Diskuze k článku


 • Aleš • 8. října 2019

  Ke stanovisku vědců a odborných pracovníků jsem se hned po příjezdu z lesa připojil, takže patřím mezi 240 signatářů. Navzdory tomu, že v poslanecké sněmovně se toho tématu chytli poslanci z tzv. demagogického bloku. Tentokrát však jsou velice blízko pravdě, a těm vládním by měla co nejrychleji dojít krátkozrakost jejich pozic, když v lesích můžeme sledovat nový hardcore pornografický snímek PADESÁT ODSTÍNŮ HNĚDI. Honba za zlatým teletem v podobě chiméry nazvané Kůrovcová kalamita tak bude probíhat do posledního smrku, do posledního půdního koloidu zatím nesplaveného z horninového podloží, do posledního tokajícího tetřívka a do posledního upytlačeného rysa a poslední kapky vody zadržené v našich hynoucích lesích. Naivně si myslet, že problémy skončí utlumením růstu populace druhu Ips typographus, je zářným příkladem nepochopení lesa a jeho problémů. Populační exploze toho druhu brzy skončí kvůli nedostatku potravy, jelikož je to monofágní druh. Ale žel bohu až po rozpadu lesních ekosystémů v drtivé části kalamitních ploch.
  Nicméně problémům se nevyhýbá i mnoho jiných druhů stromů a tyto problému mohou také gradovat. Nemám zapotřebí nikoho strašit, ale všem zasvěceným už je jasné, že situace je opravdu velmi vážná!!!
  A to jsem napůl žertem v roce 2013 naspal…
  https://outsidermedia.cz/Chces-li-pestit-svuj-les-k-smrti/

 • racek • 9. října 2019

  No, že hlavní příčinou tohoto stavu je náhrazení odborné lesnické správy lesa demagogickou ekologickou lobby, nemám žádné pochyby. Takže to volání ekoteroristů po nápravě mě zní poněkud pokrytecky. To hynutí totiž pozoruji na Šumavě už nějakých pár let, a to se rozhodně nejednalo o nějaké zvláště teplé či suché roky. Prostě to asi tak před 15 lety vypuklo. Právě několik let poté, když se dostali do rozhodujících funkcí tito soudruzi…jo jo, kůrovec přítel lesa … a ti řetězy připoutaní ekoterroristi u kůrovcem silně napadených stromů.
  Tohle jste zničili naše lesy

 • Admirál • 9. října 2019

  Zachranil se prales a kůrovec udělal frrr…

 • Aleš • 9. října 2019

  racku, admirále: Co má Šumava společného se současnou situací týkající se především hospodářského lesa nedotknutého domnělou množírnou kůrovce v „pralesech“? Téměř nic! Jediný jasně společný jmenovatel je v důsledcích, jako je změna vodního režimu a zvýšená eroze.
  To i ta 16 letá Greta je lépe informovaná o „její“ v lecčem podobné problematice.
  Kéž by to bylo pravda, to co říkáte, že za situaci mohou nějací ekoteroristi a ti, co se někde přivázali k pár kůrovčákům. To by jednoduše bylo po problému. Připomíná mi to Dobrého vojáka Švejka. Nasaďme klystýr a chinin. A když to nezabere, tak dvojitý klystýr a chinin…
  Tady tím pláčem nad špatným hrobem lobbisty, kteří kdysi ovládli MŽP, ani nepostrašíte ani neovlivníte jejich moc.
  Pokud jste chtěli naivně kůrovce tlumit, muselo by se dříví včas asanovat, nikoliv jen pokácet a nechat neodkorněné či chemicky neošetřené v lese či skládkách dřeva. Stejně tak v tomto je k ničemu odstraňovat inertní (vylétlé) souše, či souše jiných dřevin. Ale v těchto množstvích to je stejně boj s větrnými mlýny. A rozhodně nevybojovatelný v dnešních podmínkách. Psal se rok 1996 a došlo k oddělení správy lesa od provozu. Navíc lesní hospodářské plánování přišlo do soukromých rukou. Navíc se dramaticky zvětšila výměra svěřené jednotky lesa a ještě výrazněji se zvýšily rozlohy katastrálních území jednotek. Přibylo papírování a ubylo času, který mohou správci lesa strávit v lese. Přibylo použité mechanizace a lesních cest a odvodňovacích příkopů kolem nich. Lesní personál je v dnešní době často neodborný (cizinci ochotní dělat za málo peněz) či neznalý místního prostředí. V horách přibylo tlaku na les v podobě nových sjezdovek či celých areálů. To jsou vlivy výraznější než pár ha rezervace s bezzásahovým režimem. A co teprve klimatická změna?!

