Japonsko obnovilo využívání jádra

Tuto zprávu se od Hnutí Duha hned tak nedozvíte.

Za touto musíte na zpravodajské (kde se krčí kdesi v ústraní) nebo na odborné servery, kde se dozvíte i o dalším vývoji ve Fukušimě.

Odstraňování následků je skutečně obtížné a zdlouhavé, to se nakonec vědělo už na začátku, ale v žádném případě se nenaplňuje zeleno-hysterická předpověď o katastrofě planetárního významu. Dnešní alarmistické články už jsou tak hloupoučké, že jejich vyvrácení je možno zadávat středoškolákům jako domácí úkol, což jsem naznačil v diskusi pod ním.

Nyní se japonští politici rozhodli obnovit provoz JE, ačkoli objektivně měli ideální možnost přejít na OZE.  Veřejnost byla z jaderné katastrofy vystrašená a jistě by akceptovala mnohé oběti, ať již ve finanční oblasti či na pohodlí. Ale oni se rozhodli přesto dál provozovat jaderné zdroje v tektonicky neklidné oblasti.

Důvod je celkem průhledný. Japonsko je ostrov, nemá prostor navíc, který by bylo možno ničit „biomasovými“ a solárními projekty. Možná by šel vítr, jenže Japonsko nemá na rozdíl od Německa energetické kolonie, kde by si mohlo kupovat stabilitu a exportovat nestabilitu. Německý ekoenergetický program by tady zkolaboval ve velmi krátkém čase, v DE je díky exploataci okolních státu ještě chvíli udržitelný. Fosilní paliva a jádro se nám líbit nemusí, ale bohužel doposud je nic neumí nahradit. Místo investic do nefunkčních technologií, placených z kapes daňových poplatníků, bychom měli investovat do vědy a vývoje, které jediné mohou přinést ekonomicky i ekologicky přijatelné řešení.

Každopádně, v Japonsku se vrátili k jádru. A co my? Kolik solárních tunelů, zerodované půdy, snehybných laminátových monster a platů globálních „ekologických“ aktivistů musíme ještě zaplatit, než začneme používat mozek i v energetice?

Převzato z Nautila

Stanův komentář:  Drobné upřesnění: Japonští politici se proti vůli veřejnosti poučené fukušimskou katastrofou o „blahodárnosti jaderné energetiky“ a navzdory masovým protestům v Sendai i Tokiu  rozhodli obnovit provoz na jednom z padesáti funkčních japonských reaktorů – viz zde a zde. Pokusy o spuštění několika dalších existují, ale odpor veřejnosti je velmi silný a spuštění dalších bude vyžadovat enormní úsilí jaderné lobby a jím zkorumpovaných politiků.

Trochu jsem zklamán tím, že boj s „hloupoučkými články jaderných alarmistů“ není ze strany mých vážených oponentů veden na trochu vyšší úrovni. A pokud dosud nejste přesvědčeni o tom, že jádro postupně odchází na smetiště dějin, přečtěte si pozorně tento článek projaderného lobbisty Wagnera.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
33 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
MartinT
MartinT
13. 8. 2015 6:31

Ano odchází asi tak stejně jako celé lidstvo (tedy na to smetiště, myslím)..co bude lidstvo v moderních dějinách existovat bude tady jádro…nemluvě o nové technologii co rusové mají v podobě uzavřených rychlých reaktorů…naopak čekám boom, že si jednou města koupí takový malý reaktor na pul století provozu. a když už jsem u těch pohádek, kterým tak rád věřím, tak teprve tisícileté království Krista jakožto nejvrchnějšího energetika býtí bude osvobozeno od jaderné energie, pač bychom měli žít ve světle a teple Toho, který není z tohoto světa (doufám):-) S tím rozhodnutím co udělala paní Merkel o odstavení jádra je to přesně… Číst vice »

brtník v brlohu
brtník v brlohu
13. 8. 2015 7:06

V tom Wagnerově článku nějaký odklon od jádra nevidím, ostatně podrobnosti o Fukušimě bych hledal spíš tady:
http://www.osel.cz/8374-japonsko-opet-vyuziva-jaderne-elektrarny.html
včetně té poplašné zprávy o radioaktivitě u břehů USA.

lomikel
lomikel
13. 8. 2015 7:45

tohle uz se tu dost diskutovalo, na jedne strane zeleni aktiviste s vytravenou pulkou pacifiku, na druhe strane Cnemo a spol. s radostnou ZARI v jejich ocich. Jedni problem fukusima nafujuji druhy vypousteji, najdete si vyjadreni tepco a jejich sefa pro „reseni“ fukusimi. Uz jsme to tu daval.

