Dvakrát realisticky k 21. srpnu 1968

Odkaz pro budoucí kacíře aneb Ohlédnutí za pražským jarem

Lenka Procházková

Koncem března 1968 jsem oslavila sedmnácté narozeniny. To už byl obrodný proces v rozběhu a já jsem litovala, že nejsem alespoň o dva roky starší a nemohu tu převratnou dobu plnou nadějí prožívat jako vysokoškolačka. Nicméně jsem měla štěstí v tom, že můj táta – spisovatel a filmový scénárista Jan Procházka – patřil k protagonistům pražského jara, a tak jsem měla o průběhu i zádrhelích „obroďáku“ rychlejší zprávy než moji spolužáci na gymnáziu.

Samozřejmě jsem se s těmi informacemi ve škole netajila… Skončilo to tím, že táta byl vedením gymnázia požádán, aby pro studenty udělal přednášku o politickém vývoji v zemi. To, že výzvu přijal, mě zaskočilo a měla jsem trému, jak obstojí. Po jeho prvních větách jsem se uklidnila. Spolužáci v narvané učebně byli nadšení, pedagogové se pozvolna vytráceli. V dalších dnech mě však někteří profesoři zastavovali na chodbě a ztišeným hlasem mě žádali, abych „otci poděkovala za nevšední zážitek.“ Ruštinářka se dokonce vyjádřila, že táta je rozený táborový řečník. A vyslovila (pro mě nepochopitelné) obavy o jeho osud.

Vím, že on sám takové obavy neměl, stejně jako je neměli jeho kolegové spisovatelé a filmaři. Z debat, které probíhaly v našem dejvickém bytě i z mnoha setkání jinde, na která mě jako nejstarší dceru bral, jsem ale vycítila, že jde o závod s časem. Ten závod však jinak chápali umělci, publicisté a vysokoškoláci, kteří „rozněcovali“ veřejnost ke spěchu a jinak jej nazírali reformní politici v čele s Alexandrem Dubčekem. Tyto rozdíly ve vnímání a hodnocení situace byly osudové, ale teprve zpětně lze z chronologie příběhu pochopit, ke kterým průsečíkům došlo předčasně a ke kterým zpožděně…

Celý článek najdete na Nové republice


Padesát let

Vladimír Stwora

Od 21. srpna 1968 uplynulo 50 let. Strašně se za tu dobu změnil svět, vyrostly dvě nové generace, kterým srpen už nic neříká. Byly popsány stohy papírů o tom, co se vlastně tehdy stalo, vše podstatné už bylo řečeno a zdá se, že nic nového už k tomu dodat nelze. Sám jsem původně o tom tématu psát nechtěl, ale nakonec proč ne? Další kulaté výročí bude až za dalších 50 let a to už asi nic nenapíši.

Dnes se hledají na Pražském jaru chyby, zpochybňují se cíle a činy jednotlivců, bagatelizuje se celý program tehdejšího vedení. Ale tak to nebylo. Pamatuji si na tu dobu velmi dobře. Celá sedmdesátá léta byla ve znamení uvolňování, jasnění, byla to doba vzniku nejlepších filmů, doba skvělých herců, komiků, bavičů, doba výborných písniček. Ani ten prezident Novotný asi nebyl úplně špatný. Byl to zřejmě poctivý chlap. Patrně se nikdy nedovíme, nakolik došlo k uvolnění a odklonění od pevné linie strany z jeho slabosti nebo proto, že postupně ztrácel podporu sovětských soudruhů. Chruščevovo odhalení stalinských zločinů a památný 20. sjezd KSSS v roce 1956 značně oslabily pozice stalinských kovaných soudruhů ve vedení států všech zemí Varšavské smlouvy, ale byla to naše země, která v uvolňování došla nejdál. Samozřejmě předtím to bylo Maďarsko v roce 1957, ale Maďaři chtěli svrhnout socialistický řád a nastolit kapitalismus. Tito v Jugoslávii byl také pro určitou liberální formu social-kapitalismu, ale Tito byl příliš zaměstnán udržením jednoty ve státě složeném z mnoha etnických menšin. My jsme se pokusili o nemožné. Pokusili jsme se dotknout se hvězd, jak by řekl básník. Pokusili jsme se vybudovat řád, který by přebral to nejlepší ze socialismu s tím nejlepším z kapitalismu. Říkali jsme tomu socialismus s lidskou tváří. Předběhli jsme čas o nějakých 100-200 let. Protože pevně věřím, že k tomu, co jsme tehdy chtěli v Československu vybudovat, jednou společnosti dospějí také. Nemohli jsme s tím uspět jen proto, že jsme byli příliš vpředu, příliš advanced, jak by řekl Angličan. Ale můžeme být hrdi na to, o co jsme se jako první pokusili. I když to nevyšlo. Tak, jako Jan Hus a později celé husitské hnutí předběhlo dění v Evropě o nějakých 200-300 let (dnes se přijímá pod obojí běžně, tehdy to byl progresivní krok), tak i Pražské jaro bylo příliš vpředu a svět na takovou společnost nebyl připraven…