 • Aleš • 9. října 2019

  Boom vzniku chráněných území u nás byl od konce 50. let do 70. let 20. století. Nikde ani v případě starších rezervací nebyly pozorovány v této souvislosti souvislejší problémy. Severní pohraniční horstva byla stižena jen imisními kalamitami nezapříčiněnými ochranou přírody v lesních rezervacích. Větrné epizody se samozřejmě v průběhu 20. století opakovaly. I takové poškození lesa mělo vždy vliv na další průběh kalamit, které vždy následovali, mnoho desítek let před vznikem ekologických organizací. Ty u nás začali aktivněji působit (mimo výjimky jako (TIS, ČSOP, hnutí Brontosaurus) až od roku 1990. Když si uvědomíme, jaké roky byly pro hynutí našich lesů nejhorší, tak jsou to roky, které patrně s aktivitami ochrany přírody nemají nic společného, nicméně jde u nich vylišit souběh jiných faktorů (v lesnictví nazývaných jako škodliví činitelé v lesích). (Roky 2006 – 2009 – dopady orkánů Kyrril, Ema a Ivan a po té roky 2015 – 2019 – sucho).
  Vtip je v jiné věci. Je možné, že část té vědecké obce, která má v tom, že primárním zdrojem problémů není momentálně kůrovec, pravdu na rozdíl od mých mnoha kolegů z oboru, v jiných otázkách bude zcela nahrávat těm lobbystickým skupinám. Možná, že i teď mají něco za lubem. Ale s tím se jde docela snadno demokraticky vypořádat. Nevolit ty jejich politické šíbry nikam. Protože mnoho těch faktorů ovlivňujících škodlivé činitele má původ i v penězovodech na ně napojených.

 • Bety • 9. října 2019

  Lobbystické skupiny vždy mají něco za lubem. Ovšem moc nevěřím tomu,
  že se lze s nimi demokraticky vypořádat, tedy nevolit ty politické šíbry nikam.
  Vždyť ta demokracie, kterou nám naordinovali, je má v základech, přímo na
  nich stojí. A ani je vlastně nevolíme přímo, oni přece lobbují u těch zvolených.

 • Gatta • 9. října 2019

  Zprávu jsem jen „prolétl“ – nakonec nejsem lesák. Spousta čísel – co mě ale zaujalo, že na odborné studie a poradenství se vydávají podobně vysoké náklady jako na vápněnī a obnovu porostů.
  Výsledky vápněnī a nových výsadeb jsou měřitelné – výsledky autorů nákladných studií nás dovedly tam kde jsme. „Odborníci “ si jistě pomohli velmi měřitelně.

  No nic – dotace to spraví – se na to prostě zase všichni složíme. A jede se dál…

  Pravda, nebo „skutečně správné řešení “ je vždy až ta poslední volba, když už se na věci nedá nic vydělat. A ten moment zatím ještě nenastal.

 • idiotronic • 9. října 2019

  Lobby poškozuje početnou vrstvu voličů (každého jen malinko) a zisk disciplinovaně soustřeďuje v nepočetné skupině. Nevytváří nic mimo. Proto také její aktivista na kandidátní listině nemá u svého jména povolání ,,politický šíbr“.

  Bety napsal
  Lobbystické skupiny vždy mají něco za lubem.

 • racek • 9. října 2019

  Pane Aleši, Šumavu znám asi nejlépe, protože mohu pozorovat hynutí lesa v čase… jinak si myslím, že se ani tak moc v hledání příčin nelišíme. Největší vliv má neodbornost jak životního prostředí, tak likvidace profesionality lesních správ. -Co se týče Gréty, pokud by to nebylo spíše politické než ekologické téma, tak by mě to nevzrušovalo. V čem má pravdu, je likvidace posledních ostrůvků divoké přírody. Ani ne tak v evropě či vůbec severní polokouli (kromě , ale hlavně v Africe (přelidnění, rozšiřování Sahary – trvá už asi 3 tisíce let … či těžba pralesů a průmyslová znečištění), jižní Asie … likvidace pralesů a produkce ekozeleného palmového oleje … a Jižní Ameriky, však víte, totéž. Ale problémem není ani tak uhlíková stopa, ale průmyslová znečištění. A u nás … naprostá devastace kvality ornice, která už vodu neudrží. Nějako se zapomělo, že sláma patří zpět do půdy a chlévskou mrvu nenahradíš… zato jsme vymysleli spalování v bioreaktorech či jak se ta blbost nazývá…
  Ach jo. Letos jsem poi letech chaloupku prodal, už je to na mě moc a i té motorky jsem se už dříve zbavil, holt už nezvládám. A alespoň se na to nemusím dívat.

