Jan Keller: Sociální integrace včera a dnes

Na konci února proběhlo v jednom z výborů Evropského parlamentu slyšení na téma migranti a jejich integrace. Rozprava trvala déle než dvě hodiny a jako hosté na ní vystoupili i lidé z neziskových organizací, kteří se sociální integrací dlouhodobě zabývají. V průběhu slyšení se ale účastníci dozvěděli v podstatě jen dvě věci: Pro úspěšnou integraci je přínosné, pokud si migranti osvojí jazyk země, ve které se chtějí usadit. A důležité je také to, aby v této zemi získali práci. Nic víc nezaznělo.

Začíná být zřejmé, že poruchy sociální integrace nevznikají kdesi na okraji společnosti, jsou vyvolávány přímo z jejího centra. Vychází spousta prací, které již svým názvem připomínají, že exkluze je postindustriální společností doslova produkována, vyráběna. Upozorňuje se na to, že slábnutí sociální integrity postupuje v bludných kruzích.

Celý článek najdete na Novinkách

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
31. 3. 2016 9:38

Výborný a VELICE PODNĚTNÝ text… Opravdu doporučuji všem celý článek http://www.novinky.cz/kultura/salon/398147-jan-keller-socialni-integrace-vcera-a-dnes.html Chybí tam řada dalších souvislostí, ovšem J.K. jistě neaspiroval na všeobsažný text. Naopak snaží se problém přiblížit čtivou formou i těm, kteří si dosud myslí „že se jich to netýká“, a ozřejmit zjevné skutečnosti těm, kterých se týká… Chtěl bych ještě poukázat na související otázku (oblast) všeobecné kriminalizace společnosti- respektive jevu ještě závažnějšího – ochoty většinové populace takovou kriminalizaci přehlížet, připouštět či považovat „za jediné možné řešení“… J.K. píše o rozpadu soc. vnímání a sounáležitosti celé společnosti a neváhá ji popsat jako rozpadající se společnost… Typickým příkladem oné kriminalizace… Číst vice »

Sio
Sio
31. 3. 2016 11:35

Velmi dobrá analýza. Navazuje na předchozí Kellerovy knížky a přednášky, které jsou na youtube. V jejich kontextu je to naprosto jasné. Velmi doporučuji právě ty přednášky na youtube, jsou podány srozumitelně a zároveň jsou velmi hutné. K článku. Lidé, kteří zchudli (hlavně mladí, kteří se odpoutali od rodičů a nemají práci) mají hlavu stále v oblacích, mají pocit, že patří někam, kam už svým sociálním postavením (výdělky, majetek) nepatří. Neuvědomují si svou prekarizaci a vůbec je nezajímá politika. Volí politiky, kteří jim svými rozhodnutími vytahují z kapes peníze. U mnohých příslušníků starší generace (nad 50) to platí rovněž. Tam je… Číst vice »

Sio
Sio
31. 3. 2016 11:46

Z hlediska společnosti ukazuje Keller správně na to, že ubývá práce a zároveň stoupá tlak na lidi, aby si práci sehnali. Tím zákonitě roste exkluze a rozdělení společnosti na několik vrstev, přičemž platí pravidlo, že lidé z vyšší vrstvy se dívají s despektem na lidi z vrstvy nižší, i kdyby sami měli téměř holý zadek střední vrstva (dobře placená práce) na prekarizované zaměstnané s nízkými mzdami, ti zase na nezaměstnané, nezaměstnaní na bezdomovce a imigranty. Střední vrstva je přitom nucena platit solidární sociální stát, což vede k její nevraživosti k vrstvám nižším. Vyšší vrstvy jsou platí sociální stát jen relativně… Číst vice »

fajt
31. 3. 2016 12:10

http://www.novinky.cz/domaci/399080-chceme-lidi-vychovat-hajila-namestkyne-ministra-kontroly-kotlu-v-domacnostech.html – sociální inženýři v praxi, když je krafka krátká na velké firmy, tak aspoň pojebe plebs, ještě že máme středověk a byrokracie a úřednická tupost funguje v praxi v omezené míře. ..)

PPK
PPK
31. 3. 2016 15:10

fajt napsal

http://www.novinky.cz/domaci/399080-chceme-lidi-vychovat-hajila-namestkyne-ministra-kontroly-kotlu-v-domacnostech.html – sociální inženýři v praxi, když je krafka krátká na velké firmy, tak aspoň pojebe plebs, ještě že máme středověk a byrokracie a úřednická tupost funguje v praxi v omezené míře. ..)

Vždyť je to jasné a už jsem o tom tady nedávno psal. Úředníci a politici (cituji sám sebe) „… málokdy odolávají touze, demonstrovat svou dočasnou schopnost vládnout a jakkoliv DISCIPLINOVAT ten občanský dav.“
Jinými slovy – žádná demokracie ani diskuse, ale taková typická kapitalistická totalitka.

http://outsidermedia.cz/polsky-ministr-obrany-dal-svetu-priklad-hodny-nasledovani/?show=comments

fajt
31. 3. 2016 19:46

http://www.novinky.cz/krimi/399141-soudkyne-zpusobila-prutahy-v-dalsich-trech-desitkach-kauz-prijde-za-to-opet-o-cast-platu.html – česká justice a její firemní kultura, tak 15 % ze statisícového platu ( o ostatních požitcích ani nemluvě), to ji bude určitě bolet a donutí ji se nad sebou zamyslet … muhehe. ..)

