Ecce homo

„…těmito hanebnými ulicemi musí kráčet muž, který sám není hanebný, který nemá ani špinavé ruce, ani strach…“ (Josef Škvorecký o díle Raymonda Chandlera)

Ptala se snaživá televizní redaktorka Václava Klause, zdali by on jakožto prezident jel 9.května do Moskvy. Lámala z něho usilovně jednoznačné „ano“ či „ne“. Václav Klaus se jednoznačné odpovědi vyhnul a řekl, že není prezidentem a tudíž tato otázka není na místě. Dodal (přibližně, přesnou citaci nemám): „V takové situaci člověk řeší dilema, zdali si nechat dva měsíce nadávat médii, nebo se po zbytek života stydět sám před sebou.“


Nevím, jestli se naši pováleční představitelé styděli sami před sebou a nemůžu ani říct, že jsem se za ně styděla já sama. Stydět se je příliš silné slovo, spíš jsem si zvykla a brala jsem naši věčnou podřízenost jako něco, co musí být. Celý svůj život jsem prožila s pocitem, že jsme nesvéprávným vazalem nějaké mocnosti. Nejprve to bylo SSSR, potom po převratu a krátké euforii ukončené humanitárním bombardováním následovalo další vazalské období, tentokrát pro změnu patříme pod diktát USA. Ode zdi ke zdi, jak se říká, naši představitelé jsou stále loutky s „omezenou suverenitou“.

Dnes mám díky Miloši Zemanovi pocit, že bychom mohli být svobodným suverénním státem. Alespoň na chvíli si to můžu myslet. Vím, že po Zemanovi přijde pravděpodobně další úslužný vazal. Je možné, že to ani nebude trvat celé tři roky, které Zemanovi zbývají do konce období, na které byl zvolen. Možná ho uštvou, možná zabijí, možná nevydrží se zdravím. Ale už navždy zůstane tím prezidentem malé země v srdci Evropy, který zvedl hlavu. Tím hanebným světem kráčel muž, který sám nebyl hanebný a který neměl strach.

Převzato z ostrova Janiky

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
7. 4. 2015 17:37

Napsal jsem komentar, ale tablethovado funguje jaksi mimo tyto ucely. To je opravdu vynalez pro simple Dzudy . Hlavne ze si clovek muze poridit selficko.

Vlastimil
Vlastimil
7. 4. 2015 17:59

Janika mi připomněla jeden prastarý totalitní vtip, který koloval po obsazení ČSSR v roce 1968. Po této vydařené akci se jednou v zimě sešli vládci Varšavské smlouvy a hle, všichni v kratičkých kožiších sotva na zadek. Jen Čaušesku ne. Měl úplně stejný kožich, ale elegantní, po kolena. A ptali se přátelé. Odkud máš ten kožich? No to je dárek od Brežněva! No, ty naše kožichy jsou také dárek od něj, ale proč ty máš pěkný, elegantní a my tak krátké? No to je tím, že já jsem stál, když mi brali míru a vy jste klečeli. Mám pocit, že Zemanovi… Číst vice »

Alena
Alena
7. 4. 2015 18:00

čecháčkovské blues zaznělo, co by mělo být přivítáno minimálně potleskem

Alena
Alena
7. 4. 2015 18:02

tím ,myslím jednoznačně první příspěvek, aby nedošlo k omylu

paskal
paskal
7. 4. 2015 19:06

Milí a drazí, půjdou mu po krku, protože mj. nic sám nikde s nikým nenakrad a tím je pro většinu nebezpečný (kdo nekrade s námi krade proti nám). Půjdou mu po krku, protože má svoji hrdost a hlavu vzhůru. Tím vyčnívá mezi ohnutými hřbety typu Slávka nebo Zvorálka (když ho vidím, tak si vzpomenu jak jsem nadával na Bilaka). To napřímení mu neodpustí ani Šapito náš nový protektor. Slovan se má podle jeho instrukcí úslužně hrbit a mluvit jen to, co se sluší a sakra i patří. Hloupí tlachalové a komentááááři mu neodpustí jeho chytrost a rozhled. Někdy mi je… Číst vice »

Sio
Sio
7. 4. 2015 19:15

Těm, kteří něco znamenají a kteří něco dokázali jdou vždy po krku. Přihřeji si polívčičku u křesťanů a připomenu, že dostatečná ilustrace této zákonitosti je zachycená už v Novém Zákoně.
Dá se to říct asi tak. Pokud někoho média vychvalují do nebes a mocní mu tleskají tak to je skoro určitě padouch. A naopak. Pokud za někým stojí národ, pak většinou mocní a média ne. A to je člověk, nad kterým stojí za to se zamyslet a podpořit ho, ať už o něm v novinách píší cokoli.

