Handrkování Kalouska a Babiše je dokladem dalšího selhávání systému

Tisková zpráva

Hnutí za přímou demokracii 

Plzeň, 29. 5. 2015 – Hnutí za Přímou Demokracii vydalo prohlášení k úternímu hlasování o nedůvěře vládě.

TOP09 a ODS potřebují bodovat u voličů a tak jsme před televizními kamerami zaznamenali jejich pokus zdiskreditovat vládnoucí koalici, respektive oligarchu Babiše. Všem bylo předem jasné, že vláda nepadne. Záminkou pro vyvolání jednání sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě jim byla kauza biopaliva.Tato kauza však nemá vítězů, má jen poražené. Zákon o podpoře biopaliv zavedla Nečasova vláda i s Kalouskem a Sobotkova ji prodloužila. Oč tedy jde? Zaběhnutý systém se točí dál, jen u volantu moci došlo ke střídání řidiče. Poraženými se stávají opět občané.

Od sametové revoluce jsme byli svědky desítek případů tunelování, prosazování zájmů skupin a oligarchů, kteří stáli a stojí za politickými stranami napříč politickým spektrem. Vše však probíhalo skrytě. Nyní se dostáváme do stavu, kdy do politiky vstupují lidé typu Babiše otevřeně. Na nich je potom střet zájmů vidět jasněji. Není však velký rozdíl mezi zájmy skrytými a viditelnými.

Samotní občané mohou potom v období mezi volbami jen naštvaně přihlížet politickým fraškám na parlamentní scéně. Neexistuje nástroj, kterým by tyto scény mohli lidé přímo ovlivnit. Již dlouho a marně čekáme na zavedení obecného referenda. Je třeba jít ale dál v požadavcích na prosazení prvků přímé demokracie.

Bez změny politického sytému ve prospěch samotných občanů se nepohneme dál. Co největší participace občanů na rozhodování o věcech společného žití, jak politických tak ekonomických je předpokladem pro další posun vývoje skutečné demokracie.

Každý občan, ať už volí Kalouska, Babiše, Sobotku nebo kohokoliv jiného, musí na nich požadovat zavedení nástrojů přímé demokracie. Není to tedy formou podpory populistických hnutí typu Věci Veřejné nebo Úsvit. Je třeba najít konsenzus a podporu mezi většinou občanů ze všech možných stran. Jedině referenda, občanské iniciativy, odvolání politiků, participační rozpočty aj. mohou vrátit lidi do demokratického procesu jako sebevědomé občany, kteří mají moc rozhodovat o sobě a fungování společnosti přímo. Jejich hlas musí být protiváhou rozhodování v Parlamentu a musí mít poslední slovo, když to uznají za vhodné.

Lidi typu Janoušek, Kellner, Babiš, Bakala produkuje nesmlouvavý a sobecký systém moci peněz a zisku, který ovládá dnešní svět a demokracii potřebuje čím dál tím míň. Lidé jsou potom jen položkou v účetní knize. Je věcí občanů toto změnit.

Hnutí za přímou demokracii vidí naději a budoucnost v systému, který bude fungovat na principech polopřímé a ekonomické demokracie.

Nevěřme, že došlo ke konci dějin, jak je nám předkládáno. Hledejme a pracujme na alternativních řešeních ve všech oblastech našeho života.

Za Hnutí za Přímou Demokracii

Ladislav Štítkovec, mluvčí

Hnutí za Přímou Demokracii je občanským spolkem založeným v únoru 2001. Není politickou stranou, nechce jí být a neusiluje o vstup do Parlamentu ČR. Avšak usiluje o změnu postavení občanů v politickém systému naší země tak, aby se v souladu s Ústavou ČR stali skutečnými nositeli moci ve státě.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
30. 5. 2015 14:10

Projevy jsou přeplněny údaji o neskutečné korupci na nejvyšší české vládní úrovni,za což by měli být zúčastnění okamžitě vsazeni do želez. To by ale se nehodilo lotkovodičům,že ano ? Prostřednictvím dokonalé evidence nakradených peněz s umístěním v zahraničních bankách,dnes zejména v Londýně,dali tihle služebníci důkazy o své kompromitaci do rukou London City,tedy přímo kováři,žádnému kovářičkovi. Samotný údaj o snídani osmi vyvolených dobráků z vedení ČEZu,za kterou Babiš bez mrknutí oka zaplatil 200 000 je výsměchem všem důchodcům,kterým za celý rok přidali něco přes 100,korun, podotýkám.Jediné,co mne uklidňuje je, že tito lokajové na účet celé společnosti budou nakonec též „ostříháni a… Číst vice »

idiotronic
idiotronic
30. 5. 2015 15:08

Spalovna v Chotíkově-Plzni prošla REFERENDEM, stála zatím 2 000 000 000 Kč a stojí furt mimo provoz. Zajímalo by mne, kde asi udělali soudruzi z ČR chybu.

