Andrej Babiš stále ještě nezastavil miliardový tunel CRAB

Praha, 11. srpen 2015 – Nezisková organizace Kverulant.org odhalila plýtvání při nákupu IT pro veřejné instituce. Jeden z těchto nákupů se však vymyká běžným tunelům. Jde o nákupu CRABu, centrálního registru administrativních budov za 1,6 miliardy korun. Ministr financí Andrej Babiš, který má CRABa v gesci, nařídil v prosinci 2014 audit tohoto programu. Ten však stále není hotov a podle Kverulanta vše tedy nasvědčuje tomu, že ministr Babiš buď nechce, nebo neumí celou věc řádně prošetřit. 
Historie projektu CRAB začíná v roce 2008, kdy byl schválen projektový záměr na zavedení centralizované evidence administrativních budov státu. Vytvoření a provoz CRABu má českou státní pokladnu přijít do konce roku 2019 na více než 1,6 miliardy korun. S DPH to činí skoro 2 miliardy. Utraceny již byly stovky milionů. Experti organizace Kverulant.org však odhadují skutečnou cenu na maximálně desítky milionů korun, a to včetně provozu. Kverulant.org ministerstvu poskytl v loňském roce všechny podklady k problematické zakázce a formuloval i zadání mimořádného auditu, který ministr Babiš údajně již v prosinci 2014 zadal svým podřízeným. Ten však stále není hotov.

Ředitel organizace Kverulant.org Ing. Vojtěch Razima k tomu dodává: Chtěli jsme věřit, že největší tunel v dějinách českého IT bude včas zastaven. Zatím tomu však nic nenasvědčuje. Audit CRABa ve skutečnosti nezačal v prosinci roku 2014, ale až koncem dubna 2015. Ještě horší je však skutečnost, že stále není hotov a plýtvání tak nejspíš dále pokračuje. Vše tedy nasvědčuje tomu, že ministr Babiš buď nechce, nebo neumí celou věc řádně prošetřit. A to je tristní zjištění, když uvážíme, že Babišovo hnutí ANO se dostalo k moci i sliby o zastavení plýtvání. Ani skutečnost, že hlavním dodavatel CRABu je firma IBM, která je zároveň dvorním dodavatelem IT pro Agrofert nehovoří ve prospěch ministra Babiše. Agrofert se dostal dokonce do globálních referencí IBM. Nabízí se hypotéza, že Andrej Babiš nechce zavřít IBM zlatý důl CRAB výměnou za významnou slevu pro Argofert. 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
abx
abx
12. 8. 2015 17:48

co chcu na administrativnych budovach take dolezite registrovat, pocet zachodov na uradnika, alebo ci fajciari neohrozuju nefajciarov, alebo odolnost pri zemetraseni, ci strelbe z AK47?

abx
abx
13. 8. 2015 5:06

oligarcha pri koryte je to iste, ako prasa pri koryte, nedaju sa od neho ocakavat ziadne zazraky. treba systemovy reset a Stranu, ktora bude mat svoje idealy, kontrolne mechanizmy, ktora vychova nove riadiace kadre. ako by mohol vyzerat buduci socializmus:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=MX8KUiqEf80

zamp1
zamp1
13. 8. 2015 6:08

abx napsal

oligarcha pri koryte je to iste, ako prasa pri koryte, nedaju sa od neho ocakavat ziadne zazraky. treba systemovy reset a Stranu, ktora bude mat svoje idealy, kontrolne mechanizmy, ktora vychova nove riadiace kadre. ako by moholvyzerat buduci socializmus:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=MX8KUiqEf80

Hezká myšlenka! Myslím, že v roce 3018 bude tato strana dostatečně vyzrálá a kádry vyškolené. :-)
Vycházím z předpokladu, že v roce 3000 přistanou u Prahy mimozemšťané a to v hojném počtu.

Tomik
Tomik
13. 8. 2015 6:32

Brzy asi nikoho nebude zajímat kolik má kdo peněz a kde je vzal, protože se připravuje na (asi ) příští měsíc nepochopitelná událost. Dojde i na BABIŠE tuneláře.
http://prvopodstata.blog.cz/1508/ze-by-dlouhodobe-predpovezena-skutecnost-obrani-obcanu-pomoci-bank-a-zabaveni-hotovosti-zacala-uz-pristi-mesic

peter.
13. 8. 2015 9:14

abx napsal
oligarcha pri koryte

Náš úžernícky scientológ je toho dôkazom.Toto leto sa vybral už na tretiu dovolenku.Kúpil si úrad aby ho mohol zneužívať
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/364405-protokolista-prezident-nema-narok-na-sukromny-program/

Drav
Drav
14. 8. 2015 21:36

Babiš nezastavil nejen tuto prkotinu, ale ani tenhle obrtunel:
http://vasevec.parlamentnilisty.cz/clanky/podpora-miliardare-bakaly-ze-statnich-prostredku