Starý doktor
7. 4. 2015 19:28

The Lie We Live (Lež, ve které žijeme)
https://www.youtube.com/watch?v=ipe6CMvW0Dg

fajt
fajt
8. 4. 2015 7:01

kikina se ptala kikiny jestli někdo, kdo je stejně kikina může na chvíli nebýt kikina no a v baheňáku okolo jebavého řípu to hezky čezky zabublalo, kikiny nahoře to rozladilo a chtějí to trochu spravit emerickým nehašeným vápnem, bílý emericky synek s otřesným name schapiro, který má baheňák na svém ptákohvězdopruhu velmi vehementně ukazuje čezkým kikinám u lizu kam maj s lopatou plnou demogratického jedu těpnout – kurwa, proč kikinu už dávno nesežrali dinosauři, byl by tady takový fajný nedemokratický klid. ..)

http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/366379-policista-v-usa-zezadu-vystrilel-nekolik-ran-do-cernocha-byl-obvinen-z-vrazdy.html – a stále tam střílejooo černochy. ..)

peter.
8. 4. 2015 7:17

O čom sa sníva tejto starej poľskej ropuche
http://cz.sputniknews.com/svet/20150407/225691.html

fajt
fajt
8. 4. 2015 7:46

peter. napsal

O čom sa sníva tejto starej poľskej ropuche
http://cz.sputniknews.com/svet/20150407/225691.html

v rzeczipospolitej ho nikdo nebere vážně, to je traged své vlastní vařunky – v čem tedy má pravdu a pšonci by mu to upřímně dopřáli, je jeho touha být v panpoňském letadle do Smolenska, které se tak fajně rozmázlo ( asi proto, že se tam tak fajně chlastalo, od ocasu až po kokpit). ..)

orinoko
orinoko
8. 4. 2015 11:59

Bedo,diky za odkazy, predevsim pak mam na mysli Parlamentni listy. Nemuzu se zbavit pocitu, ze krome Fischerove a Pafka snad jsou tam vsichni dost mimo. Tak trochu navazu na svuj vcerejsi puvodni prispevek. Zeman si dovolil Cizkum prokrvit kridla a s rovnou pateri naznacil , ze svejkovani se prave ted uhnizdilo u soudruzky Merkel v Nemecku. A pravicove letory , jsa zaskoceny podobnosti sovetske a emericke omezene suverenity , ejhle doporucuji svejkovat po vzoru nemecke chytre horakyne. Ja doufam, ze se Zeman zucastni vojenske prehlidky, a ja byt jim, tak bych se utajene sesel i s Kimem – prestavam sledovat… Číst vice »

Béda
8. 4. 2015 12:14

Jinak nechápu proč by prezident Zeman nemohl stát v průběhu slavnostní přehlídka třeba vedle Kima, když může stát kdykoliv vedle Obamy anebo Shapira, když USA mají na svědomí mnohem víc životů než celá Kimovic rodina i se severokorejským režimem dohromady. Při takové argumentaci, by museli čeští politici striktně odmítnout sdílet stejné prostředí s politickými řezníky z USA.

orinoko
orinoko
8. 4. 2015 12:16

Tak jsem dneska vyrozumel /mozna chybne/, ze na Morave se ted cmrdlikum rika krupice. Budte ujisteni, ze denne resim vsude kolem sebe cesko-moravsko-slezsky problem … a nekterym ho musim dost obsirne vysvetlovat, protoze mu nejak nevidi hlavu a patu. Napr. jde o dovozce moravskych vin sem do jiznich Cech. Nekde jsem vlastne dodal i konkretni webovou adresu. To by pry slo. Pokud to nebude drahe , tak chteji na OM propagovat moravska vina. A ze z jizni Moravy je to do jiznich Cech co by revou dohodil a zbytek dopil Budvarem, tak prave tim spise. Jizni Morava a jizni Cechy… Číst vice »

