Hnutí SPD předkládá novelu autorského zákona

Hnutí SPD dnes předložilo novelu autorského zákona, kde navrhujeme, aby provozovatelé restaurací, kadeřnictví, hotelů či zdravotních zařízení již nemuseli platit autorské poplatky.

Hnutí SPD v Poslanecké sněmovně podpořilo senátní verzi novely autorského zákona, která byla ale především díky hnutí ANO a ČSSD zamítnuta. Pak jsme hlasovali pro vládní novelu, protože jsme chtěli alespoň pomoci zrakově postiženým. Slíbili jsme ale rovněž, že předložíme vlastní novelu, která zbaví povinnosti platit autorské poplatky drobné provozovny, restaurace, ubytovny či zdravotní zařízení. A svůj slib nyní plníme.

V naší úpravě jde o to, že za provozování rozhlasového a televizního vysílání podle § 18 odst. 3 nepovažujeme zpřístupňování díla pacientům při poskytování zdravotních služeb ve zdravotnických zařízeních ani zpřístupňování díla v provozovnách, která nejsou provozována za účelem zpřístupnění rozhlasového a televizního vysílání. To znamená, že pokud hraje rádio u kadeřníka, v restauraci, hotelu či v nemocnici, tak tito provozovatelé nebudou muset již nic platit.

Pokud si pustím rádio doma, tak přece již za hudbu platím prostřednictvím koncesionářských poplatků nebo se provozovatelům rádií a televizí zaplatí náklady za hudbu prostřednictvím reklamy. Čili za tento statek jsem již jednou zaplatil a pouze ho zkonzumuji na jiném místě, než je například můj domov. Stejně tak bych si mohl vzít do hospody či do nemocnice notebook a sledovat televizi či poslouchat rádio na notebooku. Současná úprava je jen nehoráznou buzerací občanů a drobných podnikatelů, kterou si vybojovaly neprůhledné lobbistické struktury. Naše novela je návratem zdravého rozumu. Připomínáme, že hnutí ANO a ČSSD hlasovali v této věci proti zájmům občanů a podpořili právě různé vydřiduchy, kteří se chtějí neoprávněně obohacovat z poplatků služby, které již byly jednou zaplaceny

V Praze, dne 13. února 2019.

Stanův komentář: Vypadá to, že v SPD, snad jako v jedné z mála stran, čtou, co o této věci píší OM, e-republika a Kulturní noviny. Jsem zvědav, jak o jejich předloze budou hlasovat Piráti.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
brtnikvbrlohu1
brtnikvbrlohu1
14. 2. 2019 7:17

Piráti – vsadím se že klasicky, návrh zamítnou s tím že je nedokonalý a že v brzku nabídnou vlastní lepší (brzko = na sv Dyndy).
Stejný postup jako u všech návrhů od třešňařů.

Gatta
Gatta
14. 2. 2019 9:45

Od SPD správný postoj a navíc velmi dobrý tah.
Piráti mohou buď podpořitSPD, nebo jak píše brtník – návrh odmítnout a slíbit nějaký vlatní. Nakonec, tento zbabělý krok stranou … do ztracena, dělali s oblibou i Zelení a ČSSD.
Každopádně „problém OSA“ je domácí půda Pirátů a oni tedy budou muset NĚCO udělat.