Hnutí Duha: Dobrovolníci budou v létě pomáhat s obnovou lesů

Velkým problémem zůstává přemnožená zvěř

čtvrtek 2. července 2020

Třiadvacátý ročník Týdnů pro divočinu, během nichž se dobrovolníci každoročně zapojují do práce na obnově zdravého lesa, harmonické krajiny i vytváření míst pro divočinu, proběhne v letošním roce v osmi turnusech. Více než stovka účastníků se vydá pomáhat přírodě v cenných a chráněných územích napříč Českou republikou od Šumavy až po Bílé Karpaty. [1]

Týdny pro les a divočinu jsou terénní částí kampaně Zachraňme lesy [2], která prosazuje přeměnu odumírajících monokultur na mnohem odolnější druhově i věkově pestré lesy. Obnova lesů na území většiny České republiky není možná bez výrazného snížení okusu a poškozování malých stromků přemnoženou spárkatou zvěří. Zásadní pro růst sazenic mladých buků, habrů či lip je i vytvoření dostatečného zástinu a udržení vody na rozsáhlých holinách vzniklých po rozpadu nepůvodních smrkových monokultur. K vytvoření těchto příznivých podmínek dopomohou takzvané pionýrské dřeviny, mezi které patří například bříza. Právě se síjí břízy a stavbou oplocenek pro ochránění semenáčků budou dobrovolnice a dobrovolníci letos pomáhat nejčastěji.

První z týdnů začíná již tuto sobotu na Strakonicku, kde budou účastníci a účastnice pokračovat v dlouhodobé proměně hospodářského porostu na les s přirozenou skladbou stromů. Jde o jeden z pilotních projektů preventivní „přestavby porostů”, která prokazuje, že plošnému odumírání lesů je možné předejít včasnou změnou jejich druhové skladby. Na následujících třech červencových turnusech, které proběhnou ve spolupráci s Městem Albrechtice a se státním podnikem Lesy ČR ve Šluknovském výběžku a v severní části Jeseníků, se dobrovolníci zaměří především na obnovu porostů prostřednictvím síje břízy či podporu zadržení vody v lesích. Během srpna se pak účastníci Týdnů pro les a divočinu vydají chránit semenáčky před okusem spárkatou zvěří na Králický Sněžník, na Šumavě se přičiní při obnově rašelinišť a v bělokarpatském Radějově přispějí k obnově orchidejové louky a ochraně doupných stromů.

Dobrovolníci a dobrovolnice mimo to napnou síly i při likvidaci invazních dřevin, údržbě turistických stezek či mapování výskytu chráněných živočichů. Kromě práce na ně čekají i odborné přednášky, exkurze a další vzdělávací program.

Doposud se v uplynulých dvaceti dvou ročnících Týdnů pro les a divočinu zapojilo do pomoci přírodě již přes 2 150 lidí, kteří dobrovolně celkem odpracovali 77 000 hodin. Týdny pro les a divočinu jsou tak pro stovky lidí synonymem nezapomenutelného pobytu v přírodě, aktivního odpočinku a pomoci divočině, lesu a krajině.

Již přes 66 000 lidí se přitom připojilo k výzvě Zachraňme lesy, která požaduje, aby se naši zastupitelé v mysliveckém i lesním zákoně zasadili o stabilnější a pestřejší lesy: především zvýšením podílu listnatých dřevin, omezením holosečí či zabráněním okusu mladých semenáčků přemnoženou zvěří.

Kateřina Mášová, koordinátorka Týdnů pro les a divočinu řekla: „Zájem o účast na Týdnech letos ještě o poznání víc než v předchozích letech převyšuje kapacitu, kterou v rámci již osmi turnusů máme. Aktuální situace našich lesů v kombinaci s koronavirovou krizí motivuje stále více osob zaměřit se na lokální problémy. A nejde jen o studenty. Týdnů se každoročně účastní také pracující lidé různého věku i životních zkušeností, kteří se rozhodli strávit aktivní dovolenou ochranou přírody.”

