Institut Václava Klause: Nejsme ve válce, nepotřebujeme drakonická opatření

Prohlášení IVK ze dne 13. 10. 2020 k nepřijatelným vládním opatřením

1. Vývoj koronavirové epidemie nesmí být podceňován a ani my ho nepodceňujeme. Čísla, kterými nás vláda zásobuje, vidíme, ale vidíme je trochu jinak než Hamáček, Prymula a podobní. Interpretace těchto čísel nesmí být ponechána lékařům, musí promluvit statistikové (odborníci na analýzu časových řad). Závěry musí udělat politikové. Jsme – spolu s řadou předních českých imunologů – přesvědčeni, že covid ohrožuje jen ty, kteří už jsou vážně nemocní. Navíc opakovaně připomínáme, že lidé s pozitivním testem jsou jen nakažení, nikoli nemocní.

2. Aktuální vývoj nemocnosti neopravňuje k výhružkám a výrokům, které z úst členů vlády zazněly v minulých dnech – mrazáky plné mrtvol v ulicích, optimální způsob pohřbívání není „do země“, atd. Používaná rétorika je útočnou zbraní, která má vystrašit občany nepřijatelnými, protože nepřiměřenými vládními opatřeními. Parlamentní opozice se nechala dotlačit do podobných výroků, i když si to nepřiznává.

Odmítáme zastrašování veřejnosti nejasnými a desinterpretovanými daty, která neumožňují popsat skutečný stav vývoje nákazy, porovnat jej v čase a mezi různými zeměmi. Straší se počtem obětí, ale o skutečném vývoji úmrtnosti v zemi – v porovnání s minulými lety – se vůbec nehovoří. Úmrtnost v naší zemi je do dnešních dnů roku 2020 nižší než v předcházejících dvou letech. Nesmíme připustit, aby zvýšené nebezpečí pro jednu specifickou rizikovou skupinu ochromilo celý stát. To není cynismus, to je racionální zhodnocení situace.

Strach milionů lidí naší země o své živobytí a o svou materiální existenci v důsledku umělé války s covidem je daleko reálnější věcí než strach z nemoci. Setkáváme se s tím dnes a denně.

3. Náklady covidové epidemie nejsou jen zdravotnické. Jsou především společenské, hospodářské, ve vzdělání našich dětí, atd. Odmítáme uzavření škol a poškození mladé generace v situaci, kdy není jasně prokázané její ohrožení touto nemocí. Přicházíme o naši svobodu, přicházíme o naše soukromí, přicházíme o elementární, pro lidský život nezbytné mezilidské kontakty, přicházíme o naše peníze.

Jedná se o první případ v moderní historii, kdy stát svými svévolnými rozhodnutími, která jsou jen předstíráním aktivity, vědomě ničí významnou část ekonomiky. Druhá strana téže mince je totální nezodpovědnost vlády vůči veřejným financím.

Ze všech těchto důvodů odmítáme radikální plošné restrikce života v naší zemi.

4. Politici musí zvolit politická řešení a nést za ně zodpovědnost. Je nepřijatelné, aby se vláda a její předseda chovali alibisticky a oportunisticky a schovávali se za nevolené experty – vedené nejasnou motivací a bez skládání účtů svým voličům.

5. Zažíváme test společnosti, co vše si ještě necháme líbit. Nastala chvíle, kdy je třeba říci dost. Nejde o válku s covidem, ale válku s podivnými mezinárodními organizacemi, s celosvětově propojenou politickou a mediální frontou a s mocnými byznysovými zájmy. Vše probíhá podle jednoho vzorce, týká se to celého světa, ale vinu a odpovědnost u nás nesou konkrétní domácí politikové.

6. Vás všechny, které toto prohlášení oslovilo, vyzýváme k jeho šíření a podpoře.

Václav Klaus a kolektiv IVK, 13. října 2020

5 2 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petrc
Petrc
14. 10. 2020 17:15

Myslel jsem, že jsme ve válce pořád, jenom že ti mrtví o tom neví. Když tedy nej sme ve válce, tak probíhá vojenské cvičení, které nám názorně ukazuje mnoho věcí. Například to, že až tedy bude válka opravdová, jak se mezi sebou do krve serveme; jak „každý“ kašle vzdor rouškám na vládu; jak tzv. „svobodné“ volby jsou zcela zbytečné, neboť např. zvolená vláda stejně vládnou díky opoizici nemůže a navíc v zájmu všech občanů; jak se musí vláda místo vládnutí stále zpovídat, hájit a kát; a jak nebudeme vůbec připraveni, vyjma na stále lepší a lepší zítřky; jak bude scházet… Číst vice »

PPK
PPK
14. 10. 2020 18:01

VK i s tím svým „institutem“ by měli mlčet a šoupat nohama. Základní kameny této ekonomicky koloniální chatrče jsou jejich dílo.

zart
zart
Reply to  PPK
15. 10. 2020 13:54

Vono to nejde, protože mlčíme a šoupáme nohama my. Covid na to, tedy co Vy na to?