 • racek • 9. října 2019

  Milá Betty a Aleši, volit můžeme, akorát volíme vždy jen ty, co jsou nejvíc v televizi, nejlíp oblečení a používající spoustu cizích slov končící slibem zářné budoucnosti s EU, USA, zelenými a NATO. Zato nepřítel číhá za každým rohem. Rusko každou chvíli zaútočí a snadno přemůže fake zprávami naši zcela nedostatečnou cca 8násobnou převahu ve zbraních, Čína si dovoluje se stát největší ekonomickou mocností a navíc chce konkurovat … a ještě že máme ty migranty, co nás obohatí.
  A do televizí nikdo jiný přístup nemá, že. Takže moje stará teta prohlásila, že toho křivohubce volit nebude, politik přece musí dobře vypadat. Asi čeká že jí navštíví doma či co. A chlapi v hospodě u nás na chalupě taky už pomalu vyměkli a mladí se chystají na Putina …

 • Aleš • 10. října 2019

  Gatta: Ono je to ještě pikantnější. Kolega v kanceláři je specialista na kůrovce a ochranu lesa. Hádejte, kolik dní stráví ročně v lese a kolik prosedí v kanceláři.
  Na ten les vám budou stačit prsty jedné ruky…
  Raději ani nechci vidět kolik peněz se v naší organizační složce státu vyhodí za zbytečné reklamní materiály, kampaně, nové vymalování, nové vybavení nedávno rekonstruovaných budov, obnovu vozového parku či nového IT vybavení, nesmyslné kurzy ohledně např. tzv. řízení lidských zdrojů, GDPR, BOZP a podobných důležitostí a jak v přímém kontrastu s tím obrací každou korunku utracenou za zjišťování informací o lesích, což je nejzákladnější poslání naší organizační složky státu uvedené v něco víc než dvaceti bodech zakládací listiny. A ono i metodicky nám i v průběhu práce v lese ukládají v čím dál větším procentu času jiné priority než informace o lese. Např. sofistikovaný bonzovací systém o vlastní poloze v čase.

 • Aleš • 10. října 2019

  betty: Samozřejmě, že jim jde o náhrady v řádu miliard. V Jeseníkách chtějí lobbisté prosazení peněz pro církevní vlastníky jako újmu za netěžení, s tím, že státní lesy ji nedostanou… A ty miliardy půjdou na úkor chudších, jak rozkážou panáci od ODS, pirátů, zelených či jiných asociálních živlů.

 • Aleš • 10. října 2019

  racku: Koukáte se asi na špatnou televizi. Televize Barrandov sice závisí na sponzoringu, ale zatím se snaží vybudovat pozici názorové pestrosti. Tam teď mimo jiné i zazněl zajímavý argument, že Trikolóra by si měla zamést nejdříve před vlastním Prahem…
  Dočasnost má u nás dost relativní nádech. Ale i Rakousko-Uhersko, Třetí ŘÍŠE či naše přátelství s SSSR vypadaly, že tu budou navěky. Tak to je vidět i teď. Mocipáni v SSa se třesou strachy, aby se proti nim neotočila Osmanská říše. To by se jim to hned rozpadlo. To bude zase Pompeózního vysvětlování, klidně probíhající až do posledního Kurda, pokud to bude v něčích zájmech.
  Když se kácí les, létají třísky. Kůrovec klidně přeletí i kilometry. Ale jak část našich spoluobčanů nechala svojí mládeži vygumovat/přeformátovat mozky, to může být i závažnější.
  Les však nelze brát ideologicky. A je jedno, zda je to ideologie nazvaná jako zelená nebo neoliberální nebo trvale udržitelného výnosu. Ony dříve či později přestanou fungovat a projeví se jak v nefunkčnosti ekosystémů, tak produkčních či sociálních systémů. Les je potřeba co nejlépe pochopit a pak z něj lze přiměřeně brát, pokud do něj budou přicházet přiměřené vstupy, které se aspoň v nějaké míře budou snažit kopírovat přírodní procesy. Dřevo je sice zajímavá, důležitá, obnovitelná surovina s velkou budoucností, ale není jediným a největším bohatstvím, které má původ v lese.
  Co mají společného majitel pily, technokraticky smýšlející lesník, lobbista, většina vědecké obce přírodovědného ražení, aktivista hnutí Duha, mladý Pirát, zelený, Topkař či flanďák? Zpravidla neví nic o řízení sociálních systémů a pokud o nich něco ví, tak zpravidla jejich egoistický zájem je vede k jednání porušující zájmy společnosti. A pokud se o les zajímají oni, tak se diskutuje s nimi.

 • Gatta • 10. října 2019

  Re Aleš
  To by se vám tak líbilo – v prtacovní době si chodit po lese, sbírat houby nebo aspoň relaxovat a počítat veverky … A navíc by se vám tam moh stát nějaký pracovní úraz , nebo nedejbože i zabloudit … ☺

 • Aleš • 10. října 2019

  Gatta: Slyšel jsem lepší joke. Sedět v hospodě…
  Jen tak mimochodem. Ti, co se chtějí v tom lese relaxovat, to šmírující metody nezakazují… A jen tak mimochodem, šmírující metody šmírují i mimo pracovní dobu…
  https://www.youtube.com/watch?v=Ac3a_k9nSiM#utm_content=videa&utm_term=pokáč v lese&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz&title=Pok%C3%A1%C4%8D%20-%20V%20lese%20%5Bofficial%20video%5D

 • Gatta • 10. října 2019

  Re Aleš:
  Jednu o lese kterou určitě neznáš a na spravení nálady druhou o té víle – kterou určitě znáš :-)

  https://www.youtube.com/watch?v=iylKfr9_3ZI
  https://www.youtube.com/watch?v=8-081UQ8duY

 • racek • 10. října 2019

  No, mily Aleši, Barandov uz hoodne dlouho nesleduji, takze netušim… A jinak, ja mam k lidem praxe velikou úctu. K té jsem se po nekolika zkusenostech dopracoval. Pro príklad … Vedl jsem rekonstrukci docela velke stavby. I nadrizeni mi vnutili radu skladajici se z 5 profesorů stavbařů. No bohuzel se z toho vyklubala jen skupina jesitnych jedincu, ktera nemela zadny vystup. Na řešení jakychkoliv problemu se nedokazala shodnout. Tak jsem je prestal svolavat a resil vse se stavbyvedoucim a stavitelem a projektantem, sraym praktikem. Stavba dopadla dobre, usetrili jsme spoustu peněz a profesori dostali zaslozenou mastnou odmenu.. no, vite, …ja vim,.. kazdy z nich hlavne navrhoval subdodavatele jednotlivych celků, ze..
  Jo a Mladý Klaus, ma celkem rozumne nazory v oblasti školství ( ta moje je učitelkou) a migrace ci zahranicni politiky, bohužel, na funkci jako premier jeste zdaleka nemá. Mozna by z nej byl dobry ministr školství… A jeho hnuti musi presvedcit. Zatim je to jen Klaus … A nic.. toje opravdu zatim prilis malo.
  Proste jenom vim koho volit nebudu. vlastne asi nikoho. Nebo to nejmensi zlo. Rotoze Babis to ve srovnani s predchudci nedela tak špatně. Ale neverim mu. Porad cekam. Kdy nás zradí… Zda se, ze jinak mluvi venku a jinak doma. A kadr jako Jourová je jeho dite. Z ni nás ještě bude hlava bolet…
  Tak jo, jsem se odhalil…

 • Aleš • 16. října 2019

  Jako z absurdního dramatu působí vystoupení mého spolužáka z lesárny Arnoštka B., výrobního ředitele Arcibiskupských lesů, že na průběhu kalamity se negativně podepsal zdlouhavý proces církevních restitucí a zdlouhavé vydávání majetku… Nebýt církevních restitucí, se mohlo v dotčených lesích hospodařit, asanovat větrné či jiné kalamity, dělat obnova lesa včetně podpory přirozené obnovy, kotlíků s jedlemi, buky, případně javory a dalšími dřevinami. Spoluviníci se snaží stavět do role obětí…