jadarne energetika jen prispiva k dalsimu prevysu populace, vzhledem k lidskemu faktoru a zamernemu opomenuti v resenich ( k vuli usporam) se jedna o loterii. Zcela mimo diskusi jsou doby po ktere bude treba zajistovat po odstaveni prostory elektrarny a skladu vyhoreleho paliva, tak dloho jeste zadna kulture na zemi netrvala.

abx
abx
13. 8. 2015 8:09

elektrina z jadra je zatial najcistejsou elektrinou. co citam, ekologicki aktivisti nemaju potuchy co a kolko je to taky megawatt, myslia si ze to vyrobi nejaka vrtula alebo desat takych vrtul. ked fuka vietor, najskor ano, ale co ked fukat vietor prestane?

lomikel
lomikel
13. 8. 2015 8:30

abx – ale vsak ze :), energie z jadra umoznuje prevys populace nad miru unosnou pro prostredi. Takovy velky velikonocni ostrov, vetsina lidi spoleha na to ze nez mejdan skocni budou uz po smrti ;).

reseni to nema, jen nevidim duvod se radit jako idiot do projaderneho pruvodu s mavatkama, jako to dela pan Cnemo, ktery veri v to ze technologie vse vyresi, asi.

cnemo
13. 8. 2015 9:43

>Trochu jsem zklamán tím, že boj s „hloupoučkými články jaderných alarmistů“ není ze strany mých vážených oponentů veden na trochu vyšší úrovni. Stane, myslím si, že jsem dostatečně vysvětlil, proč výše jmenovaný článek považuji za „hloupoučký“. Na základě údajů z článku jsem doložil rozsah také „katastrofy“, který je objektivně nulový. Článek neměl jiný význam než zastrašit těmi biliony lidi, kteří si neuvědomují, že počet částic v molu je ještě o nějakých 10 řádů vyšší. Hnutí Duha dělá proti OZE hodně, aniž si to uvědomuje. Kdyby někdo chtěl vést kampaň proti OZE, nemohl by přijít s ničím lepším. Na takto nekompetentní… Číst vice »

jogín
jogín
13. 8. 2015 10:33

Ta aktivistická varování před zamořením ssvěta z Fukushimy jsou opravdu pitomá. Čísla: „Vědci z „Woods Hole Oceanographic Institution“ zjistili aktivitu 1,4 Bq/m3. Připomeňme, že jen aktivita přírodního radioaktivního draslíku 40 je v mořské vodě 11 000 Bq/m3.“ Naměřené údaje byly pro cezium 134, protože už tento izotop z jaderných bomb neexistuje. Izotopu 137 je přímo u havarovaního reaktoru dvojnásobek než izotopu 134. Takže radiocezia je u amerických břehů dvaapůl tisíc krát méně, než radioaktivity draslíku, další přirozená radioaktivita je navrch. Je to několika miliard krát méně, než je hygienická norma pro pitnou vodu. Přesto Lomikel věří na vytrávení půlky Pacifiku. Základem těch… Číst vice »

lomikel
lomikel
13. 8. 2015 11:16

jogin – lomikel neveri ve vytraveni pulky pacifiku, ja to musim vedet :). lomikel neciti duvod se radovat nad tim ze se lidsto v dusledku populacniho a energetickeho oevrshootu dostalo do pasti ktera je resena skrze loterii s jaderkami (jako ty na pobrezii japonska) a odlozenim reseni na dalsi generace ( likvidace jaderek, zabezpeceni radiaktinich materialu v doba presahujicich existenci jedne kontinualni civilizace) a kterou jaderni akticiste jogin a cnemo obratne vyuzivaji. Ja vas chapu, vam je u prdele ze japici lejou radiaktiovni vodu do more, pac vas se to primo netyka a nejspise tykat nebude, jen vas sere ze… Číst vice »

lomikel
lomikel
13. 8. 2015 11:20

jogin – nedavejte mi do ust, co jsme nenapsal. Ja chapu ze je vam u zadku ze japici lejou radiaktivni vodu do more, mate pravdu v tom ze vas se to nejspise tykat nebude, vas na tom jen stve ze to nedela dobre PR jaderne energetice.

lomikel
lomikel
13. 8. 2015 11:22

aha, nejak to zablblo, a ten prvni prispevek se tvaril jako neposlany, neva , opakovani je matka moudrosti :)

cnemo
13. 8. 2015 11:50

Stan napsal

Takže několikmiliardkrát méně než přirozená radioaktivita na druhém konci Pacifiku. Kolikamiliardkrát se v těch 622 milionech km krychlových Pacifiku asi rozředí ta radioaktivita? A jaká bude na vstupu, tedy u japonského pobřeží, když je měřitelná i u 8,5 tisíce km vzdáleného západního pobřeží USA a Kanady?

Stane proboha, čeho jste učitelem? Neptejte se počítejte si to! Myslet, ne spekulovat!

