Izraelské běsnění v Gaze: To není odůvodněná válka

Listopad 21, 2012


Dennis Bernstein: Věhlasný dokumentarista John Pilger je někdo, kdo ví hodně o pásmu Gazy a o extrémních podmínkách které museli Palestinci snášet pod brutální izraelskou okupací. Pilger natočil v rozpětí pětadvaceti let dva filmy se stejným názvem "Palestina je stále problém."


Pilger, australský novinář se sídlem v Londýně, je široce respektovaný dokumentarista, oceněný i cenou Emmy Award. Jeho články se pravidelně objevují v novinách po celém světě, jako Guardian v Londýně, The Independent, New York Times nebo Los Angeles Times.


John Pilger: Děkuji Dennisi.


DB: Víte o situaci hodně. Udělal jste ne jeden, ale hned dva filmy, kde je předmětem Palestina. Dovolte mi, abych od vás uslyšel první reakci, když slyšíme ve zprávách o masivním bombardování a o zabitých a raněných mezi civilním obyvatelstvem a dětmi.


JP: No, první věcí je …. že bychom měli být znechuceni. To je normální, lidská reakce. A druhá je, že bychom neměli být překvapeni, ale měli bychom pochopit, že to nemá nic společného s Hamásem nebo jeho raketami. Je to pokračující útok na Palestince. A zejména na lidi v Gaze a plánem je se jich účinně zbavit jako celku. A já to nepřeháním, je často obtížné vnímat zpátky historii v dobách, jako je tato, ale je to velmi důležité, abychom pochopili souvislosti. 

 

Neslavným Plánem D, který byl proveden těsně předtím, než byl vytvořen Izrael, bylo vyhnat obyvatelstvo Palestiny a zbavit se jich. Bylo napadeno 369 vesnic, lidé byli vyhnáni, doklady o tom jsou. Historický záznam je velmi jasný, izraelští historikové, Benny Morris to zdokumentovali, ale následně izraelské archivy to vyhodily.

 

Výsledkem je, že vidíme formu genocidy probíhající v Palestině. A to ve finální fázi. A o čem by vaši posluchači neměli být na pochybách, je to, že i když bombardují Izraelci, jsou to ve skutečnosti Spojené státy, které tisknou tlačítka. Protože jsou to jenom Izraelci, kteří létají s americkými letadly. Jsou to americká letadla, dodávaná k tomuto účelu, a když se podíváte na vyjádření prezidenta Obamy, pochopíte, že je to ve skutečnosti americko- izraelský útok na lidi, kteří žijí v otevřeném vězení.

 

Richard Falk, zvláštní zpravodaj pro Organizaci spojených národů, přirovnal jejich situaci k varšavskému ghettu. Když ve Varšavě židovské ghetto povstalo proti nacistům, bylo rozdrceno. V těchto dnech se slovo fašismus používá nesnadno. Ale jsme tak blízko k fašistickému státu v Izraeli, a ty historické paralely, které Falk vyvozuje, jsou skutečně správné. Takže jsme svědky probíhajícího historického procesu a je na zbytku světa, aby to uznal a něco s tím udělal.


DB: Johne, jak jsem se již zmínil v úvodu, neudělal jste jeden film, ale dva filmy s téměř stejným názvem, přibližně dvacet let po sobě. A to, že tím zotročeným je Palestina….. proč vy….


JP: Palestina je stále zotročená…

 

DB: A řekněte nám, co to znamená, a proč jste udělal dva filmy, a proč po pětadvaceti letech mohou mít téměř stejný název.

 

JP: Tak, první film vznikl v pozdních sedmdesátých letech a druhý film asi v roce 2003. Když jsem poprvé do oblasti přišel, pracoval jsem na reportážích o Blízkém východě a Palestině poměrně značnou dobu. Ovšem když jsem přišel, abych udělal druhý dokumentární film, první, co mě napadlo při pohledu na první dokumentární film z dávných let, bylo, že se nic nezměnilo, že titul stále platí, Palestina je stále zotročená.

 

Je to jediný problém na Blízkém východě, protože to je otázka nejzákladnější spravedlnosti. Je to, jak jsem právě vysvětlil, otázka lidí, kteří doslova bojují o své životy proti nepříteli, který je anachronismem. Izrael je …. Jak se svět dekolonizoval, tak staré říše ztrácely svoje kolonie. To ale neznamená, že nevznikala nová říše, říše USA. Ale starým koloniím byla dána alespoň formální nezávislost.