Celý článek najdete na Zvědavci

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
41 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
21. 8. 2018 7:21

Jo realisticky: Chtěli jsme jen to nejlepší a dopadlo to jako vždycky! Asi jako když se ve Francii obrodně zbavovali de Gaulla. Ať žije naivita a dobré úmysly.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
21. 8. 2018 8:50

Irena napsal

Jo realisticky: Chtěli jsme jen to nejlepší a dopadlo to jako vždycky! Asi jako když se ve Francii obrodně zbavovali de Gaulla. Ať žije naivita a dobré úmysly.

Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly…. O nějaké naivitě u organizátorů tlaku a petic o „neutralitě“ (neexistuje ani dnes) a vystoupení z Varšavské smlouvy nemůže být řeč, ČS-majdán byl velmi pečlivě připravován.
Věcně-realistický pohled na události z druhé strany: https://vz.ru/politics/2018/8/21/937958.html

Lex
Lex
21. 8. 2018 9:02

Můj komentář na Nové republice /bude zde na pokračování/ Paní Procházková, Váš text poměrně věrně ve výrazné zkratce (jinak to samozřejmě nešlo) popisuje sled některých událostí Pražského jara. Potud OK. Žel, jako prakticky všechny podobné texty jen popisuje to, co se událo, a nezabývá se otázkou kardinální. Vy jste použila tyto věty – cituji “ Národ (dnes se používá korektní výraz veřejnost) však neměl dostatek informací, měl ale instinkt, a proto se hnal k cílové rovince zkratkou. Novináři, spisovatelé a další respektované osobnosti včetně vysokoškolských lídrů mu k tomu bubnovali do rytmu.“ To, co tomu Vašemu článku, jako vlastně všem… Číst vice »

Lex
Lex
21. 8. 2018 9:04

Pokračování To opravdu jsme si mysleli, že nic z toho nehrozí, že jen si v situaci studené války, jejíž hranice byly pevně stanoveny, v situaci, kdy světový mír byl udržován díky balanci termonukleárních bojových sil v bipolárně rozděleném světě, že si v těch podmínkách uděláme svou „zahrádku“ se socialismem s lidskou tváří a že tuto situaci budou respektovat jak Západ, tak Východ, tak „domácí“ kteří se seskupovali k odvetě za vývoj po roce 1948? To jsme měli být tak naivní a nebojím se toho slova, tak BLBÍ? V tomto smyslu použiju další Váš citát – „Průzkumy veřejného mínění z konce… Číst vice »

Lex
Lex
21. 8. 2018 9:07

pokračování a dokončený projekt L 610/ až po proudová vojenská cvičná a malá bitevní letadla /L 29 Delfín, L 39 Albatros/, přes výrobu lokomotiv, železničních vagónů, autobusů, trolejbusů, nákladních automobilů a traktorů, osobních automobilů a motocyklů, přes spotřební elektroniku, optické přístroje, přes výrobu obuvi, oděvů a jinou textilní výrobu, přes sklářskou a další výroby – a mohl bych pokračovat donekonečna (znáte na světě druhý stejně velký stát, který tohle uskutečňoval?), a poté z naší země udělal „na zelené louce“ montovnu svých výrobků z ciziny, skladovací a distribuční prostor a filiálku svých automobilek. Ještě něco? Jo, středně velký trh jako odbytiště… Číst vice »

