InSerbia: Putin převezl západní finanční žraloky

Reklama


Za několik dnů Rusko skoupilo za babku svá naftová a plynová aktiva, která se nacházela v rukou západních finančníků, tvrdí InSerbia. A to všechno díky tomu, že došlo ke znehodnocení ruského rublu a na trhu se objevily fámy, že akcie půjdou dolů. Podle slov InSerbia to byla ta „nejpřekvapivější operace, se kterou jsme se měli možnost setkat od dob založení fondového trhu“.

Rusko udělalo nečekaný chod koněm“, píše InSerbia. Podle slov vydání dokázala Moskva díky pádu rublu získat zpět velkou část svých aktiv, která byla v rukou zahraničních vlastníků a navíc vydělat 20 miliard dolarů pouze během několika dnů.

Dříve prakticky polovina všech příjmů z prodeje ropy a plynu neplynula do ruské státní pokladny, ale do kapes evropským finančním žralokům. Kvůli krizi na Ukrajině začal rubl prudce padat, ale Centrální banka vůbec nereagovala, aby ho udržela. Objevili se řeči o tom, že Rusko na to jednoduše nemá dost peněžních prostředků. Ceny na akcie ruských energetických společností povážlivě spadly a finanční žraloci je začali rozprodávat, dokud se neznehodnotí úplně.

Putin vyčkal celý týden „a jenom se usmíval na tiskové konferenci“, a když ceny těchto akcí spadly maximálně, přikázal okamžitě vykupovat aktiva, která drželi Američané a Evropané. „Když finanční žraloci pochopili, že je podvedli, bylo už příliš pozdě, píše vydání. A teď zůstanou všechny příjmy z ropy a plynu v Rusku. Rubl bude růst sám od sebe a nebude nutné kvůli tomu utrácet zlaté a valutové rezervy.

Evropští finanční žraloci ze sebe udělali hlupáky: za pár minut Rusko za babku vykoupilo naftová a plynová aktiva v hodnotě miliard. S tak překvapivou operací jsme se nesetkali o okamžiku založení fondového trhu“, píše InSerbia.

Převzato z Ino TV

Překlad: Irena

Přejít do diskuze k článku 9 komentářů