Nerevar
Nerevar
1. 4. 2016 0:00

Souvisí to snad s mladými vzdělanými Evropany, kteří se dobrovolně přidávají k islamistům? Trochu se obávám, že tomu je skutečně tak.

Alena
Alena
1. 4. 2016 5:18

Současná snaha MF o lepší výběr daní- to jest zavedení kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb je klasickou ukázkou uvažování oligarchů. Vyždímat z pracujících, co jen lze, protože jsou líní a podvádí. Pan ministr dělá pořádek v nižších patrech společnosti, na oligarchy jemu rovné nepohlédne ani koutkem svého očka. Mezinárodní korporace nejenže využívají stále benevolentnější pracovní zákon, jak se vyhnout placení odvodů sociálních a zdravotních, ale vesele zakládají sídla v daňových rájích. Tak vzniká nejen nepoměr daňový, ale i konkurenční výhoda korporací proti drobným živnostníkům. Udržení sociální stability společnosti bez vyššího zdanění nadnárodního kapitálu a zrušení daňových rájů nelze. Tento… Číst vice »

Nerevar
Nerevar
1. 4. 2016 6:05

Každá hypotéza či úvaha, která nepočítá se zrušením kapitalismu, je mylná.

fajt
1. 4. 2016 6:47

Alena napsal Současná snaha MF o lepší výběr daní- to jest zavedení kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb je klasickou ukázkou uvažování oligarchů. Vyždímat z pracujících, co jen lze, protože jsou líní a podvádí. Pan ministr dělá pořádek v nižších patrech společnosti, na oligarchy jemu rovné nepohlédne ani koutkem svého očka. Mezinárodní korporace nejenže využívají stále benevolentnější pracovní zákon,jak se vyhnout placení odvodů sociálních a zdravotních, ale vesele zakládají sídla v daňových rájích. Tak vzniká nejen nepoměr daňový, ale i konkurenční výhoda korporací proti drobným živnostníkům. Udržení sociální stability společnosti bez vyššího zdanění nadnárodního kapitálu a zrušení daňových rájů nelze.… Číst vice »

fajt
1. 4. 2016 7:22

http://www.lidovky.cz/cssd-si-vezme-na-stamiliony-pro-altnera-uver-v-dovolani-napadne-advokatovy-obstrukce-gok-/zpravy-domov.aspx?c=A160401_085037_ln_domov_sm – tímto divadlem přišla hurvajz partaj o vlivné a majetné příznivce, bulíci, kteří si neumí zkrotit své vlastní nástroje moci moc důvěry mezi mafiány ( světovými predátory ) u lizu nezískaj, krom toho další důvod pro odklonění fin. prostředků ze špatně fungující kolonie. ..) http://www.csfd.cz/film/362268-gangster-ka-african/prehled/ – hrdina doby, jeho tiskárna cenin ( s kterou geniálně a účinně vyřešil svůj sociální statut ) je proslavená po celém kapitalistickém světě ( není nic, co by šikovné ruce jeho poddaných nemohly pustit do světa jako originál ), tenhle bystrý a inteligentní facet ( a vysoký důstojník několika zpravodajských služeb, českou nevyjímaje )… Číst vice »

hudryper
hudryper
1. 4. 2016 7:25

Ti,kteří chtějí být hegemony světa a jimž patří polovina planety kapitalismus už nepotřebují.Pro ně je důležité nastavit podmínky na planetě tak,aby nedocházelo k nesmyslnému plýtvání surovinami a energiemi. K tomu,jak se zdá,se bude hodit socialismus. Nikoliv ale ten,který vznikl a fungoval v SSSR a třeba u nás,nýbrž nový,neideologizovaný společenský pořádek,jemuž říkají oni i my NWO. On totiž i ten socialismus,který jsme poznali,nebyl vlastně nic jiného,než státní kapitalismus se všemi nešvary vůči životnímu prostředí,které k němu patří. Žijeme evidentně v přelomové době . Ten přelom nemůže být sametový,to by si GP na přelom jenom hrál. Změny,na které velké masy obyvatel států… Číst vice »

fajt
1. 4. 2016 8:34

tak socialismus, úsměvné – víte, Hudrypere, co nastupuje po vrcholném období imperialismu ( jedno s jakou mordou )? – už bible to jasně píše ( tedy manuál pro ovce, aby byly ještě pokornější a svůj bídný osud potravy pro vlky braly smířlivě ), nastane potopa ( pouze pro ovečky, jedno jak moc budou trénovat a jak málo by jim stačilo k prostému přežití), neboli masívní holokaust, sodoma gomora ( nazvěte si to jak chcete, klidně i jako socialismus s hegemony s nožem v ruce ) … a pak zase geneze, tedy staronová hra se staronovými bohy – děje se to… Číst vice »

Béda
1. 4. 2016 15:30

Zlomí kauza Altner ČSSD definitivně vaz a promění ji zcela v loutku v područí lichvářů? Stane se tato neoliberální strana definitivně stranou oligarchů?