Přednáška a diskuse k návrhu Zákona o celostátním referendu

Vzhledem k tomu, že 20.dubna 2016 bude v Poslanecké sněmovně pokračovat 1. čtení Zákona o celostátním referendu od ministra Dienstbiera, který je špatný a prakticky nepoužitelný, volá politicky aktivní veřejnost po alternativním dobrém zákoně o referendu. Jedno z možných řešení představuje návrh Mgr. Patrika Doležala. Ve své přednášce a následné diskuzi představuje svůj návrh, který vypracoval na základě požadavků veřejnosti jako jednoho z nástrojů přímé demokracie. V současné době je nejdůležitější tlačit na politiky tak, aby schválili pozměňovací návrhy a vylepšili původní návrh, nebo aby předložili komplexní pozměňovací návrh. Všichni poslanci a senátoři již tento návrh obdrželi.

Text návrhu včetně důvodové zprávy je ke stažení zde.

Tato konkrétní diskuze a prezentace proběhla v krajském sídle ČSSD v Brně v rámci diskuzních setkání Masarykovy demokratické akademie právě proto, že řadoví členové ČSSD mají nejlepší možnost ovlivnit vedení ČSSD tak, aby byl vládní návrh změněn, popřípadě vyměněn. Patrik Doležal není členem žádné politické strany.

26.4.2016 od 10:00 proběhne seminář o tomto návrhu zákona o celostátním referendu v prostorách Poslanecké sněmovny, Sněmovní 1, místnost č. 205

Současný vládní návrh má chyby především v tom, že vyžaduje vysoký počet podpisů k vypsání referenda – 250.000, neumožňuje hlasování o zahraničních smlouvách, např. o NATO a EU, značně komplikuje praktickou stránku sbírání podpisů a hlavně NENÍ PRO POLITIKY ZÁVAZNÉ!

Přejít do diskuze k článku 7 komentářů