Mě teď narychlo vychází (narychlo bez kontroly), že kdy z tohoto titulu byl v každém m3 vody světových oceánů namíchán 1 Bq, byl by zdroj řádu 1e-5 mol, což je množství řádu mg!

humbru
humbru
13. 8. 2015 12:29

Zajímal by mne praktický dopad na lidský genofond co se týče ozáření. Když občas ještě promluví nějaký Japonec co 500 m od epicentra přežil a dál se množil, tak mi to z pohledu odolnosti lidstva nepřipadá zas až tak likvidační. Hysterie koná své a pravděpodobnost výskytu rakoviny u dlouhověkých Japonců s věkem stoupá.

Sasin
Sasin
13. 8. 2015 12:40

Asi už větci vypočítali problém proč čmelák nemůže létat, tak jim zbylo více času na moly. Dou na to větecky. Chytnou mola a provedou nejprve zevrubná měření. Kdo si? „Já su mol.“ Aha. A kam neseš ten kožich? „Já si ho sním až doma.“ Muheeeeeee

PPK
PPK
13. 8. 2015 13:14

Tak se mi zdá, že podněty aktivistů různých eko-hnutí typu Duhy se točí prakticky výhradně okolo jaderných elektráren, kde při správném návrhu bezpečnostních opatření je pravděpodobnost předcházení haváriím relativně únosná. Pokud však vím, tak tito aktivisté snad vůbec podobné debaty nevedou např. o velkých atomových vojenských plavidlech hladinových a podmořských, kde havárií či rovnou bojovým zásahem od protivníka dojde určitě a ve značném rozsahu k následnému velkému jadernému zamoření bioprostředí – a to nejen nejen jeho okolí nejbližšího. A o tomto tématu je v eko-diskusním prostoru naprosté ticho. Proč? Navíc se jen slabounce proslýchá, že intenzívně probíhá i vojenský vývoj… Číst vice »

jogín
jogín
13. 8. 2015 13:18

TEPCO said Monday that radiation levels in its groundwater observation hole on the east side of the turbine buildings had reached 310 becquerels per liter for cesium-134 and 650 becquerels per liter for cesium-137.
Představy mají trochu daleko od skutečnosti. Není to pro mě novinka, přesvědčil jsem stipendistku, aby se ze vzdálenosti 5m dívala na značení radioaktivním jodem. Dostala záchvat žaludečních vředů. Po několika letech jsem ji potkal a zeptal se, kde dělá. Odpověď: na Vinohradech, na nukleární medicině.

jogín
jogín
13. 8. 2015 13:31

Údaj je z r. 2013, před většinou asanací.

lomikel
lomikel
13. 8. 2015 13:36

PPK – myslet si muzete co chcete :), faktum je ze i diky dostupnosti energie z jadernych elektraren je mozne udrzet zivotni uroven na soucasne vysi, pro soucasnou populaci.
lidi na planete je hodne, jejich pocet se dale zvysuje diky technologiim (od lekarskych pres vyrobu potravin az po energetiku).

Diskuse o jederne energetice je disluse o hustote osidleni, energeticke narocnosti vyrobnich celku, energeticke narocnosti domacnosti, tedy krome jineho.

lomikel
lomikel
13. 8. 2015 13:40

Cnemo a jogin navrhuji akceptovat obcasne/a nebo lokalni zamoreni jako dan za vyse uvedene.

jogín
jogín
13. 8. 2015 14:18

Bohužel, obecné představy o riziku jsou mimo mísu. Počet mrtvých na megawathodinu je asi 100x vyšší u uhlí než u jádra. Jen letos u nás zahynuli 3 horníci, v Novákách čtyři. Ve Fukušimě nikdo. Jako daň platíme v mrtvých stále, jen na silnicích je to jedno okresní město ročně. Proč nezakážeme auta? Nulové riziko neexistuje. Pokud se pamatuji, (článek ze Scientific American) je na prvním místě v riziku autonehoda, následuje kouření a radon. Radon ne kvůli ozáření, ale kvůli zamoření plic.

zajoch
13. 8. 2015 15:17

Ne že bych nějak měla v úmyslu popírat důsledky fukušimské katastrofy, podle mne byla hodně zlá a vyvolaná podobně jako černobylská lidskou nezodpovědností, ale musí být všechny expoziční příkony, které se na severní polokouli naměří, důsledkem kontaminace z fukušimské katastrofy? A pokud se zjišťují radioaktivní prvky, jsou to vždycky umělé prvky? A pokud jsou zjištěny umělé radionuklidy, pocházejí jednoznačně z fukušimských bloků? U kalifornských břehů bych si myslela, že může být přítomno ledacos. To co kde napíše novinář, to je potřeba brát s pochybnostmi. Sama mám zkušenosti jak dovedou novináři zkreslit co si přečtou nebo co se jim sdělí. Oni… Číst vice »

zajoch
13. 8. 2015 15:28

Pozastavuji se nad tvrzením jogína ohledně radonu v plicích. Radon je z hlediska ozáření uvnitř organismu velmi nebezpečný prvek. Je to zářič alfa a ten svoji energii předává svému bezprostřednímu okolí, tedy tkáni. Záření se v ní absorbuje se známými důsledky. Pokud jste jogíne měl na mysli, že radon při vnějším ozařování je považován za méně nebezpečný, souhlasím s vámi. Uvnitř organismu ale nebezpečný je.

Tereza
Tereza
13. 8. 2015 19:01

Podle japonské vlády se zřejmě nic neděje, proto zvedla hraniční hodnotu ozáření pro personál z dosavadních 100 na 250 mSv/a /-roční dávka ozáření. Takže to vypadá, že japonský personál je 2,5x odolnější než německý. Tímto opatřením se naráz nebezpečí z komplexu Fukushima snížilo o 150%. No, konečně si může atomový promysl v japonsku oddechnout. Tak snadné to je!
Víc si o tom přečtěte na QPress.

Sasin
Sasin
13. 8. 2015 23:03

lomikel • 13. Srpen 2015

PPK – myslet si muzete co chcete :), faktum je ze i diky dostupnosti energie z jadernych elektraren je mozne udrzet zivotni uroven na soucasne vysi, pro soucasnou populaci.
===================================

Teda takhe se zhulit? Muheeeeee

idiotronic
14. 8. 2015 0:45

zajoch napsal
A pokud se zjišťují radioaktivní prvky, jsou to vždycky umělé prvky? A pokud jsou zjištěny umělé radionuklidy, pocházejí jednoznačně z fukušimských bloků? U kalifornských břehů bych si myslela, že může být přítomno ledacos.

Moje chyba,že jsem zapomněl pramen. Ale vliv jaderných vojenských experimentů 60.let a Sr90 je nebezpečnější , než černobylské Cs. Jenže příliš mnoho mocných rádo slyší nadávky na Černobyl , jehož zplodiny se záměrně schovávají (sarkofág), zatímco bombové pokusy vehnaly zplodiny rovnou do atmosféry a podobně se chovají katastrofy jaderných ponorek, o kterých jsme jistě pravidelně a pravdivě informování, resp. nikdy žádná nebyla.

jogín
jogín
14. 8. 2015 10:01

Zajoch: Samozřejmě je vnitřní ozáření radonem velice nebezpečné. Prvky, na které se radon rozpadl se usazují v plicích a nejen že vydávají alfa záření, ale dalším rozpadem vznikají nové radioaktivní izotopy. A expozice je bodová- doběh alfa záření je pár tisícin milimetru, ve kterých působí všechna jeho energie. Výsledkem je vysoký výskyt karcinomu plic. Radon je na mnoha místech Česka ve vodě ve značném množsví, takže není problém mít při sprchování tisíce Bq na kubík vzduchu. V ohrožených místech se montují do vodáren odlučovače radonu, otázka je, jestli je pokrytí dostatečné. V okolí Doks bych sháněl informace o radonu a… Číst vice »

jogín
jogín
14. 8. 2015 10:12
Starý doktor
14. 8. 2015 11:08

Rusky atomovy proud se ma dostat pres novou Nordpipeline ( el.vedeni bude polozeno soubezne s novou plynovou vetvi) do Nemecka, Nemci tak castecne neprimo invetstuji do rusky AE
http://info.kopp-verlag.de/hintergruende/enthuellungen/udo-ulfkotte/so-betruegt-die-bundesregierung-die-buerger-ein-geheimdienstbericht.html;jsessionid=36E083E1CC92974C4794E04D0694B3CC

zajoch
14. 8. 2015 11:52

idiotronic napsal Moje chyba,že jsem zapomněl pramen. Ale vliv jaderných vojenskýchexperimentů 60.let a Sr90 je nebezpečnější , nežčernobylské Cs. Jenžepříliš mnoho mocných rádo slyší nadávky na Černobyl , jehož zplodiny se záměrněschovávají (sarkofág), zatímco bombové pokusy vehnaly zplodiny rovnoudo atmosféry a podobně se chovají katastrofy jaderných ponorek, o kterých jsme jistě pravidelně a pravdivě informování, resp. nikdy žádná nebyla. Ano, pokusy s jadernými zbraněmi v ovzduší v padesátých letech minulého století zavedly do našeho ŽP nejen méně nebezpečné Cs 137, ale i poměrně vysoce radiačně toxický nuklid Sr 90. Už jsem to tu kdesi psala, ale zopakuji, že Sr 90… Číst vice »