Viky
Viky
21. 8. 2018 10:58

Lexi, uvádíte množství příkladů progresivity, soběstačnosti. No, ano. je to tak. Horší je, že spoustu těchto věcí špatně snáší konkurenci. To je, dobře funguje v uzavřeném systému. I to by se dalo přežít. Jen ten uzavřený systém způsobuje zpomalování rozvoje a postupně klesá i životní úroveň. Pokud zůstane systém zcela uzavřený, nemusí tohle širší veřejnost nijak zvlášť vnímat. Ale export začne postupně lovit zákazníky na cenu a slušnou kvalitu, už ne na technickou špičkovost. potom už hlavně na cenu. Jsou Tatry špatné, zaostalé? ne ani ne. Jen se nikdo neobtěžoval vytvořit odpovídající exportní zázemí. Proč taky. Nastanou-li změny u cílového… Číst vice »

Lex
Lex
21. 8. 2018 12:19

Viky, já vůbec neobhajuju dogmatickou formu „socialismu“ panujícího v Československu. Naopak. I ta zabedněná partaj na to přišla – viz Jakeš v Červeném Hrádku v červenci 1989 (já vím, že ten projev je vysmívaný – jen musím poznamenat, že prostšími jedinci z něho znají jen „bojlery“ a „Hanku Zagorovou milou holku“, případně „milion, dva miliony berou, takoví Jandové a jiní“). Jenže ten projev se zabýval na prvním místě podstatou československé formy socialismu („tady jsme to s tou socializací přepískli“) a ekonomikou resp. vpuštění soukromého kapitálu do ekonomiky, především do služeb. Jenže já jsem ten osmdesátýdevátý použil jen jako srovnání s… Číst vice »

orinoko
orinoko
21. 8. 2018 13:42

No prosím. Diskuse poměrně krátká zato vsak k jádru. Myslím, ze jinde se něco takového nedoctu.

orinoko
orinoko
21. 8. 2018 13:48

Dopustim se kacířské paralely.
Katalánsko versus Španělsko. Tanky z Madridu sice nedorazily , zatykače ovšem ano.
A kde v tom všem zůstala obrodna autonomie? O nezavislosti ani nepisu.

orinoko
orinoko
21. 8. 2018 14:22

Vzpomněl jsem si, ze Z. Mlynář tu disonanci mezi krajními mezemi vnímal. Razil přístup regulované demosky. …. Urvane ze řetězu nelze prakticky ovlivnit. I Masaryk si přál 50 let klidu pro vznikly stát. My Češi známé bohužel jen jedno: Ode zdi ke zdi!! Buďto všechno státní anebo všechno soukromé. Neustále hledáme vzory , pokud možno ty nepitomejsi. Sovětský svaz, Emerika. Namísto Rakouska, SvyCARSKA, Dánská. Vzpominam na svého guru – Venka Silhana. On byl zvolen na Vysocanskem sjezdu do cela KSC. Mezi War Pigs v glazpapiru 89 nezamiril. Věděl proč. A v roce 1977 těžce horoval pro multipolarni svet. Mluvil o… Číst vice »

orinoko
orinoko
21. 8. 2018 14:36

Léto budiz pochvaleno. Vnímám ho stejně jako 2015.
Právě si uzivam letních kanikul. A chvalim chlapy v hospodě za to , ze řeší , jestli lze ještě dneska katatsa na kankach.
Na Hejvla tu s.e.r.e Bilej tesák.

orinoko
orinoko
21. 8. 2018 15:20

Dle některých je soudruh Trump nosičem USA obrodného jara. No … Pokud psychopat symbolizuje naději, tak tomu jsme v Česku jaksi vzdálení. Vzato vážně, tak současný emericky kongres zvici Brežněva normalizuje situaci v USA. Rsko pry musi spolupracovat. Jaksi kolonialne. Jak také jinak, ze!?
Kázeň musí byt.
Gdopak nám to vyhraje? Psychopat nebo Deep State?

Gatta
Gatta
21. 8. 2018 15:43

Moc zajímavý americký dokument – byl i na NR – bohužel ukazoval Donalda jako pracivitého člověka se zdravými a politicky konzistentními názory – takže CENZORED.
https://pravyprostor.cz/cesta-donalda-trumpa-do-politiky-video/
http://www.novarepublika.cz/2016/12/cesta-donalda-trumpa-do-politiky-video.html

Proč ? – pro tohle …
https://www.youtube.com/watch?v=Ft_b1M3ZPLU

Lex
Lex
21. 8. 2018 15:44

Na Nové republice přičinil svůj komentář Jiří Jírovec Jiří Jírovec21. srpna 2018 17:04 Lenka Procházková popisuje jen část velmi komplexní situace. Tu druhou shrnuje do dvou vět Brodský (varhaník Očenáš), když se na konci filmu Všichni dobří rodáci dívá zpátky na svoje městečko: „Co jsme si upekli, to si také snězme. Jenže, co jsme vlastně mohli?“ Spisovatel Jan Procházka, autorčin otec, byl komunista a jeden čas Novotného Čapek. Lenka Procházková byla dlouho partnerkou Ludvíka Vaculíka a tak by bylo záslužné, kdyby nám dala nahlédnout do zákulisí, abychom se dozvěděli, co si tito lidé představovali, že bylo politicky a hlavně ekonomicky… Číst vice »

Lex
Lex
21. 8. 2018 15:47

… a já jsem na něj reagoval – Anonymní21. srpna 2018 17:34 Pane Jírovče, ten dlouhý koment pro paní Procházkovou je můj. My dva jsme se často diskusně neshodli, často shodli. Myslím, že článek paní Procházkové je tou druhou eventualitou. Je až komické, kdyby to nebylo tragické, jak náš mainstream s ČTV žumpou na prvním místě už týdny lká nad invazí, která ukončila Pražské jaro, nikdo však ani v nejmenším není ochoten odpovědět na onu otázku, kterou virtuálně paní Procházkové pokládám, kde byla ta „cílová rovinka“, do které se národ hnal a novináři, spisovatelé a další respektované osobnosti včetně vysokoškolských… Číst vice »

orinoko
orinoko
21. 8. 2018 15:48

Ty vole, to je zase den.
Denně lze v ČT kraksne vidět Hitlera , ale dnešek je výjimkou. Dneska tam řadí Goebbels.
ČT kraksnu je třeba privatizovat. Co ty NATO, prohuleny laloku?

orinoko
orinoko
21. 8. 2018 16:00

Už asi pomilionte připomínám, ze hlavnimi prasaky zásahu byli vychodoněmecky W. Ulbricht a polsky Gomulka. Důvod je nasnadě. V SS Suslov, Šelest, Gromyko, Andropov. … Tentýž Andropov , který
po mnoha letech hledal českou cestu pro Sovětský svaz. S Breznevem bydleli v Moskvě ve stejném baráku. Tzv baumansky okrsek.

Admirál
Admirál
21. 8. 2018 16:05

orinoko napsal

Dle některých je soudruh Trump nosičem USA obrodného jara. No … Pokud psychopat symbolizuje naději, tak tomu jsme v Česku jaksi vzdálení. Vzato vážně, tak současný emericky kongres zvici Brežněva normalizuje situaci v USA. Rsko pry musi spolupracovat. Jaksi kolonialne. Jak také jinak, ze!?
Kázeň musí byt.
Gdopak nám to vyhraje? Psychopat nebo Deep State?

Ať je Trump psychopat či ne (spíš ano), ať je nosičem „obrodného jara či jen mocichtivý oligarcha, ať ho odvolají nebo bude zastřelen, otráven, spadnut s letadlem nebo dobude druhé období, Amerika a svět už nikdy nebude jako před ním.

Admirál
Admirál
21. 8. 2018 16:16

Spekulace, jak by vypadal socializmus lidskou tváří, jsou řeči o hovně.
Pokud by komunisti tenkrát pustili jen malou část ekonomiky do soukromých rukou, skončilo by to stejně jako dnes. Moc má totiž povahu ekonomickou a ti co by od komunistů část ekonomiky získali, by je za čas zničili.
Lidstvo je dračí setba, má to neodbouratelně v genech, odváže li se ze řetězu, chová se podle toho.

orinoko
orinoko
21. 8. 2018 16:16

No … a jsme doma. V Rusku probíhá největší vojenské cvičení od roku 1981. Zaplatpambu. Už jsem si myslel, ze Rusa dráždit jsou schopni jen Cizci. Nepreju s válku, ale tzv. Západ v cele s pruhvanymi cikariji potřebuje pořádně pres drzku. Mít donekonečna v repertoáru Sedícího býka není trvale udržitelné.
Emeriku je zapotřebí nakopat pořádně do kouli.
Těm debilum došlo, ze začínají zaostávat.

orinoko
orinoko
21. 8. 2018 16:18

Admirálem, paráda. Jednička s hvězdičkou.

Gatta
Gatta
21. 8. 2018 16:23

Gatta napsal

Moc zajímavý americký dokument– byl i na NR – bohužel ukazoval Donalda jako pracivitého člověka se zdravými a politicky konzistentními názory– takže CENZORED.
https://pravyprostor.cz/cesta-donalda-trumpa-do-politiky-video/
http://www.novarepublika.cz/2016/12/cesta-donalda-trumpa-do-politiky-video.html

Proč ? – pro tohle …
https://www.youtube.com/watch?v=Ft_b1M3ZPLU

PS – zde nalezeno v originále – rozšířeno o předvolební období a inauguraci.
https://www.youtube.com/watch?v=305-erOr3jk

orinoko
orinoko
21. 8. 2018 16:43

Tak, a dneska už koncim.
Filipíny prozivaji své vlastní jaro. Emericky havlodemokrakurnik mu vysílá signály. Zasraný emericky Brežněv ma bobky. Co by kdyby?
Mel jsem sen o letadlových lodích.
A to nejsem Martin Luther.

hudryper
hudryper
21. 8. 2018 17:06

Lex napsal Měli jsme Ottu Šika, ale i kdyby jeho teorie byly na Nobelovu cenu, Západ dělal vše, aby socialismus (tedy společné vlastnictví výrobních prostředků) neuspěl. Kde jsou jeho myšlenky teď? Ryzí kapitalismus se přece snažil zlikvidovat i skandinávský model. Milý Lexi, ani o 50.výročí nemám chuť obrodný proces šedesátých let obhajovat, ani hanět.Odstup 2 a půl generace od 21.8. umožňuje dnešním manipulátorům veřejným míněním úspěšně šířit tvrzení,že kdyby „nepřišli“ ,měli bychom tady dnešní politický a ekonomický marasmus o 20 let dřív. Znal jsem se s Otou Šikem léta,spolupracoval s kolektivem Ekonomického ústavu,jenž vedl a tedy poměrně dost jsem z… Číst vice »

orinoko
orinoko
21. 8. 2018 17:27

Tak přece ještě …
Třetí cesta je kompromis. Odsouhlaseny … a dodržovány. To je tzv. kapitalizmu úplně cizí. Tržní system si kripl Kalousek může narazit do sobě podobného Frankensteina.
Existuje jenom jedno: prasactvi , zabij, lži kudy lezes, poser, co muszes.
Aby mi bylo rozuměno.
Nic nedopadá dobře.
Ani socik, ani vykořisťování.
Když maji lidi bordel v tom, co vlastně chtějí, tak to ani jinak nemůže vypadat.

Lex
Lex
21. 8. 2018 19:10

„hudryper • 21. srpna 2018

Lex napsal
Měli jsme Ottu Šika, ale i kdyby jeho teorie byly na Nobelovu cenu, Západ dělal vše, aby socialismus (tedy společné vlastnictví výrobních prostředků) neuspěl. Kde jsou jeho myšlenky teď? Ryzí kapitalismus se přece snažil zlikvidovat i skandinávský model.“

Ne, hudrypere, to nenapsal „Lex“, to napsal Jiří Jírovec (jistě ho znáte) a Lex ten jeho koment z NR pouze „přepastoval“.

„Lex napsal až ten následujíc koment –
„Lex • 21. srpna 2018
… a já jsem na něj reagoval – …… “
A za tím si stojí.
L.

hudryper
hudryper
21. 8. 2018 20:43

Vážený Lexi, dovedete si představit,že by se nechalo 95% Čechů a Slováků obalamutit a byli by podporovali KSČ po 20 létech kasárenského socialismu ? Nikdo nebyl schopen exaktně formulovat tu Vači“cílovou pásku“,ale obrovská většina národa cítila,že to s ním tihle reformní komunisté myslí dobře a proto si zaslouží jejich plnou podporu.Morální úroveň ostatně tito komunisté prokázali svými postoji po vpádu vojsk. Jednak se postarali o to,aby ta vojenská kampaň byla nepodařená a poté, že z principiálních důvodů se neohnuli,jak se to po nich normalizátorsky chtělo ! Oni v době,kdy prosazovali myšlenky pražského jara byli v pozicích,ve kterých už neměli až… Číst vice »

