Jaká je pravděpodobnost, že potkáte…

Je to vzpomínka na článek z poloviny 80. let, který vyšel v časopise Amatérské radio v rubrice věnované dálkovým spojením. Autorem byl pracovník Československé plavby námořní , který se v rámci profese ocitl v Austrálii. Obcházel místo, kde kotvili a pozoroval provoz. Povšiml si jej jachtař a dal se s ním do řeči. Na otázku, odkud je, odpověděl „Czechoslovakia“. Jachtař se zamyslel a povídá: „Tak tam jsem kdysi byl, ale jenom ve vzduchu.“ Tušil, že by to sneslo trochu vysvětlit.

Dodal tedy, že za Druhé světové války sloužil u RAF a jednou měl na palubě nad Protektorátem československé vojáky, kteří pak provedli nějaký atentát, ale podrobnosti už si nějak nevybavuje. Ano, šlo o atentátníky, kteří šli ,,navštívit“ říšského protektora Reinharda Heydricha, a tohle byl pilot ,,jejich“ letadla. Originál vzpomínky z Amatérského radia máte možná někdo doma, zkuste jej nabídnout veřejnosti…

5 4 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
18. 6. 2023 18:31

Zajímavé souvislosti. Možná o nich neví ani příslušné muzeum pod Vitkovem. V každém případě celá mise splnila účel. Nekonečné debaty o tragických následcích pro národ jsou celkem zbytečné. K těm by došlo tak jako tak i když Heydrich už měl z rozhodnutí Hitlera namířeno do Francie. Na našem území i bez něj totiž zůstala k realizaci politika o konečném řešení místního prostoru, v němž už Čech neměl koneckonců co prohledávat.

Jan Kristek
Jan Kristek
Reply to  orinoko
18. 6. 2023 19:57

Přesně tak. Vraždění českého obyvatelstva už bylo v plném produ, po atentátu se sice zvýšilo asi o 15 %, ale to mohlo být i podle plánu.