Jan Skalík, vedoucí programu Krajina, Hnutí DUHA vysvětluje: „Práce tisíců lidí v českých lesích může přijít nazmar a my všichni se ještě dlouho můžeme dívat jen na pusté holoseče. Aby se to nestalo, je třeba, aby naši poslanci a poslankyně zajistili kontrolu počtů přemnožené zvěře, která malé semenáčky a sazenice decimuje.”

Poznámky:
[1] Termíny Týdnů pro les a divočinu:
4. 7. – 11. 7. 2020 Kaletice, Strakonicko
11. 7. – 18. 7. 2020 Rumburk, Ústecký kraj
18. 7. – 25. 7. 2020 Město Albrechtice, Moravskoslezský kraj
25. 7. – 1. 8. 2020 Město Albrechtice, Moravskoslezský kraj
1. 8. – 8. 8. 2020 Králický Sněžník, CHKO Jeseníky
15. 8. – 22. 8. 2020 Stožecko, Volarsko, Šumava
22. 8. – 29. 8. 2020 Radějov, Bílé Karpaty
24. 8. – 31. 8. 2020 Osoblažsko, Moravskoslezský kraj
Podrobnosti zde: www.zachranmelesy.cz/tydny-pro-les

[2] Více informací o výzvě Zachraňme lesy na www.zachranmelesy.cz

Týdny pro les a divočinu jsou v roce 2020 podpořeny Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí, Pardubickým krajem a dárci Hnutí DUHA.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
6. 7. 2020 17:39

Mám nějaký problém takové vjeci číst. Vždycky , když se objeví DUHA, tak se vzápětí přihrnou buzeranti. To by bylo výchoDISCO z nouze: Více buzi, více tepla. Na vysoké až tak moc nezáleží.
Řešení s vysokou? Doporučuji pytláctví.

Aleš
Aleš
Reply to  orinoko
7. 7. 2020 7:04

Pytláctví u některých druhů může vést k ještě rychlejšímu přemnožování, souvisí to s věkovou a pohlavní strukturou a populační dynamikou druhu.

Aleš
Aleš
7. 7. 2020 7:03

Srnčí okusuje pupeny a výhony mladých stromků v náletu, kultuře a mlazině. Vysoká zas loupe kůru zpravidla o něco starších stromků zpravidla u některých druhů dřevin. Z vyšší pravděpododbností sežerou či sloupnou vzácnější dřevinu, na kterou zrovna budou mít chuť. Srnci, jeleni a daňci rádi vytloukají na mladých stomcích svoje paroží. Především černá ráda odírá kůru především jehličnanů (kvůli pryskyřici) a drbe se o kmeny především středně starých stromů. Řešením by bylo vyžadování dodržování tzv. NORMOVANÝCH stavů zvěře, zvyšování úživnosti ekosystémů a přísné trestání zkreslování mysliveckých statistik. Taktéž by pomohlo ukončení skrytých dotací pro lovce pomoci toho, že část prostředků… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  Aleš
7. 7. 2020 7:12

A neměla by EU krom normalizovaného stavu zvěře vydat závazný pokyn o normalizovaněm chování zvěře. Ony si ty zvířata totiž dělají naprosto co chtějí.
A to už od nepaměti – jeden až žasne, že vůbec nějaký les dožil 21. století.

Aleš
Aleš
Reply to  Gatta
8. 7. 2020 23:28

Kapitalistická volno tržní lobby včetně svých úhlavních přátel v duze je už zcela znormalizovaná. Zvěř už nepotřebuje porušovat fyzkální zákony ani jakékoliv jiné přírodní zákony… Ale asi by to chtělo začít vydávat povolenky k lovu politiků, politruků a poblitiků. Eu veškeré funkční zákony vyklešťuje a nastoluje ty, jež jsou ušité na míru doktrínám z generálního štábu NATO. Proč EU instaluje capiny jako GDPR? Přesně z těchto důvodů, GDPR je nástroj, bianco šek pro to, aby jakýkoliv osobní údaj mohl být mocensky zneužit k naší kontrole a ovládání. Kým? Nejen tou bandou bruselkých břídilů, ale hlavně těch matláků zpoza louže. Ovšem… Číst vice »