Andrej Babiš stále ještě nezastavil miliardový tunel CRAB

Praha, 11. srpen 2015 – Nezisková organizace Kverulant.org odhalila plýtvání při nákupu IT pro veřejné instituce. Jeden z těchto nákupů se však vymyká běžným tunelům. Jde o nákupu CRABu, centrálního registru administrativních budov za 1,6 miliardy korun. Ministr financí Andrej Babiš, který má CRABa v gesci, nařídil v prosinci 2014 audit tohoto programu. Ten však stále není hotov a podle Kverulanta vše tedy nasvědčuje tomu, že ministr Babiš buď nechce, nebo neumí celou věc řádně prošetřit. 
Historie projektu CRAB začíná v roce 2008, kdy byl schválen projektový záměr na zavedení centralizované evidence administrativních budov státu. Vytvoření a provoz CRABu má českou státní pokladnu přijít do konce roku 2019 na více než 1,6 miliardy korun. S DPH to činí skoro 2 miliardy. Utraceny již byly stovky milionů. Experti organizace Kverulant.org však odhadují skutečnou cenu na maximálně desítky milionů korun, a to včetně provozu. Kverulant.org ministerstvu poskytl v loňském roce všechny podklady k problematické zakázce a formuloval i zadání mimořádného auditu, který ministr Babiš údajně již v prosinci 2014 zadal svým podřízeným. Ten však stále není hotov.

Ředitel organizace Kverulant.org Ing. Vojtěch Razima k tomu dodává: Chtěli jsme věřit, že největší tunel v dějinách českého IT bude včas zastaven. Zatím tomu však nic nenasvědčuje. Audit CRABa ve skutečnosti nezačal v prosinci roku 2014, ale až koncem dubna 2015. Ještě horší je však skutečnost, že stále není hotov a plýtvání tak nejspíš dále pokračuje. Vše tedy nasvědčuje tomu, že ministr Babiš buď nechce, nebo neumí celou věc řádně prošetřit. A to je tristní zjištění, když uvážíme, že Babišovo hnutí ANO se dostalo k moci i sliby o zastavení plýtvání. Ani skutečnost, že hlavním dodavatel CRABu je firma IBM, která je zároveň dvorním dodavatelem IT pro Agrofert nehovoří ve prospěch ministra Babiše. Agrofert se dostal dokonce do globálních referencí IBM. Nabízí se hypotéza, že Andrej Babiš nechce zavřít IBM zlatý důl CRAB výměnou za významnou slevu pro Argofert. 

 

Přejít do diskuze k článku 6 komentářů