Viky
Viky
22. 8. 2018 7:23

Lexi, hlavně si má následující slova neberte nijak osobně, nedej Bože urážlivě. Určitě tak myšlená nejsou. — Po boji každý generál….— Takto přece funguje celá poblitologie. Geniálně vysvětlují události… ex post, ovšem. Pokud mají cokoliv předpovědět, no, v lepším případě blábolí v mlhavých termínech. Já s Vámi souhlasím, v komplexu geopolitických vztahů, opravdu byla šance na úspěch mizivá, spíše nulová. Ale… to je přece právě ten pohled ex post. Vysvětlující, ale určitě ne se schopností prognózy. Proč by vedení partaje a většinová společnost (permanentní skeptici, defétisté, či extrémisté různého zabarvení jsou ve společnosti přítomní vždy, jen vliv na ostatní společnost… Číst vice »

Gatta
Gatta
22. 8. 2018 7:26

Tak tedy 2x k šedesátým létům … možná mnohem pravdivějí …
… a „Nedělej že si jiná …“

https://www.youtube.com/watch?v=uL8ANls5cVg

Krásné video Psí Sametové z YT zmizelo – tak naštěstí zůstalo ještě zde:
https://ulozto.cz/live/!dtrEyVUcy/zluty-pes-sametova-mp4

Lex
Lex
22. 8. 2018 7:32

hudryper napsal: „Jste zřejmě Lexi perfekcionixta a program obrozeného socialismu nemohl být perfekt.“ Ano, hudrdypere, jsem rád „perfekcionalistou“, chci-li znát cíl, k němuž hnutí směřuje. Také proto, abych věděl, je-li ten cíl v daných společenských podmínkách, které nemohu změnit, reálný, reálně uskutečnitelný, anebo jestli vedu „lid“ na jatka. Z Vašeho textu jako šídlo z pytle vylézá teze „To, co se obecně zove konečným cílem socialismu, není mně ničím, hnutí vším.“ Jistě tu větu znáte a víte, kdo ji vyslovil, přesněji napsal a zveřejnil. Pro ty ostatní to raději uvedu – byl to Eduard Bernstein, protagonista revizionismu konce devatenáctého a začátku… Číst vice »

Gatta
Gatta
22. 8. 2018 7:46

Lex napsal – “ … vůdci Pražského jara, kteří s obrovskou podporou lidu ho vedli někam, a nevěděli kam. Zatímco ti, co se „rojili za rohem a číhali na svou příležitost“, to věděli naprosto přesně. Stejně jako v osmdesátém devátém, kde už ale ty reálné podmínky měly dlážděnou cestu, kdy už žádná „invaze“ nehrozila, a když už, tak jistě ne z „Východu“.“

SOUHLAS

Viky
Viky
22. 8. 2018 8:52

-pokr. Jen prosté odstranění cenzury dávalo na jevo veřejnosti, že se partaj nebojí jiných názorů, a že se cítí pevná v kramflecích vůči otevřeným nepřátelům. Totiž, že má nevynucenou podporu ve společnosti. Ó hrůzo! najednou jsou ideologové nuceni poslouchat, co si lidé doopravdy myslí a ztrácejí možnost DIKTOVAT, co si myslet oficiálně mají. Ona proklamovaná „diktatura proletariátu“ je totiž ve skutečnosti diktaturou partokracie, ani ne samotné strany. Místo permanentního podezřívání důvěra ve zdravý rozum společnosti. Jak potom mohla vypadat komunikace „se sovětskými soudruhy“ (ale i jinými)? naveďte si pořádek, obnovte do důsledků vedoucí úlohu strany! —ale my jsme pozice vedoucí… Číst vice »

