Česká národní banka (ČNB) bude pokračovat v devizových intervencích s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Zároveň nechala úrokové sazby na minimech. O rozhodnutí bankovní rady ve čtvrtek informoval mluvčí ČNB Marek Zeman.
Režim devizových intervencí trvá přes tři roky, ČNB jej zahájila v listopadu 2013. Podle dosavadních prohlášení plánuje přestat uměle oslabovat korunu kolem poloviny letošního roku. Cenový růst přitom již v prosinci dosáhl inflačního cíle ČNB ve výši dvou procent. Někteří ekonomové proto očekávají ukončení intervencí už během jara.
„ČNB drží kurzový závazek navzdory masivním intervencím, které musela v lednu provést, aby hladinu 27 korun za euro ubránila. Podle našeho odhadu v průběhu ledna centrální banka musela nakoupit 13 miliard eur (352 miliard korun),“ řekl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.
Investoři podle něj již čekají na konec kurzového závazku a sázejí na posílení koruny poté, kdy ČNB přestane tuto hladinu bránit. „Očekáváme, že ČNB odstraní kurzový závazek již na svém pravidelném měnově politickém zasedání 4. května. Poté předpokládáme, že koruna posílí směrem ke kurzu 26 korun za euro. Následně by však měla své zisky rychle korigovat,” dodal Zeisel.
Zdroj: Esondy
Přiznám se, že já těmto inflačním hrátkám privátních spekulantů dočasně zaměstnaných ve „státních službách“ – podřízených centru privátních spekulantů v Basilei a ve FED moc nerozumím. Nerozumím jim již proto, že hlavním zdrojem inflace dnes klidně může být pravomoc privátních bank „vyrábět“ virtuální peníze doslova z ničeho. Pravomoc centrálních bank pak vidím hlavně v tom, aby dodaly do oběhu materializované peníze v určitém poměru k virtuálně vytvořené sumě peněz, aby se celý finanční systém nezhroutil. Krom toho si tisk peněz vynucují úroky, které navyšují potřebu dalších materializovaných peněz v ekonomice. Další věc je, že SETRVALÁ inflace (snížení kupní síly peněz)… Číst vice »
Béda napsal Osobně, kdybych měl tu moc, bych celou tvorbu peněz přenesl na státní banku a celý bankovní systém země bych zestátnil Ale ,ale ,ale Bédo ! Vy jeden revolucionáři ! Snad byste nechtěl znárodnit majetek samotného nejvyššího prediktora Rotschilda ? To si nedovolí ani Putin a to je přecejen větší šajba,než ste Vy. Měl bych jiný návrh. Změnit ČNB na úřad evidující výrobu energie a v přímé úměře k ní emitovat peníze.Kromě tohoto úřadu by k jiným emisím neměl nikdo přístup a ten by bylo třeba hlídat víc, než teplotu v jaderném reaktoru. Banky by mohly půjčovat jen v… Číst vice »
Tzv.centrální „národní“ banky států nejsou servisní organizace států ale mezinárodního bankovního kartelu.
Taky mi nějak uniká, co z toho ČR kromě toho, že hrdě plní jakýsi závazek má.
Kromě zemí jako Kuba, Severní Korea, Irán, Lybie…vlastně Lybie už ne.
Další možnost je vlastnit významná ložiska přírodních surovin, pokud jsou opravdu majetkem státu. To vám může pomoct uniknout ze spárů tyranie centrálních bank. Nejde o to že by k něčemu potřebovali ty suroviny, ale o to, že je můžete vrhnout na trh a získávat peníze i nezávisle na centrální bance, takže vás nemají pod kontrolou, což nesnáší.
Bety napsal Bety • 5. února 2017 Taky mi nějak uniká, co z toho ČR kromě toho, že hrdě plní jakýsi závazek má. ČR,respektive její občané z toho mají vyšší ceny dovozových produktů (proto musíme být současně neschopni v zemědělské soběstačnosti),pohonných hmot ,nebo vysokými cenami zahraničních pobytů vzhledem k obvyklým příjmům. ČNB plní do puntíku pokyny svého loutkovodiče. Když je spokojen,přesune se po vypršení funkční doby do Basileje na pohodlné a přitom královsky placené místo v centrální bance centrálních bank jako třeba Tošovský. Takový „bankéř“ si pomůže ,ovšem musí soustavně a v ohromném měřítku okrádat občany ve své sféře působnosti.Tošovský… Číst vice »
Petr Ježek: Úroky a půjčky v socioekonomickém a společenském kontextu
https://www.youtube.com/watch?v=IMpciUlxNIQ