Hnutí Duha: Teplárny uhlí za limity nepotřebují

Tisková zpráva Hnutí DUHA


POTŘEBA HNĚDÉHO UHLÍ SE DLE ENERGETICKÉ KONCEPCE SNÍŽÍ O 73 PROCENT. TEPLÁRNY UHLÍ ZA LIMITY NEPOTŘEBUJÍ
REAKCE HNUTÍ DUHA NA ZPRÁVU TEPLÁRENSKÉHO SDRUŽENÍ

úterý 3. února 2015

Dle Aktualizace Státní energetické koncepce (ASEK) klesne potřeba uhlí do roku 2040 v ČR o 73 procent, aniž by lidé v zimě trpěli chladem [1]. Stane se tak díky modernizaci tepláren a rozvodů tepla i odstavování obstarožních plýtvavých elektráren. Stát má dle koncepce počítat i se zateplováním domů a čistými zdroji tepla.

Hnutí DUHA tak reaguje na prohlášení Teplárenského sdružení, které říká, že uhlí za limity má být přednostně využito pro teplárny. Hnutí DUHA souhlasí s tím, že teplárny mají mít přednost ve využívání uhlí, ale dodává, že kvůli zajištění tepla (ani elektřiny) nebude potřeba bourat domy a továrny.

České teplárny spotřebují dnes necelých 17 % celkové spotřeby hnědého uhlí a nepotřebují přitom palivo ležící za limity ve velkolomu ČSA. Po roce 2022 (kdy tam bude těžba ukončena) budou moci pokračovat v provozu podle legislativy EU jen teplárny splňující přísná kritéria pro znečištění ovzduší a tedy i výrazně efektivnější provoz. Řada z nich přejde na kvalitnější paliva – například biomasu. Proběhnou také investice do snížení ztrát v rozvodech tepla a bude pokračovat zateplování domů. Uhlí bude zbývat více i díky odstavení neefektivních elektráren.

Ekologické organizace vytýkají ASEKu, že zdaleka nevyužívá příležitosti pro snížení závislosti naší země na uhelných dolech a dovozu ropy i plynu [2]. Ale i tak koncepce ukazuje, že uhlí za limity na velkolomu Československé armády nebude vůbec potřeba. Těží se na něm jen celkem 7-8 procent naší celkové roční produkce hnědého uhlí, navíc těžba bude ještě 7-8 let pokračovat. V roce 2020 (v době kdy velkolom ČSA ještě uhlí dodávat bude) má být přitom spotřeba hnědého uhlí nižší již o 11 % oproti roku 2015. Navíc i při prolomení limitů by rypadla několik let těžila jen hlínu, výrobu tepla však přerušit nejde.

Územní limity těžby chrání před rozšiřováním velkolomu ČSA (jehož provozovatel Severní energetická, a.s. má v Ústeckém kraji méně než tisíc zaměstnanců) město Horní Jiřetín či chemické závody Unipetrol, které poskytují dohromady téměř 5 000 pracovních míst.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Státní energetická koncepce přehlíží příležitosti, které máme v energetické efektivitě a perspektivním odvětví obnovitelných zdrojů. Přesto nemůže ignorovat realitu a jasně říká, že spotřeba hnědého uhlí se díky nutné modernizaci energetiky propadne. V této situaci je zastavení dodávek uhlí z velkolomu ČSA – které představuje jen malou část plánovaného propadu a navíc nastane za 7 až 8 let – bez problémů. Rušit limity, bourat domy a továrny tedy postrádá smysl.“

„Teplárenství v roce 2023 – kdy už velkolom ČSA nebude těžit – bude prostě úplně jiné než dnes. Legislativa na ochranu ovzduší donutí české teplárny k razantní modernizaci kotlů i teplovodů a řada z nich přejde například na biomasu. Dalších osm let zateplování, zavádění tepelných čerpadel či solárních kolektorů srazí spotřebu tepla.“
Poznámky:

[1] http://www.komora.cz/download.aspx?dontparse=true&FileID=13561 (str. 104, tab. 4)

[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/vlada-dnes-schvaluje-energetickou-koncepci-promarnenych-prilezitosti

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petrpavel
Petrpavel
4. 2. 2015 9:20

Není třeba zamořovat prostor pseudoproblémy. Tohle má řešit sestava odborníků (i DUHA mezi nim jako poradní /!/ orgán , proč ne?), rozhodnout a „jet“ podle tohoto rozhodnutí. Nevidím žádný důvod do tohoto (a takových problémů řešených přes média neodborníky jsou tisíce) zatahovat širokou veřejnost. Zbytčně planou vášně tam, kde by neměly, a neplanou tam kde by měly. Záměr?

Aleš
Aleš
4. 2. 2015 10:04

Mediálně zblbnutí horníci mohou dělat neuvážená rozhodnutí a podporovat svoje katy. Rozhádaná společnost v rozkladu není pseudoproblém. POKUD hnutí Duha bude více akcentovat SOCIÁLNÍ ROZMĚR svých vizí a někteří členové se budou distancovat od nešťastných ideologických zkratek (typu zemní plyn od Ruska = tanky na Ukrajině), nevidím žádný problém. Nemyslím, že by od nich byl někdo placený za rozvracení diskusí či odvádění pozornosti od problémů. Jsme tu dost inteligentní na to, že když v nějaké tiskové zprávě je uvedeno něco, s čím nesouhlasíme, tohle oddělit. Široká veřejnost mnohdy rozhoduje (svým životem) a politická podpora dalekosáhlých rozhodnutí je vytvářena na základě… Číst vice »

Sio
Sio
4. 2. 2015 17:35

Pokud někdo věří tomu, že ví, co bude v roce 2040, tak je „opravdu hodně naivní“. A to jsem použil krutý eufemismus.

cnemo
4. 2. 2015 21:34

Petrpavel napsal Není třeba zamořovat prostor pseudoproblémy. Tohle má řešit sestava odborníků (i DUHA mezi nim jako poradní /!/ orgán , proč ne?), rozhodnout a „jet“ podle tohoto rozhodnutí. Zase jsem porušil své předsevzetí a ten blábol přečetl. Hnutí duha a energetický odborník, to je téměř oxymoron. Že po roce 2035 dojde k prudkému poklesu těžby uhlí je známo, protože už žádné před limity nebude:) Jestli nebudou lidé trpět chladem však garantuje jen Hnutí duha. Už jsem to tu psal, v té době dožije řada uhelných elektráren a také Dukovany a nikdo dnes neví, co bude potom. >Řada z nich… Číst vice »

Aleš
Aleš
5. 2. 2015 7:22

http://www.czechfreepress.cz/daniel-solis/ovladaji-americke-sluzby-ceskou-politiku.html cnemo: Myslíte, že Mladá fronta či Hospodářské noviny myslí na to, čím budeme topit a svítit za 30 let? Sponzoři 4 letých volebních období takto běžně nemyslí. Přirovnal bych to ke Kalouskovu strašení Řeckem a posílání složenek. Nepatřím zrovna mezi velké příznivce pana Koželouha, ačkoliv jsem se s ním nikdy nesetkal. Teplárny uhlí za limity skutečně nepotřebují, v tom pravdu má. Máme tedy asi 200 – 300 let, než dojdou zásoby zemního plynu v Rusku a střední Asii, na to je nahradit. Chápu, že vidíte souvislost mezi verbálně formulovaným záměrem snížením emisí skleníkových plynů a skutečným záměrem – naší… Číst vice »