Viky
Viky
22. 8. 2018 9:45

Lexi, … Také proto, abych věděl, je-li ten cíl v daných společenských podmínkách, které nemohu změnit, reálný, reálně uskutečnitelný, anebo jestli vedu „lid“ na jatka. … —- Pokud není možné do modelu společenského systému vnést korektury a změny, potom není tento model tím, za co sám sebe vydává. A ještě jinými slovy – (znovu!) Proč by vůdcové „Pražského jara“ neměli věřit v základní, tisíckrát opakovaný, postulát – ten o spravedlnosti a PROGRESIVITĚ socialistického systému. Vždyť přece progresivita předpokládá dynamiku vývoje, reflexi situace, a změnu. ZMĚNU. A odpověď jsme slyšeli dost nahlas. Nemáte co věřit těm svým bludům, máte poslechnout náš… Číst vice »

Gatta
Gatta
22. 8. 2018 10:03

Ono protože to Pažské jaro nedostalo šanci tak proto dodnes zůstává ve vzpomínkách a představách možného tak kouzelné …
Otázkou je co by se s tou „lidskou tváří“ stalo, až by někdo „hodil mezi lid pár zlaťáků“ a mebo i jen naznačil že „ring je volný“… A že by se to stalo docela jistě.

Lex
Lex
22. 8. 2018 10:55

Viki, nejsem dogmatik a už vůbec ne ten, který by – byť tehdy mladý a hloupý – nesouhlasil s polednovým vývojem přesněji s AKČNÍM PROGRAMEM KSČ z 5.4.1968 http://www.68.usd.cas.cz/files/dokumenty/edice/405_1.pdf – vi první link (dednes ho mám schovaný ve slovenštině v originálním výtisku z bratislavské Pravdy. Ten program přesně popsal „choroby“ dotehdejšího vývoje, byl tak přitažlivý, že se sotva našel někdo, kdo s jeho postuláty nesouhlasil. Až bych řekl, že se pasoval do pozice takového „růžového obláčku“, na kterém jsme se vznášeli, a přitom mělo jít o program „jen“ do XIV. sjezdu. A co z něj bylo uskutečněno? Snad už Procházková… Číst vice »

Bety
Bety
22. 8. 2018 14:03

Inu – tenkrát se mladý, silně naducaný Havel vykecával v BBC, do Prahy přijel
obrodníkům radit Brzezinski, po celém pohraničí se potulovaly tisíce sudeťáků
s tím, že brzo ten Den přijde, Západ prý na nás hleděl s obdivem a očekáváním
(tomu očekávání bych věřila) a všichni jsme se prý brzo měli mít jak prasata
v žitě. No co, holt jsme to prošvihli a museli jsme si na ten hospodářský zázrak
ještě dvacet let počkat.
A abych nezapomněla – Za všechno špatné na světě mohou Rusáci.

orinoko
orinoko
22. 8. 2018 16:08

Tomu musím oponovat. V životě jsem nepoznal větší debily , než jsou Emici. Osobně, ale to bylo jen par kusu, a pak jejich tvorba pro voko.
Naprosto sešrotováne mozky. Obří prd.ele, tučně krky, samej buzerant, TV místo školy, žádné pochybnosti, totálně nudné porno, vlajka i na suchem hajzlu, afrolatino jako novy základ civilizace, do kterého zapojují i Korekce.
Neuvěřitelná snuska civilizacniho spodku.

Vlad
Vlad
22. 8. 2018 16:11

Bety napsal

Inu – tenkrát se mladý, silně naducaný Havel vykecával v BBC, do Prahy přijel
obrodníkům radit Brzezinski, po celém pohraničí se potulovaly tisíce sudeťáků
s tím, že brzo ten Den přijde, Západ prý na nás hleděl s obdivem a očekáváním
(tomu očekávání bych věřila) a všichni jsme se prý brzo měli mít jak prasata
v žitě. No co, holt jsme to prošvihli a museli jsme si na ten hospodářský zázrak
ještě dvacet let počkat.
A abych nezapomněla – Za všechno špatné na světě mohou Rusáci.

Bingooo !!!

Vlad
Vlad
22. 8. 2018 16:17

Otázka do diskuze: Kolik dní (či týdnů) před a po 50. výročí „Mnichovské zrady“ bude mainstream tuto událost komentovat v oblbovacích mediích?
Můj odhad cca 12 hodin.

Vlad
Vlad
22. 8. 2018 17:13

Oprava – 80. výročí „Mnichovské zrady“