Diskuze k článku


 • Bety • 22. srpna 2018

  No zajímavé, člověk by měl vážně chuť se do toho Íránu podívat.

 • QQ • 23. srpna 2018

  Jednoho Iránce jsem poznal na škole a jednoho v práci. Oba by se ve své dobrosrdečnosti snad rozdali.
  Málo se již ví, Shiraz je nejen odrůda vína, ale i stejnojmenné město známé v Iránu jako město zahrad, básníků, literatury a vína a to i přesto, že Irán je Islámskou republikou. Možná si to vínko mohou dovolit proto, že v Shirázu je početná jak židovská, tak i křesťanská komunita. Kromě myslím největší iránské ropné rafinérie byla v Shirázu nedávno postavena i první iránská sluneční elektrárna.
  Do Iránu se dá z Prahy dostat ještě stále snad přes Vídeň, určitě přes Turecko a dokonce se tam létá z Prahy přes hlavní město amerických pacholků, Kyjev. A tak bude zajímavé sledovat, jestli se v letech z Kyjeva bude pokračovat i létama po naplnění ami-sankcí.
  A téměř neznámou je skutečnost, že v Iránu se dá báječně lyžovat i jezdit na sněžném prkně a dokonce New York Post již v roce 2015 vyzýval v jednom svém článku a to doslova „zapomeňte na Alpy, vyražte do Iránu“. Mohu jen dodat, že na výlet s přítelkyní to moc není, neboť jen manželské páry mohou být ubytovány společně, jinak je ubytování v oddělených budovách.
  Viza na 30 dní se vydávají pro většinu zemí a myslím včetně ČR při příletu a to na letišti nejen v Teheránu a Shirazu, ale i Maнshadu a Tabrizu. Letenka se dá sehnat nejlevnější asi od 5,5 tisíce Kč.

  Pár ukázek z Iránských hor včetně střediska Darbansdar v Teheránu:

  https://www.youtube.com/watch?v=nWhHBu0-lyE
  https://www.youtube.com/watch?v=xmQHH1W_mZk
  https://www.youtube.com/watch?v=mhcjf_Z9yNQ

 • orinoko • 23. srpna 2018

  Neviděl bych všechno prizmatem růžových brýlí, ale nicméně Írán je země pro návštěvu vhodná. Mám to od člověka, který tam byl, z osobního rozhovoru.
  Letěl z Vídně. Z Rakouska lze mnohé oproti kriplovu ruzynskemu letišti. Iranky jsou prý hezké. Je to k vidění, protože vnějškově hodně připomínají turecké civilizační okruží. Ve městech určité.
  QQ, mám dotaz. Jak do Sýrie? Je to hodně předběžné. Zatím jsem se po tom nepidil, ale doufám ve Vídeň.

 • zajoch • 23. srpna 2018

  Samozřejmě nemohu posuzovat nakolik je článek objektivní, chce se mi věřit, že ano a moc bych Íráncům přála úspěchy. Před třemi nebo čtyřmi léty jsem četla knihu od Afshina Molaviho Toulky Persií. Také jsem nedokázala posoudit nakolik je objektivní. Autor je íránský novinář, který žije v USA a do Íránu se vypravil na roční pobyt, aby poznal tehdy současnou zemi, svou původní vlast. Jeho poznatky jsou pozitivní i negativní, široce se obírá perskou kulturou i historií a současnost hodnotí jako stále se zhoršující úroveň života, nezaměstnanost a pošilhávání mladých Íránců po USA a snahu o získání víza do této pro ně vysněné země. Knihu jsem si se zájmem přečetla, aniž bych dokázala posoudit pravdivost obsahu, vždyť jsem nemohla mít vlastní zkušenost. Příjemné mi na knize bylo, že autor své poznatky podal bez viditelné nenávisti k íránskému režimu, bez trapných invektiv a negativních emocí. Jednoduše jsem si ji ohodnotila jako obšírnou reportáž, možná pravdivou, možná ovlivněnou americkým občanstvím autora.