 
Proti tomuto historickému proudu vznikla nová kolonie a tou je Izrael. Je to naprostý anachronismus. Nežije v žádném případě, v žádném smyslu, v míru se svým regionem. Je ve skutečnosti ve válce s tímto regionem. Ve skutečnosti je jeho raison d’etre válka v jeho regionu. Pokud by byl přijat v této oblasti mír, pak by téměř zmizel důvod pro jeho existenci. A proto se soustřeďuje na útlak a vyhánění Palestinců. Krádež jejich půdy, krádeže jejich zdrojů, to všechno jsou fakta. To nejsou názory, to jsou fakta. Téměř všichni obyčejní lidé na Blízkém východě, a to i v některých odporných režimech v zálivu, považují stále Palestinu za "ujařmenou".

 

Toto centrum zkázy a války by ztratilo výbušný a velmi nebezpečný stav, kdyby se Palestincům dostalo fundamentální spravedlnosti, na kterou mají právo. A je to Izrael a Spojené státy podporované Evropou, ale v podstatě Izrael a Spojené státy, které tomu stojí v cestě. A to je důvod proč pro obyčejné lidi v ulicích od Teheránu po Káhiru, Damašku po Bejrút, je Palestina stále problém. A mělo by to být problémem i v Los Angeles, San Francisku, Londýně a kdekoliv jinde.


DB: Johne, člověk má pocit, že Izraelci nyní ve spojení se Spojenými státy používají pásmo Gázy jako zkušební terén pro nejnovější druhy výzbroje a techniky. Drony dnes pokrývají pásmo Gázy a bezstarostně létají nízko. Člověk má pocit, že se tam testují zbraně a zařízení pro větší války.

 

JP: Ano, jistě, vždy to tak bylo, samozřejmě. Pro tento druh agresivních válek, podíváme-li se zpátky, byly vždycky laboratoře. Hanebný příklad je Vietnam nebo dokonce před tímto Korea, když byl testován napalm. A fosforové bomby byly testovány později. A teď máme tyto high-tech zbraně doložené na příkladu dronů. Jak lépe je otestovat, než na lidech, které chcete vyhladit? A máte pravdu, že to tak nazýváte. Je to experiment jako každý jiný. Jistě to nemá absolutně nic společného s těmi plechovými raketami, odpalovanými z vězení do Izraele.

 

Takže, ano, je to experiment, ale je to americký experiment. Je to americko-izraelský experiment. A ti, kteří v poslední době hlasovali pro prezidenta Obamu, by o tom mohli rozjímat. Žádný z prezidentů nebyl nadšený pro podporu tohoto projektu více než Obama. Hned poté, co byl zvolen v roce 2008, a ještě před tím, než byl uveden do funkce, dal svůj souhlas k tomu, co bylo známo jako Operace Lité olovo, která do této chvíle zabila 1400 lidí v Gaze.

 

To je existující politický problém. Kdyby nic jiného, museli jsme se na poměrně dlouhou dobu smířit s velmi lichotivými snímky Obamy a jeho rodiny. A to je tak zvaný liberální prezident. Netanjahu je fašista, o tom není sporu, ale je to americký fašista. A musím na to důrazně upozornit.

 
To vše by se dalo vyřešit, pokud tam byl upřímný zprostředkovatel v podobě silné mocnosti, která by pomohla zprostředkovat regionální mír nebo alespoň přinejmenším zajistit klid zbraní. To všechno by se dalo vyřešit, kdyby existoval poctivý zprostředkovatel v podobě Spojených států. To je však nereálné.

 

DB: Použil jste slovo "genocida" …. někteří používali výrazy jako etnické čistky, apartheid. Izraelci i mnozí v USA to prohlašují za nadsázku. Ale když to říkáte, myslím si, že Gaza je snad nejvíce zdevastované životní prostředí na tomto kusu země na světě. Devadesát procent pitné vody bylo otráveno. Jsou tam enviromentální škody, které neumožňují dětem, aby vyrůstaly zdravé. Jsou to ty věci, a já předpokládám, že to není pro vás nadsázka, jsou to ty věci, na které myslíte, když myslíte na genocidu a etnické čistky? Není to jen válka.


JP: To není. Psal jsem reportáže o genocidě. Reportoval jsem o genocidě v Kambodži i ve Východním Timoru. Je to fakt. A myslím si, že všichni ti Američané, židovští Američané, jejichž jménem Izrael tvrdí, že jedná oprávněně, to musí zvážit. Bavíme se o zodpovědnosti. Musí to posoudit.


Zkráceno, celý článek v CounterPunch


Překlad: Clair


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments