Globalisté vs. nacionalisté

V současné době v přímém mezinárodním přenosu sledujeme a prožíváme velký střet dvou křídel světového velkokapitálu – globalistů a nacionalistů.

Nejde o žádnou alternativu ke kapitalismu, ale o prosazení jedné ze dvou alternativ dalšího vývoje kapitalismu. Ta první představuje cestu nadnárodní globalizace a kosmopolitismu (likvidace jinakosti – národních států a nahrazení národních vlád a reprezentací jakousi nadnárodní soudně arbitrážní mašinerií, stírání národních hranic, ekonomických odlišností, míchání populace, odtrženosti od národních kořenů…). Jejím hlavním ekonomickým aktérům a hybatelům z řad nadnárodní oligarchie, aristokracie a korporací s globálně diverzifikovaným kapitálem jde o nastolení celosvětového panství, o globální univerzalizaci právních a ekonomických podmínek – v podstatě o zavedení globálního diktátu  mezinárodního kapitálu. Tzv. civilizační hodnoty (jako jsou demokracie, humanita, lidská práva) jsou jimi účelově zneužívána a využívána jako klacek k ideologickému bití  oponentů a nemají univerzální platnost. V tomto smyslu existuje až komická podobnost předsametových bolševiků s těmi současnými globalizačními kapitalistickými bolševiky, kteří, ač údajní demokraté, popírají platnost referend, zpochybňují výsledky přímé volby prezidenta, prohlašují zinscenovaný fašistický převrat za demokratickou revoluci, sestavují blacklisty svých oponentů a chystají se na zákazy oponentních názorů a cenzuru.

Ta druhá, reprezentovaná především oligarchií s ekonomickým těžištěm v jednom státě, představuje předglobalizační vývoj kapitalismu se zachováním národních odlišností, kde si národní oligarchie „hraje převážně na domácím písečku“ a směrem navenek vůči ostatním hráčům na rozdíl od silových řešení globalistů preferuje diplomacii a obchod. Nakolik je tato alternativa v prostředí vyostřování kapitalistické konkurence, bojů o trhy a o dominanci v systému s cyklickým ekonomickým vývojem dlouhodobě reálná, to je velká otázka.

Faktem je, že ani jedné z obou konkurenčních skupin není cizí daňové, zákonné podstrojování velkokapitálu, lákání velkokapitálu, přenášení daňového břemena z velkokapitálu na ostatní skupiny obyvatelstva, šetření nákladů kapitálu na pracovní sílu, t.j. vytváření ideálních podmínek pro velkokapitál a pod. V tomto smyslu jsou jak křídlo globalistů představované kupř. klanem Clintonů, Bushů v USA, v Evropě Sarkozym, Hollandem, Merkelovou, Blairem i Cameronem, v Rusku Kasparovem, v ČR pseudolevicovou ČSSD, konzervativní pravicovou stranou oligarchů TOP09, KDU, částečně ANO, (které je rozkročeno vzhledem k podnikatelským aktivitám svého majitele, který má sice těžiště podnikání v ČR, ale podniká taktéž nadnárodně), tak křídlo nacionalistické reprezentované ve světě nově zvoleným americkým prezidentem Trumpem – miliardářem oligarchou, ve Francii le Penovou anebo Fillonem, v Německu AFD, v Rusku (s rovnou daní) Putinem, v ČR Okamurovou anebo Zemanovou stranou, na jedné společné lodi.

Pro zajímavost bych zde ještě uvedl že z politického hlediska představují globalistickou cestu vývoje jak strany reprezentující nadnárodní zájmy katolického kléru (reprezentovaného Vatikánským státem, v Německu kupř. CDU, CSU, v ČR KDU a TOP09), tak strany podporující nadnárodní zájmy islámského kléru a monarchií, ale i zelené strany nadnárodního ekobyznysu.

Konflikt globalistů a nacionalstů dočasně upozadil řešení základního konfliktu kapitalismu odhaleného již Marxem, tedy permanentního konfliktu zájmů mezi světem rostoucího bohatství menšiny a rostoucí chudoby, zotročování a zbídačování většiny populace, ze kterého existuje pouze nekapitalistické východisko. Ani jedna z obou stran současného konfliktu, tedy globalisté ani nacionalisté nepředstavuje nekapitalistickou alternativu vývoje. Přitom potenciál řešení uvedeného základního konfliktu kapitalismu bude s kumulací vnitřních ekonomických a politických konfliktů, narůstáním krizí a válek, prohlubováním sociální propasti mezi světem bohatství a chudoby, zaváděním další technologické revoluce (co v takovém případě s „přebytečnými“ ekonomicky neefektivními lidmi?)  časem narůstat.

Z tohoto pohledu nutnost  politického rozlišování pravice, reprezentující zájmy velkokapitálu (sem patří také obě křídla současného konfliktu globalistů a nacionalistů), a levice, reprezentující zájmy ostatních vrstev méně majetného a zbídačovaného obyvatelstva, samozřejmě nezaniká a časem bude narůstat a nalezení nekapitalistické alternativy vývoje se stane nezbytným.

P.S.: Na které straně by měli v tomto konfliktu velkých kapitálových zájmů stát lidé s levicovým smýšlením? Nejspíš asi paradoxně na straně nacionalistů, protože podporou globalistů by došlo k zavedení celoplanetárního korporátního fašismu a k univerzalizaci podmínek otroctví.

Stanův komentář: Spíše než se rozhodovat, ke kterém křídlu reprezentujícímu zájmy velkokapitálu se přidat, měli by ti levicově smýšlející přemýšlet o tom, jak se zbavit kapitalismu.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
28. 11. 2016 17:08

comment image?oh=e13a94095fef54dbdf3911e8e47282f1&oe=58B5F933 – alternativní levice v této kolonii nikdy nebude, venku je to v bledě hnědém, takže forsáží do propasti a tam ode dna zpět na atomy a do hmoty, která už bude pouhým vakuem. ..)

idiotronic
28. 11. 2016 18:22

Abych vám usnadnil orientaci, kde že se momentálně nacházíme:
Při úmrtí v rodině využila represívní složka ozbrojených sil hysterické reakce jistých dam a sebrala mi mobilní telefon a počítač k týdennímu hloubkovému průzkumu . V té době již byla známa příčina úmrtí,ale údaje o tom,které weby nám kdo navštěvuje je samozřejmě k nezaplacení…

Béda
29. 11. 2016 4:22

Hlavní myšenka článku není skryta v (přílepku) to je v P.S. ale v 98% textu, t.j. že mezi globalisty a nacionalisty jde o KONFLIKT PRAVICE S PRAVICÍ o další vývoj kapitalismu.

V přílepku je obsaženo akorát zamyšlení, jestli vůbec levice, které historickým úkolem je nalézt a prosadit alternativní nekapitalistickou cestu vývoje (na rozdíl od pseudolevice, která podporuje mezinárodní oligarchii, nadnárodní korporátní zájmy, Sorosáky, korporátní fašisty a fašisty na Ukrajině) má v tomto konfliktu pravice někoho (Trumpa, Putina, Le Penovou, AFD – ze kterých může nakonec vzejít cokoliv) vůbec podporovat anebo stát pasivně zcela stranou.

Admirál
Admirál
29. 11. 2016 6:40

Dnešní levice buďto nehájí zájmy lidí živících se prací nebo je marginální a nemá na chod věcí vliv. O různých multikulti, militantních zelených, není řeč – není to levice. Z mnoha důvodů po ní ani nebyla poptávka (což se mění). Kde není silná organizace hájící zájmy lidí živících se prací se silným intelektuálním zázemím, není alternativní program k současnému uspořádání. Kde není alternativa, nemůže být změna. Situace lidí živících se prací si ale všimla část pravice – ta nacionální (to jsou paradoxy). Ne snad z přílišné empatie, ale z různých jiných důvodů, z nichž hlavní asi bude, že “ kde… Číst vice »

Aleš
Aleš
29. 11. 2016 6:42

Stane: https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/422031-v-kanade-se-zritil-bojovy-letoun-pilot-zahynul.html
Letadla strážící kapitalismus jsou v kondici staré osvědčené jihočeské sprostonárodní: Kalamajka mig mig mig, z nebe padá plukovník. Ne nadarmo tu Martin odkazuje Redfordův film Poslední pevnost. Nebo si myslíš, že v Sýrii Rusové bojují za udržení kapitalismu?

Aleš
Aleš
29. 11. 2016 9:24

To je jen oficiální přiznání, že tu armádu proti nám mají a používají. Jde jen o to, aby posvětili aktivní boj a formy útlaku a nikdo se náhodou nedivil. Tak se nebude moci divit, protože půjde o veřejný zájem, obrana proti „ruské agresi“. Proto jsem neudělal tu chybu a neschoval se za virtuální nick (který stejně neuchrání anonymitu dotyčného). Jakákoliv forma „obrany“ proti takové „cizí agresi“ se takto stává terorem těchto sil vůči konkrétnímu občanu vlastní země, ne cizímu špionovi. Z vlády používající takové metody dělá teroristickou bandu, jež by neměla být subjektem mezinárodního práva a státnosti. Současné selhávání mezinárodního… Číst vice »

idiotronic
29. 11. 2016 11:59

Aleš napsal
Bez ohledu na snahu umlčet kritiku.

Dobře řečeno,Aleši. Jen dodávám,že umlčet všechny nejde. Jde o vytipování
těch,kteří by mohli převzít iniciativu. Tak se to dělalo vždycky(odborového předáka koupit nebo zabít) . Vždyť politické
strany jsou jen drobné sekty a dělí se o hlasy milionů voličů.

Gatta
Gatta
29. 11. 2016 12:43

Boj s ruskou propagandou zdárně probíhá. Na Novinkách.cz s, ke všemu co se i vzdáleně týká Ruska, se během několika posledních dnů naprosto zásadně změnil obsah příspěvků diskuzí. Podobně na iDnes – k normálním tématům – normální diskuze, normálních, kriticky uvažujících a rozumných lidí. Ke všemu co se i vzdáleně týká Ruska – diskuze občanů, kteří to mají jako svůj pracovní úkol. Re idiotronic – souhlas – ale je tu ještě jeden mechanismus, na který je každá moc krátká – apatie, nedůvěra, lhostejnost a hlavně neochota lidí se za danou elitu jakkoli angažovat. A když je první příležitost, tak utéct,… Číst vice »

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
29. 11. 2016 13:06

Bédovi dík, že se nestydí pokaždé znova zvednout prostinkou, základní, neřešenou otázku (btw, o tom, jak jsou podobné otázky, byť mířené ke zcela konkrétní věci, velmi populární třeba v polit. stranách a samosprávě, bych mohl smutně vyprávět:-) K věci samé: předně souhlas s Admirálem – aby levice mohla špekulovat, ke komu se přidá, musela by (relevantně) existovat. A ostatně fandění + držení palců nelze vnímat jako „přidávání se“. K analýze nebo aspoň pokecu je tu tedy minimálně dvojí – ty dvě „pravice“ i „levice“. Béda se mi líbí, že na to jde od Marxe, tak si zkusme říct, jak by… Číst vice »

Irena
29. 11. 2016 14:38

Gatta napsal
Video z Aleppa (už jsem to dal i článek vedle) – jistě, vybojovat to museli „Tygři“, ale – ti lidé i po letech pod komandem IS a spol. – ta jejich radost není hraná.
https://www.youtube.com/watch?v=U3hzGUpnfM8

  

http://www.rbc.ru/rbcfreenews/583d44309a794787c3fc4203
A tady reakce jednoho z „demokratických tygrů“

Gatta
Gatta
29. 11. 2016 15:01

Re Irena – „Tygrama“ jsem v tomto případě myslel (nejen) Tygry z SAA.

Jinak frantíci by se měli, když už něcvo, tak starat o Mosul … o jimi rozvrácenou Libyii … no, ale hlavně o Paříž.

idiotronic
29. 11. 2016 16:12

Gatta napsal
V 89 také nebyl prakticky nikdo, kdo by se aktivně angažoval za Jakeše …

Pár milicionářů šlo,,dělat pořádek do Prahy“. Nakonec byli odvoláni, ale u jednoho
z účastníků jsem viděl schovanou bedýnku ostrého střeliva v roce 1992.(synové se pochlubili).

Gatta
Gatta
29. 11. 2016 16:36

Re idiotronic – jo, pár jich bylo, co by šli … taky jsem znal … jenomže s takovýma by zase normální lidi do ničeho dobrovolně nešli … a tak to ta mlčící většina prostě nechala umřít.

Bedýnka – takový věci se zrovna moc rychle nekazí, ty vydrží … navíc, když si člověk představí to vysvětlování ve sběrným dvoře kde k tomu přišel … řekl bych že to ještě mají …