 • orinoko • 23. srpna 2018

  Tak tak, netrpěliva mládež. Ta je i bohatou studnici fanatických kriplu. Junge hovada islámského původu dorazí do civilizacnich souřadnic zas.raného kapiku … a když jim dojde , která bije, tak se z nich stanou fanaticti kleprbajni.
  Také jsem byl mladý. Ale neodešel jsem. To je zásluha Veny Veskrny. Prý to musíme táhnout doma.
  Poněkud to nechapu. V Íránu je prace, kam se jeden koukne, ale realita taková? Co chybí? Místní spotřeba?
  Mám pocit, ze Íránu chybí jakýsi vitamin , aby byl přitažlivější.
  Bohužel je vnímán jako šíitská Saudská Arábie.

 • QQ • 23. srpna 2018

  Koukám, orinoko, že Sýrii mám úplně stejně jako Vy. Tudíž bohužel neporadím, ač bych samozřejmě velmi rád. Jak se tam nejlépe podívat by asi ideálně poradila Tereza Spencerová, nebo konzulát-ambasáda v Praze. Mají docela slušnou vilu v Bubenči. Něco jsem zaslechl, že už se tam dá jet i do nějakého letoviska k moři, ale jak dalece je to internacionální, nebo jestli tam jezdí jen Iránci a Rusové, to nevím.

  Napsat o Andrei Vlčkovi, že je americký novinář je sice pravda, ale neukazuje to na jeho ruské ani na jeho české kořeny. Kromě toho tento skutečný světa znalý a obdivuhodně skromný světoběžník bydlí v Japonsku. Pčed pár lety přednášel docela slušně česky v Plzni na universitě na téma amerického imperialismu. Videozáznam koloval na netu.

 • QQ • 23. srpna 2018

  Andre Vltchek na západočeské universitě : http://outsidermedia.cz/andre-vltchek-na-zapadoceske-universite/

 • idiotronic • 23. srpna 2018

  Kliknutím na zdroj si můžete prohlédnout obrázky a na konci originálu najít odkaz na osobní stránky autora. Pokud si uděláte čas, pochopitelně.

 • zajoch • 24. srpna 2018

  Musím sem vložit svoji omluvu. V „zápalu diskuse“ jsem chybně napsala, že Afshin Molavi je íránský novinář, a to není. Je to americký novinář íránského původu.

 • Martin (už bez taky m) • 24. srpna 2018

  Írán je svébytnou civilizací s dlouhou historií.
  To je velký rozdíl oproti US dlouhé hysterie…

 • Dana • 24. srpna 2018

  QQ:
  To ma komrade Vltchek pekneho partaka. Multi-kulti exot v cepicce, i kdyz ma u mne body, pac nesetri spermatem. 🙂 Milan Kohout, jako Vltchek, oba nenavidi svou bilou rasu, souzeno, ze bily muz, zdegenerovany imperialista je vinen vsech zlocinu na svete.. Plundruje mimo jine i Afriku. Na odpykani viny, dle teto ideologie, byste museli vzit do Cech cely africky kontinent. ..(Ackoliv v tezbe africkych zdroju zacina vest Cina.).

  Ale jen at se chlapci snazi, oni jsou vlastne darkem pro kapitalisty, protoze s takovym materialem soudruzi nikdy tridni boj nevyhraji.
  Zrovna ted Africane ukazuji svou humanitarni stranku lidskych prav, kdyz v Jizni Africe zabiraji pole bilym farmarum. Kradez je rasove podlozena – coz Vltchek i Kohout schvaluji..
  Uvidime, jaky rozkvet zabirani poli Jizni Africe prinese. 🙂

 • racek • 25. srpna 2018

  No, přesně se to shoduje s vyprávěním mého známého, jinak novináře, který tam na stará kolena s manželkou pár týdnů pobyl. Stejně podobně jsem slyšel i o Saddámově Iráku, než ho obsadili. … Proč se o něm lže? No proto, neb se to někomu tam na tom středním východě hodí.