl být ten pomyslný signál k odstartování „pokračování politiky jinými prostředky“.

Celé to doočí bijícím způsobem připomíná situaci předcházející I. WW.

zedd
zedd
3. 8. 2017 10:37

V rámci EU neradno zapomínat na specifickou – novinářskou – bublinu migrační. Na jednu stranu MSM lakují celý problém na růžovo už po 151, na stranu druhou se z kohokoliv cizího dělá „natural born killer“, kterého je třeba zastavit na hranicích kulometnou palbou. Co se stane? Problémy převáží dobrou vůli, radikální pravice posílí. Proč? Protože nebyl připraven žádný asimilační plán. Muslimové při tom často tendují k vytváření uzavřených komunit, které jsou vůči okolnímu světu v podstatě nepřátelské. Pokud nejste vyznavač jednoho z abrahamovských náboženství, jste nevěřící, míň než hovado. Pokud jste ateista, jste nejhorší možné stvoření na světě. Pegida už… Číst vice »

zedd
zedd
3. 8. 2017 10:57

20% těch, co se dostanou do Evropy přes Lybii, pochází z Nigérie, kde se praktikují hony na čarodějnice. Skutečně lze předpokládat, že lidé formovaní v takovém prostředí bez problému a tak nějak ze sebe přijmou náš po staletí pěstovaný liberální pohled na společnost? Ono se to nakonec nepovedlo ani u třetí generace přistěhovalců do Francie. Z nějakého záhadného důvodu vypálili půlku pařížských předměstí a ani levičáci ani pravičáci se nemohou ve vlastním táboře shodnout proč … Osobně tam čichám sprostého Marxe … někde pod nánosem frankfurtské školy.

zedd
zedd
3. 8. 2017 11:03

Důraz na identitární politiky podle mne zabil levici jako životaschopné hnutí.

Bety
Bety
3. 8. 2017 12:35

Východ nepotřebuje dolar podříznout, na to stačí Amerika hravě sama. Problém je jediný – jak se s dolarem a USA nepropadnout do té krizové propasti a přitom se vyhnout III. světové.