Béda
8. 4. 2015 12:36

Ten příspěvek nebyl míněn kontroverzně – v tomto ohledu jsme na jedné vlně. Akorát mně vždycky zarazí, když třeba Němcová anebo Khárl vyčítají Rusku anebo kterémukoliv jinému státu anebo jeho politikům něco, co v mnohem horším předvádějí USA a jejich politici. Že je přitom nenapadne kouknout do zrcadla na krvavé hnáty Nobelisty války a jeho suity atchandělů vyvážející na dronech a raketách do světa humanitu, mír, svobodu a demokracii.

orinoko
orinoko
8. 4. 2015 12:38

Vazeni, zajdete na AC24. Dal bych sem odkaz , ale operacni system Android je pro me tezka zahada.
Na AC24 je v ramci debaty vlozena vynikajici kolaz … abych tak rekl … o koureni. Neni pravda, ze damy maji vsude prednost.
Miluji cestinu a ceskeho nehynouciho fistrona … predevsim velmi hraveho. I ptal jsem se kdesi, jak s ni vychazi? Nas On. Padlo mnoho diplomatickych slov. Prave tech, ktera emericke sapito vubec nehleda.

Béda
8. 4. 2015 12:46

Měl jste zajisté na mysli toto: http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/5795-komentar-ruska-hrozba-v-ceske-republice

Na tom zajisté něco bude, když se shodují i s exgenerálem Andorem Šándorem. A ten určitě ví, o čem je řeč. To je odborník naslovo vzatý – minule prohlásil že v ČR žádní agenti z USA nejsou. Asi ne. To budou nejspíš jenom poradci. Takových poradců mají USA na ambasádách i v jejich širším okolí v různých zemích celé přehršle. Někteří jsou vedení jako spolupracovníci neziskové organizace CIA a rádi poradí jak barevně zdemokratizovat zemi, které je potřeba v rámci humanity „zkroutit ruce.“

hudryper
hudryper
8. 4. 2015 13:32

orinoko napsal
vynikajici kolaz … abych tak rekl … o koureni.

Přiznám se,že mi pod tím jménem nenaskakuje žádný politik.Chytrému napověz,hloupého kopni!

orinoko
orinoko
8. 4. 2015 14:33

No partner te vsudybylky. Je to trochu o blyskani se na casy. Ta minula, to pry byla vetsi minela. On je celkem decentni , vnima, ze je za vola, a to musi jeste ke vsemu naslouchat pastikari. Pravda je takova, ze mezi nas by zapadl jak prosluly vlastenec.

orinoko
orinoko
8. 4. 2015 14:42

S ohledem na vsudypritomny aspekt NATO se musi naslapovat opatrne. S Amiky jako se Sovety: ANO, ANO …. a za rohem – uklid si sapito. Ze se emericky komediant z niceho ceskeho nepoucil , neni cesky problem. Z praveho sektoru cim dal casteji slysim: Oni jsou stejni jako Rusaci. Akorat pouzivaji jine vonavky.
Nekteri od Dragounske jizdy jeste nevystrizliveli.

orinoko
orinoko
8. 4. 2015 14:59

Na AC24 jsem zahledl nove „kolaze“ v debate. Neuveritelny nadhled, konal jsem maggi v homolich.
Sapito domu pojede s nezapomenutelnymi dojmy.

peter.
8. 4. 2015 15:40

Takto sa prihovára východniar inému východniarovi – prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi.Dotyčný hovorí východniarskym nárečím a tak mám obavy,že vám to veľmi zrozumiteľné nebude ale aj tak mi to stojí za to
https://www.facebook.com/video.php?v=1039285839432853&fref=nf
napr.
Andrišku vycahni hlavu z totej čarnej rici Obamovej…prekl.Andrejko,vytiahni hlavu z tej čiernej Obamovej riti