Irena
15. 10. 2020 6:43

Pokud se informační pole stáčí jinam, tj. řídicí proces se začíná vymykat, je třeba mít připravené alternativní vůdce, kteří si stoupnou do čela „opozičního“ procesu a budou ho řídit v rámci „elitářského konsensu“ ovšem v rámci mantinelů, které, ať už se jim to líbí nebo ne, stále vytyčuje dav, ten dobytek, to stádo. Tak proč nevyužít staré dobré a osvědčené kádry? Pronesou pár rozumných poznámek, stádo zbystří, a třeba se za nimi rozběhne.

zart
zart
Reply to  Irena
15. 10. 2020 13:57

Znal jsem také jednoho, co se mu informační pole stočilo jinam. Možná přebral ten Uzlův ArginMax. Skončil a skonal v Dobřanech. Možná bychom se divili, jaká je tam spousta duševně zdravých lidí.

LiL
LiL
15. 10. 2020 7:14

Nacházíme se v čase, kdy jen stěží lze konstatovat, že víme, co se děje. Řada věcí, na které jsme byli zvyklí, pomalu a jistě mění svou podobu a nejsme nato dostatečně připraveni. Je úplně jedno která instituce dává svá prohlášení, protože jediný, kdo si to nakonec musí vyřešit, je každý jeden z nás. To co se opravdu děje, je změna myšlení, nastavení priorit a ukázat, kam až lze zajít. Je to výzva pro celou společnost a nebude to cesta lehká.

zart
zart
Reply to  LiL
15. 10. 2020 13:19

Výborné. Ještě bych potřeboval dovysvětlit, co mám dělat, když všichni, které znám, s nimž žiji a musím žít, mají na rozdíl ode mne opačné priority a na nějakou vývzvu pro celou společnost z vysoka kašlou, a když mám nelehkou cestu??

Bety
Bety
15. 10. 2020 20:01

Klaus nebyl nikdy debil, ale o české hospodářství, neboli prospěch státu mu nikdy nešlo. I teď využívá předimenzovaná až nesmyslná opatření vlády ve svůj politický prospěch. Otázkou je, co by dělal, kdyby on ta vláda byl. Myslím, že by se tomu celosvětovému covidovému trendu podřídil jako všichni ostatní. ( U Ruska dělám výjimku, to, obklíčené ze všech stran biologickými laboratořemi tak podle mého názoru jedná z pudu sebezáchovy). Ale pokud to jeho sympatizanty přesvědčí, aby covid hodnotili reálněji a rozšíří tak počet lidí kteří nešílejí strachem – nic proti tomu.

zart
zart
Reply to  Bety
16. 10. 2020 16:45

Musíme si uvědomit, že někteří z těch kteří jsou proti ochranným opatřením vlády, že potřebují co nejvíce mrazáků plných mrtvol. Není v tom nic špatného, pouze mají zájem o ekonomický růst ČR. Jde jim přece o peníze, a o peníze jde přece každému.

Gatta
Gatta
Reply to  zart
16. 10. 2020 18:53

Tedy je to kurva ( větný člen vyjadřující důraz) čím dál morbidnější.

Tak jednu z doby, kdy jsme mohli mít úplně jiné myšlenky.
Protože každý život musi být pitomý optimista. A i umřít, je li to nutné, se má pro lásku k něčemu.

https://m.youtube.com/watch?v=srumEVEMqzI

Gatta
Gatta
Reply to  Gatta
16. 10. 2020 19:27

A jednu ještě přidám … abych si připomněl „proč jsme tady“. Že nejsme jen statistická čísla !

https://m.youtube.com/watch?index=106&list=PLJMWeMbj9YbJyRj0e_BevPQifrnntL1RT&v=bNgoRnRXqpY

zart
zart
Reply to  Gatta
16. 10. 2020 20:53

Bylo by třeba vydat srozumitelný jednoduchý zákon, že zločin za peníze, není zločinem. Peníze jsou třeba k životu, nelze nikomu vyčítat, že chce žít, neboť kdybychom nechtěli žít, ekonomika by se okamžitě zastavila a zhroutila. Ony jsou takové zákony vlastně všechny, protože chrání zájmy vládnoucí třídy proti třídě ovládané, respektivě chrání zákony velkých „zločinců“ proti těm menším. Mělo by se bojovat za demokracii, aby ty zákony platily také opačně. Mělo by to být jednoznačně uzákoněno. Idoti bojují za „spravedlivé“ dodržování nespravedlivých zákonů, které jsou namířeny proti nim. Je to zajímavá právnická otázka, ale nikdo se jí v tomto úhlu pohledu… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  zart
17. 10. 2020 9:50

Mám obavu, že v e Vašich příspěvcích mi dot často uniká pointa i Vaše motivace k jejich napsání.

Gatta
Gatta
Reply to  zart
17. 10. 2020 9:55

Mám obavu, že u mnoha Vašich příspěvků mi uniká pointa a také i Vaše motivace k jejich napsání.

J. W.
J. W.
17. 10. 2020 6:44

Víte, co si vyžádal ten výzkum a syntéza Covidu finančních prostředků a práce? Rovněž jej dostat do Číny a potom zařídit ten následný postřik u nás, také nebylo nijak snadné. A vy byste to chtěli zarazit, sotva se to chcípání rozjelo!?
Nevíte, prosím vás, co mají všichni ti pitomci, odborníci a provokatéři s tím omezováním osobní svobody rouškama, když všichni, my i oni, mají na nohách a rukách tak silné a těžké železné okovy?? No, vlastně každá mrtvola vypadá s vázankou u krku lépe. Outfit na prvním místě!

Gatta
Gatta
Reply to  J. W.
17. 10. 2020 9:55