PPK
PPK
30. 5. 2015 15:17

Biopaliva jsou jedním z největších ekonomických megapodvodů politické historie kapitalismu. Přesto je jisté, že až po letech tuto skutečnost lidé Evropy konečně už pochopí, pak si politici z EU najdou zas další megapodvody na dojení veřejných rozpočtů a děj biopaliv se bude analogicky opakovat i v jiných sférách evropských ekonomik (ála soláry, větrníky a pod.). Fakt, že dnes kvůli biopalivům v Česku útočí nějaký alkoholik Kalousek nebo nějaký pro-sudeťák Fiala na nějakého Babiše, je zcela irelevantní parlamentní tyjátr pro občanské diváky čt24, diváky neznalé falešné podstaty celé té věci. Klausovi lze právem vyčítat mnohé. Avšak jeho prezidentské veto biopaliv, které… Číst vice »

Sio
Sio
30. 5. 2015 15:25

Podle DVTŘ jsou politické strany šidítkem systému, vytváří klamné cíle a soustřeďují pozornost lidí k boji pravice x levice, jako by šlo o fotbal. Před volbami fungují politici všech stran bez rozdílu podle hesla „Nikdo ti nemůže dát to, co ti mohu slíbit.“ Nefunguje to a tyhle parlamentní potyčky to jen prokazují. To mají být i nejlepší z nejlepších? Morální a duchovní elita národa, která je dostatečně vzdělaná a zkušená na to, aby mohla řídit náš stát? Vždyť každý vidí, že jsou to jen prasata u koryt, co chrochtají je v podstatě jedno, na realitu to má malý vliv. Jinak… Číst vice »

idiotronic
idiotronic
30. 5. 2015 15:38

Je správné, když demokracie rozhodne o jízdě vpravo. Stejně dobré je i rozhodnutí o jízdě vlevo, i to funguje. Hlavně, že je rozhodnuto v celém státě stejně.
Ale některé věci jsou dány zákony, nadřazenými Ústavě.
Jsou biopaliva opravdu obnovitelná? (nechávám bez odpovědi)
Jsou ropa, zemní plyn, uhlí -obnovitelné? (nejsou, na to je zákonná norma)
Jsou výrobky z neobnovitelných zdrojů -odpadky ve spalovně- obnovitelné?
JSOU! Zákon je za takové považuje.

Megafon
Megafon
30. 5. 2015 16:47

Dobrá tak jsme se vyjádřili. Nebylo by však prospěšnější věnovat myšlenkový čas nalezení způsobu jak pomoci protlačit přímou demokracii. Popisováním popsaného ničeho nedosáhneme. Ať se taky BISka dočte něco nového. :)))

chalupář
chalupář
30. 5. 2015 19:05

To je všechno pravda, i diskutéři mají svůj díl pravdy. Co však je to platné, když se politici perou a lidé na to s.rou. Část úrovně občanstva můžeme sledovat v pořadech jako Nikdo není dokonalý (perfektní), část nemá na politiku čas a ani zájem o ní. A ti zbývající? Na demonstraci pro legalizaci marihuany přijde několik tisíc lidí, na protest proti lhaní v ČT apod., okolo stovky. Lidé hloupí, ohloupení a lhostejní mají většinu. Takovým se dobře vládne…

idiotronic
idiotronic
30. 5. 2015 20:40

HzPD na svých stránkách navrhuje zakládat podniky , jít proti nezaměstnanosti.
Samozřejmě, se současnou nezaměstnaností, o které se ani netočí televizní seriály, si každý změstnanec rozmyslí se nesmát, když šéf vypráví anekdotu, natož účastnit se veřejného protestu. Ty podniky už tu byly, vznikaly přes 100 let.
Na Nové Republice autor (Fiala) říká, že doba stavby Dukovan a Temelína je pryč, změnil se systém odpovědnosti a dnes padají mosty na rychlíky ve Studénce, vlní se nové dálnice a most Blanka se propadá, aniž by někdo nesl odpovědnost.

idiotronic
idiotronic
30. 5. 2015 21:03

vypadlo mi napájení (Dell vyrábí napáječe s chrastícími kontakty), tak článek:
http://www.novarepublika.cz/2015/05/zbynek-fiala-napred-jadro-pudla.html

trackback
2. 6. 2015 22:38

Way Forward for Chinese Medicine

About the AuthorKelvin Chan is of the School of Pharmacy and Chemistry at Loverpool John Moores University in the UK. Henry Lee is at Middlesex University